Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: protectii pasaj roata spate in fata rotii exista?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
alexstef
Salutare!
Am un Logan Laureate dCi cumparat de 2 luni.Am descoperit cu stupoare ca protectiile pt contraaripi in spate nu sunt puse decat pt partea din dreapta,cum privesti spre roata.Am cautat pe acest forum,dar nu am gasit ceva legat de aceasta problema.Am descoperit pt ca in acel loc era antifonat si apoi vopsit cu alb,de aceea mi-a sarit in ochi.M-am uitat la un Ambition 1.4 MPI si are protectii de plastic si pe stanga si pe dreapta la rotile din spate.Daca stie cineva de unde se procura aceste protectii...?
crising
Daca masina este noua reperele lipsa le gasesti la dealer si trebuie sa ti le de-a gratuit. Doar nu o fi venit masina incompleta!!!
alexstef
Am fost la un dealer din Dr Taberei care are masini noi parcate afara si niciun model nu avea acele protectii. Nu m-am uitat,insa,decat la versiunile Preferance si Laurerate. Am intrebat daca exista de vanzare si mi s-a spus ca nu sunt cuprinse in accesorii si ca atare, nu se pun decat in fabrica. O sa incerc sa revin cu niste poze pt forumisti. Oricum, nu este normal sa se puna decat la versiunile de varf avand in vedere ca fac parte din protectia autoturismului anticoroziune.
daciafan
stai calm mute lucruri nu sunt normale si totusi se intampla
protectiile de care vorbesti exista pe versiunile superioare de echipare
IRONICK
QUOTE(alexstef @ 1 Jul 2007, 19:45)
M-am uitat la un Ambition 1.4 MPI
Eu zic ca te-ai uitat la ceva care nu exista !
Si acum trecand la lucruri serioase, eu zic ca esti intr-o MARE eroare. Pe partea dreapta sunt intradevar niste plastice, dar cu alt rol. Oare pe unde curge benzina/motorina in rezervor ?
Lostboy
QUOTE
Oare pe unde curge benzina/motorina in rezervor ?

faci reclamă la diesel-uri și proprietarii care uită pe unde se alimentează cumva?
radmasa.gif radmasa.gif
Geox16v
Plasticurile din fata rotii protejeaza cablurile de la ABS Doar modelele Ambition,Prestige si ABS plus au asa ceva
IRONICK
Sunt si alea, dar numai tabla nu protejeaza ...
l@u
QUOTE(Geox16v @ 2 Jul 2007, 21:04)
Plasticurile din fata rotii protejeaza cablurile de la ABS Doar modelele Ambition,Prestige si ABS plus au asa ceva
*





Ai uitat de Laureate Plus wink.gif
alexstef
Am gresit...Era Ambition 1.6 MPI. Recunosc ca nu m-au interesat decat versiunile diesel si de aceea nu cunosc foarte bine pe cele pe benzina. Oricum o dai tot e aiurea sa pui protectii peste tot numai in acel loc sa nu pui,chiar daca are ABS sau nu!
alexstef
PT IRONICK:
te plateste DACIA sa calmezi clientii nemultumiti?
Esti dubios de activ pe acest site...
As dori sa aud si alte pareri de la alti useri.Multumesc!
driverx
Buhuhuuuuuuuu...teoria conspiratiei.
IRONICK
Mi-e rau ... aer ... aer ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
GBi
QUOTE(alexstef @ 3 Jul 2007, 12:03)
PT IRONICK:
te plateste DACIA sa calmezi clientii nemultumiti?
Esti dubios de activ pe acest site...
As dori sa aud si alte pareri de la alti useri.Multumesc!
*




Daca nu stiai " IRONICK" este mana in mana cu ei naughty.gif LolLolLo.gif
IRONICK
radmasa.gif
klaus
alexstef, esti totusi sigur 100% ca nu ai vazut teava de alimentare a rezervorului?
andrei_2006
Eu sunt sigur ca teava aia din plastic era si nu si-a dat el seama...
alexstef
O sa incerc sa pun niste poze pt ca e mai usor sa vedem daca e o problema sau nu.
Rezervorul este situat sub bancheta din spate si traseul conductei de alimentare este vizibil. Eu m-am referit la partea de contraaripa din fata rotii spate. Pe contraaripa se vad si niste suruburi iesite in afara pe care se fixeaza respectiva protectie din plastic.
alexstef
Din pacate nu este pe niciun model de Logan acea protectie,la modelele cu ABS apare o mica piesa din plastic si cam atat. Pararea mea este ca zona marcata de mine este necesar sa fie protejata avand in vedere ca acolo se strange noroi care tine umezeala si poate sa apara rugina.(S-a intamplat la fosta masina).Mentionez ca pe fata exista si in fata rotii,dar si in spatele rotii protectie din plastic. Atasez mai multe poze pt exemplificare(roata spate):
klaus
Pai sunt, cum ziceai pe la inceput
QUOTE(alexstef @ 1 Jul 2007, 19:45)
Am descoperit cu stupoare ca protectiile pt contraaripi in spate nu sunt puse decat pt partea din dreapta,
*
sau nu sunt, cum zici acum?
QUOTE(alexstef @ 4 Jul 2007, 23:24)
Din pacate nu este pe niciun model de Logan acea protectie,
*
Ca eu nu mai inteleg nimic.
Lostboy
probabil ca in pozele din postul #240 vrea sa exemplifice care este protectia de care vorbeste.
În ceea ce privește dotarea mașinii lui cu acea protecție nu știu ce să zic că nici eu nu am înțeles foarte clar. Probabil că a lui nu are.
Azreil
Intrebare: care este functia componentei din imagine , pe laureatul meu nu se regaseste , este doar surubul in care ar fi trebuit sa fie prins, ar cumva legatura cu ABS-ul ?

user posted image
IRONICK
Pe forum asta multe lucruri se vorbesc degeaba, nu citeste nimeni ...
Azreil
Scuze , am aflat ca are legatura cu ABS-ul. biggrin.gif
Adrian78
post-336-1110552475.gif La a 4-a poză de la stânga la dreapta, pusă de alexstef, se observă o ditamai bucată de plumb la o roată nouă pentru echilibrare. E normal? E o problemă de anvelopă sau jantă?

Iar la capitolul protecție este vorba de protecția care se găsește la pasajul roții față, partea dinspre habitaclu, protecție pe care o au toate Loganurile, protecție care însă nu se regăsește la pasajul roților din spate, de asemenea partea dinspre habitaclu.

Șurubul acela din poză nu cred că are nici o legătură cu ABS-ul. Cred că e o prindere a punții spate ... poate ne lămurește cineva ce rol are exact.
IRONICK
Adrian78, nu este normal asa ceva la o janta noua. Dar la Dacia merge ... oricum au mai fost poze cu plumbi asa mari pe forum.
-Scorpio-
ala nu-i plumb e un soi de plastic combinat cu nu stiu ce. nu-i asa greu pre cum pare.
alexstef
Ma simt nevoit sa fac o precizare. Cand masina este exploatata de ceva timp si e de culoare inchisa in acel loc de care vorbesc,pare sa existe tot ceva de plastic care face corp comun cu protectia ABS-ului. Asta m-a indus eroare. Eu nu am ABS si la mine lipseste protectia pt ABS,lucru destul de normal. Ce cred eu este faptul ca acolo AR TREBUI SA EXISTE O PROTECTIE PT CONTRAARIPA. Am vazut ca alte tipuri de masini o au. In acel loc se strange noroi,roata arunca pietre,deci este supus coroziunii.
IRONICK
Nu ai putea sa explici si cum arunca roata pietre in partea din fata ? Da cu desene daca se poate.
alexstef
Tu nu ai MARȘARIÉR la masina ?
IRONICK
Din pacate eu nu imi conduc masina in marșarier cu pedala la fund ca sa imi arunce pietre si noroi pe masina.

PS. Si nici nu fac copy/paste din dexonline.ro. Folosesc character map ...
Adrian78
... sau intră pietricele în șanțurile anvelopei și sar când vor ele ...
alexstef
Thanx Adrian78! Nu am considerat ca trebuie sa deschid un topic cu aceasta problema,dar ai facut bine ca l-ai deschis(mutat). Poate vede cine trebuie si se intampla ceva...
klaus
Ca parere personala, nu cred ca va impiedica nimeni sa puneti astfel de carenaje.
Fie de la o alta masina, fie le faceti voi din fibra de sticla, ca nu e asa de greu.
IRONICK
Ma bucur ca sau terminat cu adevarat problemele reale ale Loganului si acum se poate discuta de alte lucruri. Nu te impiedica nimeni sa ajuti comunitatea si faci tu o aparatoare . Eventual adaptezi de la alta masina sau macar un antifon cauciucat.
Adrian78
Mulțumirile merg la klaus, bănuiesc că el a făcut/mutat topicul. Iar ca răspuns la titlul topicului eu zic că nu există protecții pasaj roată spate în fața roții, la nici o versiune.
alexstef
Asa e. Klaus e moderator.Inca nu va cunosc.Scuze, Klaus.Multumiri anyway...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.