Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare Ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
antilopa
Buna ziua, revin dupa o serie de aventuri cu masina.
Am vrut s-o vand, dar am ajuns sa cred ca e buna si asta.
Saptamana trecuta vreo 2 zile am avut probleme cu ea, nu mai intra in nici o viteza, sau daca intra, mergea foarte greu.
A venit un amic de al meu, a strans cablul de ambreiaj, si acuma mere super bine.
Tot discutand cu collegii de servici, unu imi zice sa am grija cat strang cablul, ca de altfel se poate uza discul si altele, si ajung sa dau juma' din salariu sau mai mult.
Auzind asta, ma apuc intr-o seara sa il reglez: cica 10 minute si 2 chei; cica distanta de "joc" tre' sa fie 2 monezi. Asta si fac, desurubez pana cand incepe sa joace; problema este insa arcul care tine strans cablul. Eu l-am desurubat, pana are joc, dar nu mai intra in viteza nici moarta. Am reglat ambreiajul cat mai jos, dar este foarte incomod.
Cum se poate realiza acel joc, daca ii tine contra acel arc?!Am tot cautat pe forum, dar nu prea am gasit pt nova.
Multumesc....
antilopa
Chiar nimeni nu are nici o idee ?
Multumesc anticipat
mihai0070
Ambreajul se regleaza in asa fel incat rulmentul de presiune sa nu stra pe placa tot timpul ... (se poate vedea prin fereastra de vizitare) ... daca la tine nu merge decat cu el strans fara joc atunci deja ai probleme ... ori cu cablul care s-a intins ... varianta ieftina ori placa de presiune cu uzura sau moale ... s-a decalit soarele si atunci nu mai decupleaza bine ... eu zic sa il strang pana cand cupleaza bine dupa care il lasi asa pana pica (de picat va pica) daca il lasi mai slab atunci o sa iti caraie cutia la fiecare schimbare si risti ca in timp sa barbieresti pinionul de atac ... dar salvezi ambreajul ... fa tu calculul si vezi care varianta este mai economica wink.gif
mastersync
ajutati`ma si pe mine la o prb cu ambreiajul. am facut cutia noua , ca am avut probleme cu ea , dupa 2 saptamani , si vrei 2 mii de km cu ea , imi caraie ceva la cutie , sau in partea aceia , sa fie tot de la ambreiaj din reglaj , sau deja rulmentul e varza? cand calc ambreiajul nu se mai aude , dar cand in ridic se aude , cel putin la relantiu , si in a 1a si a doua . e cam strans ambreiajul , sa`l mai slabesc ?adica lucreaza sus . ce drq sa`i fac , scoate un zgomot urat rau , un carait foarte urat , la semafor stau cu el apasat ca sa nu se mai auda ca se uita toti la mine sad.gif

25 Aug 2007, 13:34:
hehe , am rezolvat problema , era de la ulei insuficient , incat sa ajunga si`n capacul de a 5`a , si pinionul de a 5`a harjaia ...i`am mai pus 1 l de ulei , un 2+2 din ala , adeziv pt uleiul din cutie , si merge super super super super . apa nu mai fierbe , aveam o fisura in radiator , am dat 35 de mii si`am luat niste praf din ala , de se pune in radiator si astupa gaurile . merge brici masina . acum ma apuc de exterior . o sa pun poze smile.gif o sa va placa , promit smile.gif am niste idei ...bafta tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.