Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandari Culinare (locuri, Retete)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90
Marty
Disclaimer!!!!

Acest topic se doreste a fi un ghid al fineturilor culinare si al desfriului papilelor gustative pe altarul aromelor izvorite din mincaruri!
Acest topic nu este recomandat persoanelor care sunt la cura de slabire, cardiacilor si tuturor celor care din varii motive nu-i pot permite sa consume asa ceva!
Acest topic nu este o reclama, informatiile ce se vor regasi aici vor servi exclusiv la imbuibarea tutror celor carora li se adreseaza in mod direct si nemijlocit!
Marty
Sa incepem cu micii, celebri mititei!

Cei mai buni mici pe care eu i-am mincat in tara asta se gasesc la circiuma Gil Flash din Baneasa (lina tramvaiului 5). Mai nou, 30 de metri mai incolo, chiar pe colt unde face 5-ul la dreapta ca sa ajunga la capul traseului, s-a deschis si o "sucuresala" a Flash-ului, NOSTALGIE.
Ca mincare, cam tot ce servesti acolo este sublim, nu neaparat numai micii. Cartofii prajiti au la baza cartofi de pe cimp si nu pungi de plastic, salatele sunt mari, portiile la fel, micii sunt imensi! Repet, bucatarul mai mult decit OK!
Ca preturi, un mic (cu paine si mustar) 15.000 lei , o portie de cartofi 20 de mii (e bine sa iei 2), bere intre 35-60 de mii.
Ca ambianta, Flash-ul are o mica sala de mese (cca. 20 mese), foarte cocheta, masele fiind separate intre ele de niste perdelute. Recomand alegerea unor mese mai ferite de privirile din jur. Rar de tot mai apar cocalari sa manince, lucru care pe mine ma deranjeaza profund, d-aia va zic sa alegeti mesele mai retrase.
Daca preferati Nostalgie, la subsol este o crama si un taraf, atmosfera rustica, cocalari cu duiumul. La etaj e mai aerisit, multa lumina, muzica la boxe, curat.
Estimativ, o masa pentru 2 persoane cuprinzind, ciorba, mici cu cartofi, salate, papanasi si clatite, bere si cico - ajunge la 600 de mii dar niciodata nu veti fi in stare sa mincati tot ce-am zis eu acolo!
Atentie: Nu se asculta manele, nu vin cersetori, vine unu' care vinde confectii si niste baieti cu cd-uri/dvd-uri!!!

P.S.: Demn de mentionat este faptul ca patronul localurilor are si ferma proprie, toate produsele servite fiind din ferma respectiva! Pentru cei care vor sa cumpere carne de mici si alte produse din carne, acestea se comercializeaza in magazinul alimentar de la intrarea in Flash (nu in Nostalgie), calitatea si compozitia (unde e cazul) fiind identice cu cele ale produselor servite in restaurant!!!
sstanescu
Mai, eu alternez mici de la Gil si de la Cocosatu'. Insa de fiecare data mi s-au parut mai buni aia de la Cocosatu', nu stiu ce naiba au aia in plus. Cred ca o sa fac la un moment dat o manevra: iau si de la unul si de la altul la pachet si ma pun cu nevasta pe analizat.

('rar al dracului, o sa ma imbolnavesc de ulcer daca mai citesc topicuri d-astea de dimineata)
asarban
Mici buni dar BUNI BUNI:
Langa piata 1Mai, pe patea stanga sau dreapta (depinde de unde te duci) este o macelarie, atentie NU ARABEASCA!
Au niste mici...
Daca te scoli de dimineata gasesti si niste pastrama facuta de ei de imi vine sa ma duc acum sa cumpar 6 kile si sa o fac pe gratar!
GEorgicaaaaa hai cu mine!

Restaurante chinezesti: Toate insirate pe Vasile Lascar: Dragonu pilii mele, Templul Soarelui I si II.
laufery6
De facut sport nu ati auzit? Sau asta este sportul vostru? smile.gif Asa va mentine-ti voi in forma? smile.gif) Vorba lu` GeorgeB o cura este bine. Eu nu ma incadrez pentru ca la inaltimea mea sunt slab. smile.gif
Marty
Da, am auzit de circiuma aia de pa Cimpineanu (parca), strada care duce de la Piata 1 Mai pin in spate la Prim. Sect. 1. Cica se maninca super ieftin si extraordinar de bine, problema fiind c-au doar 3-4 mese.
Exemplu: sniteloi +cartofi prajiti = 50 de mii
Cristi
La Waterloo (str. Traian), rata in sos alb [gulp!], adica sos de smântana, usturoi, lamâie [ghiort!]; doua pulpe (de rata, evident smile.gif); se topesc in gura [of, cred ca sunt masochist!]; mananci de crapi ! Daca ceri si cartofi (cam slabuti, din pacate) ai pus-o !
Pret.: aprox. 240.000

Pentru cei in cura (sper sa nu se supere nimeni, e o gluma smile.gif), se poate aplica "metoda romana"... smile.gif smile.gif smile.gif
Marty
QUOTE(sstanescu @ 15 Oct 2004, 10:13)
Mai, eu alternez mici de la Gil si de la Cocosatu'. Insa de fiecare data mi s-au parut mai buni aia de la Cocosatu', nu stiu ce naiba au aia in plus. Cred ca o sa fac la un moment dat o manevra: iau si de la unul si de la altul la pachet si ma pun cu nevasta pe analizat.
*


Aia de la Cocosatu' chiar nu-mi plac. Unde mai pui ca-i si ambianta de cacao. Ma rog, gusturile nu se discuta!
Wolfman
Mon Dieu, ce foame mi-ati facut acu' de dim. cu topicul asta! Ce mai buna friptura la gratar o face subsemnatu 10561582.gif : se ia niste ceafa de pork cu OS si se condimenteaza, dupa care se lasa 1-2 ore in zeama scursa din ea intr-un castron; fara sa se bata cu ciocanul de snitele se pune pe gratarul incins mediu, si SE CRESTEAZA in toate directiile sa se patrunda bine. In 15 min e gata si se serveste cu cartofi copti pe gratar si gogonele (sau castraveciori murati, gogodari, etc).
thea
QUOTE(inconturnabil @ 15 Oct 2004, 09:24)
Interzis gravidelor!!!!!!
*




Nu-s gravida, dar mi-ati facut o pofta de mici si fripturi........... 38.gif
Si pana ajung diseara acasa tre' sa ma multumesc cu covrigi si sandwichuri.
Dar diseara cred ca bag un pui la cuptor,ori pe sare,ori la capac,ma mai gandesc.
Metalic
QUOTE
se ia niste ceafa de pork cu OS si se condimenteaza, dupa care se lasa 1-2 ore in zeama scursa din ea intr-un castron; fara sa se bata cu ciocanul de snitele se pune pe gratarul incins mediu, si SE CRESTEAZA in toate directiile sa se patrunda bine. In 15 min e gata si se serveste cu cartofi copti pe gratar si gogonele (sau castraveciori murati, gogodari, etc).


Te ucid cu sange rece , m-ai nenorocit , desi am mancat de dimineata o shaworma de 100.000 cat toate zilele tot m-ai terminat, criminalule, bestie fara suflet . Eu am facut ceva tot in genul asta numai ca am lasat ceafa sa stea in sos de vin rosu cu usturoi,...........a fost dumnezeu cu mine atunci la masa
costi
QUOTE(thea @ 15 Oct 2004, 10:09)
Dar diseara cred ca bag un pui la cuptor,ori pe sare,ori la capac,ma mai gandesc.
*



Asta cum mai este?
Wolfman
QUOTE(Metalic @ 15 Oct 2004, 10:17)
Te ucid cu sange rece , m-ai nenorocit , desi am mancat de dimineata o shaworma de 100.000 cat toate zilele tot m-ai terminat, criminalule, bestie fara suflet . Eu am facut ceva tot in genul asta numai ca am lasat ceafa sa stea in sos de vin rosu cu usturoi,...........a fost dumnezeu cu mine atunci la masa
*



Vinul rosu este bun si la stropit friptura, cand este pusa pe gratar deja!
up.gif
thea
QUOTE(costi @ 15 Oct 2004, 11:18)
Asta cum mai este?
*



Se pune un strat de sare de-aia mare in tava,se pune puiul peste sare si se baga la cuptor.Cand s-a rumenit il intorci si pe partea cealalta,si gata. Face puiul o crusta crocanta cu sare...........excelenta.
LucVer
QUOTE(Wolf @ 15 Oct 2004, 11:23)
Vinul rosu este bun si la stropit friptura, cand este pusa pe gratar deja!
up.gif
*



Vinul rosu este bun si inainte si in timp ce... si dupa...!

Dupa ce ai luat-o de pe gratar o pui intr-un vas cu capac in care o stropesti din plin cu "aghiasma" wacko.gif
Metalic
Unde gasesc si eu niste carnati de urs , sau mistret , dar repede ca pierd copilu' de pofta
Marty
Cine m-a pus sa deschid topicu' asta, Doamne ???? popa.gif
38.gif 38.gif 38.gif
thea
QUOTE(Marty @ 15 Oct 2004, 11:28)
Cine m-a pus sa deschid topicu' asta, Doamne ????  popa.gif 
38.gif  38.gif  38.gif
*




Cum cine ? 243.gif aghiuta
LucVer
QUOTE(Metalic @ 15 Oct 2004, 11:27)
Unde gasesc si eu niste carnati de urs , sau mistret , dar repede ca pierd copilu' de pofta
*



La "Vanatorul" in Poiana Brasov 04.gif
geo76com
QUOTE(Metalic @ 15 Oct 2004, 12:27)
Unde gasesc si eu niste carnati de urs , sau mistret , dar repede ca pierd copilu' de pofta
*


Casa iancului pe Popa Nan , nr 16 daca vrei iti dau si telefonul
Restaurantul e nou deschis atmosfera frumoasa, vin bun, preturi bune, portii mari mai ales platoul rece cu cirnatii de cerb, pastrama de urs si mistret, ghiuden etc 38.gif
Mai au o unitate pe linga Iancului spre Pantelimon dar acolo am auzit ca e mai plin localul

Ps Patronul cica e vinator...

Au si site www.casaiancului.ro
Wolfman
Sa trecem la desert dupa atatea fripturi...

Reteta de gogosi bestiale:

200 g iaurt fix
1 ou
150 g faina
1 linguritza praf copt
Iaurtul se amesteca cu oul +un praf de sare+coaja de lamiie si se adauga faina amestecata cu praful de copt.Iese un aluat moale.
Uleiul trebuie sa fie incins in momentul in care aluatul este gata.
Se ia cu linguritza din compozitie si se pun gogoselele in tigaie.
Se scot pe hirtie si se pudreaza cu zahar pudra vanilat. Se pot servi si cu crema ciocolata (finetti, primola, etc.)

Eu de obicei dublez cantitatile ca sa ajung sa mananc si io 38.gif .
Astazi tre' sa fac din nou, ca ma roaga de fo' doo zile ai mei...
Marty
Bre, dati-mi un tampax sau alt absorbant intern c-am niste bale-n gura de cred c-o sa auziti la Cotele Apelor Riurilor.....

Va rog frumos, in numele sanitatii mintale a unora dintre noi, terminati cu retetele ale caror ingrediente se gasesc extrem de greu pentru ca riscam sa ne ducem dracu cu capu'!!!! Lasa-l incolo de mistret cu pietre de riu ca deja mi se misca maselele-n alveole!!!!
Wolfman
Marty, mi-a trecut foamea si mi-au dat lacrimile de ras cand am citit ultimul tau post! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ducu1
biggrin.gif
Lucian BLK
QUOTE(Marty @ 15 Oct 2004, 10:38)
Cei mai buni mici pe care eu i-am  mincat in tara asta se gasesc la circiuma Gil Flash din Baneasa


He he ... da' de Dedulesti n-ati auzit?
He he ... au niste mici mari ... he he ...
De fiecare data cand trec imi fac plinul si mai iau si pt acasa!
geo76com
Tocmai am trimis dupa o saorma pe cineva ..... tongue.gif
Ducu1
Deja cand plec de la munca ma opresc la prima macelarie si imi iau 1 kg de pastrama de oaie! Nu mai pooooooooot de pofta!
Ducu1
Criminalilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 wacko.gif
Wolfman
Eu peste 3 ore scot gratarul din batch si-l incing cu niste mangal ramas de asta-vara. Miscarea a doua este o fuga pana la colt sa cumpar vreo 6 fripturi (ceapha de pork autohton) gata taiate de la macelarie din colt...Cum era sa fac io azi gratar ca si-asa a inceput sa rugineasca mai dihai ca fosta mea dacie liberta 04.gif Deja mi-am sunat un prieten sa am companie la gratar drunksinging.gif
Marty
QUOTE(Ducu1 @ 15 Oct 2004, 12:00)
Deja cand plec de la munca ma opresc la prima macelarie si imi iau 1 kg de pastrama de oaie! Nu mai pooooooooot de pofta!
*


Daca e in drum, cumpara de pe Cimpineanu, de unde ziceam mai sus. E excelenta pastrama lor! Daca nu, vezi cum opresti pe linga vreo macelarie turceasca/arabeasca, si aia au pastrama geniala.
geo76com
Dadadadadadaaa, pastrama cred ca imi iau si eu dar din piata si cu niste piine calda crocanta si niste cartofii prajiti in ceaun 38.gif 38.gif 38.gif
Vinul, am niste tulburel de acum din productie propie. Ma trezesc miine .... cool.gif
Ake
Fratilor, era sa musc din tastatura! E prima data cand mi se face foame la ora 10

QUOTE(Cristi @ 15 Oct 2004, 09:36)
La Waterloo (str. Traian), rata in sos alb [gulp!], adica sos de smântana, usturoi, lamâie [ghiort!]; doua pulpe (de rata, evident smile.gif); se topesc in gura [of, cred ca sunt masochist!]; mananci de crapi ! Daca ceri si cartofi (cam slabuti, din pacate) ai pus-o !
Pret.: aprox. 240.000

Subscriu la sosurile de la Waterloo, dementiale, mie imi place ala cu piper. Problema ar fi ca am senzatia ca au doi bucatari care fac cu randul sau unul care are toane. Cateodata dau rateuri . Oricum merita sa mergi acolo pentru berea belgiana.
Sa va zic si eu doua locuri, e de preferat insa sa mergeti cu varul din America sau cu vreun client care vrea sa va faca cinste.
1. Cesky PUB/Restaurant pe str. Dianei (pe langa batistei). Mancare ceheasca extraordinara- absolut orice fel (mai putin deserturile)
2. Burebista Vanatoresc pe Batistei vv de ambasada americana. Totul e gatit super, portiile sunt uriase, preturile si mai si. Se poate manca aproape orice vanat iti trece prin cap.
geo76com
Se pare ca topicul asta creste mai repede decit ala cu O-ZONE wink.gif cool.gif
Marty
Eu ma duc dracu' pe pustii!!! Bre, care aveti o curte,, ceva, sa ne stringem la o pastrama si un must ? Ha ?
Ducu1
[QUOTE]Daca e in drum, cumpara de pe Cimpineanu, de unde ziceam mai sus. E excelenta pastrama lor! Daca nu, vezi cum opresti pe linga vreo macelarie turceasca/arabeasca, si aia au pastrama geniala.

Multam dar cum ramane cu oaia la groapa?smile.gif
costi
Drace de muncit nu mai munceste nimeni pe forumul asta ?

@ Marty: pe Cimpineanu sa te duci tu ! E coada pina in strada parca vind pe gratis, sa moara Nela !

Marty
QUOTE(Ducu1 @ 15 Oct 2004, 12:15)
Multam dar cum ramane cu oaia la groapa?smile.gif
*


Ce-ai frate cu viata mea ????? 38.gif
Slider
Nu se mai termina odata programu'....sa vina miine mai repede... sad.gif .....ahhh....pastrama.... cu must care a inceput sa intepe la limba...l-am gustat aseara... rolleyes.gif ....
Gata, plec de aici ca deja incep sa particip cu Marty la cresterea cotelor apelor...
geo76com
Daca mai traim pina anu si nu murim de pofta, poate la mine la curte dupa ce culeg via sau poate chiar la cules..(sper sa o am pina la anu wink.gif

Om trai si om vedea zise orbul
Metalic
Bai bula.gii.or si eu , eu,..... vreti sa va dau acatiste. Vreau si eu oaie la groapa . Carne avem , vin avem , mirodenii avem, da cadanele unde sunt? Trebuie sa dezmierdam si privirea sa mearga bucatele ca unse pe gatlej. Cu pocalul intr-o mana , cu halca intr-alta si cu ochisorii cu expresia binestiuta de vitelus bland atitntiti asupra buricelor si restul bunurilor din dotare.
Wolfman
Aduc io vreo 700 de mega... 184.gif
geo76com
Tocmai servesc o saorma imensa.... cool.gif
Metalic
QUOTE
Tocmai servesc o saorma imensa....


Daca e luata de undeva de langa casa poporului chiar te invidiez , doua d-alea au mai mult de-un kil si sunt buuuuneeeeeeeeee, da sa fie fara sos picant. Si la 3 noaptea ma urc in masina sa imi iau de acolo, tot timpul e coada chiar si in totiul noptii
Wolfman
Ia uite idee de afacere!!! Daca e coada si noaptea inseamna ca renteaza nu gluma fast-food-ul ala! Tre' sa le fure cineva retetele sau- mai bine - bucatarul!
costi
Atentie saormele: treceti pe topicul vostru ca aici se saliveaza la alte alea..... (oi, mici, etc)
Cristi
Gata cu excitatiile verbale !...

[attachmentid=2199]

P.S.: Daca ar gasi cineva si un MP3 cu un sfârâit de friptura pe gratar... ...
Wolfman
Bleoah, ce naspa arata! Si are si-o musca decedata! Mai bine bag un lurk0000.gif
Metalic
Cristi mi-am pus wallpaper nou , ghici care?
Cristi
QUOTE
Cristi mi-am pus wallpaper nou , ghici care?


biggrin.gif La asta chiar nu m-am gandit. biggrin.gif
Ori esti satul, ori esti mai masochist ca mine. smile.gif smile.gif smile.gif
tatabobu
Hop si eu sa schimb mancarea. Din pacate si orasul, ca pana la vara mai e....

In Constanta, la "On Plonge", in port, sunt toate fructele de mare... midii in sos picant... midii pane... rapana (melci de mare)...muslitos (gheare de crab, dulci si bestiale ca un caras fara oase, nu faceti misto de faza asta wink.gif ). Imi vine sa fac plinu' maine dimineata sa mananc de pranz acolo...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.