Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CONTESTARE PROCES VERBAL CONTRAVENTIE
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
qwersat
Doresc sa va prezint o situatie cel putin hilara si astept o consiliere pe cat este posibil

Situatia sta in felul urmator :
Am primit amenda de 200 RON pentru datele de mai jos (mentionez ca formularea este pt Presedintele de instanta catre care adresez solicitarea de anulare a procesului verbal de contraventie )

La data de 09/07./2007, orele 8.10, in apropierea parcarii Transelectrica Craiova, am fost amenintat de catre numitul Teodorescu Valentin , angajat a institutiei Transelectrica Craiova , ca imi va taia anvelopele la masina pe care tocmai o parcasem , pe motiv ca nu am ce cauta acolo
Ca urmare a acestui fapt , am insistat ca dl Teodorescu Valentin sa-si spuna numele pentru a stii cu cine vorbesc . Dupa refuzul acestuia , am intrat in cladirea Transelectrica unde am incercat sa ma legitimez si sa cer o audienta la domnul Director al Transelectrica pentru a-i aduce la cunostiinta amenintarea angajatului mai sus mentionat . Am fost agresat fizic, si verbal de catre Dl Teodorescu Valentin, sub privirile D-nei Ionescu Violeta (agent de paza la SC Vigilent Security ), aflat in serviciul de paza al Transelectrica si al D-lui Tenovici Gheorghe de la aceeasi societate de paza. In tot acest timp , actele de identitate au ramas pe biroul agentului de paza iar telefonul mobil ce mi-a cazut din mana, mi-a fost aruncat ulterior pe treptele institutiei .
Dupa acest incident, am apelat serviciul 112 intrucat am fost agresat iar actele de identitate se aflau pe masa agentului de paza Ionescu Violeta si accesul in cladire nu imi era permis. Ulterior apelului efectuat la serviciul de urgenta 112, mi-au fost returnate si actele de identitate cu amenintarea de nu mai calca in institutie intrucat este o institutie privata .
Apelul de urgenta a fost preluat de serviciul politiei, iar un echipaj al Sectiei 1 Politie Craiova sosit la fata locului . Dupa sosirea echipajului , am fost din nou amenintat de catre Teodorescu Valentin. Dl Agent Constatator CARNET MIHA ce semneaza procesul verbal , a considerat ca trebuie sa-mi aplice o sanctiune, intrucat in baza declaratiei martorului HARDAU MARIAN , a fost trasa concluzia ca tot eu am adresat expresii jignitoare la adresa numitului Teodorescu Valentin.
Deasmenea, la insistentele mele de a-mi lua o declaratie atat mie , cat si agentilor de paza ce se aflau in acel moment in cladire , agentii de politie ce s-au deplasat la fata locului au considerat ca acest lucru nu este necesar .
In subsidiar doresc sa atrag atentia instantei asupra deficientelor de procedura, aplicate de catre agentii de politie aflati la fata locului Motivele acestor deficiente tin de lipsa de consideratie asupra cauzei apelului efectuat de subsemnatul la numarul de urgenta 112 , unde am mentionat ca sunt agresat , si de aplicarea legii intr-un mod distorsionat pe baza declaratiei unui martor ce pretinde ca a asistat la un schimb de replici intre subsemnatul si Dl Teodorescu Valentin

Consider drept motive de anulare, urmatoarele :

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de încãlcarea unor norme de convietuire socialã, a ordinii si linistii publice a fost aplicata in aceasta situatie in contradictoriu cu evenimentele precizate mai sus
Nu am proferat injurii, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice, asa cum prevede legea

Am procedat bine in aceasta situatie ?
De ce mai am nevoie ca sa castig in instanta ?
Am facut si contestatie la Sectia de politie in prezent !

Sper sa fiu si eu consiliat
Va multumesc pentru rabdare !
gibonu
Cererea catre instanta o faci incapand cu Domnule Presedinte (la mijlocul paginii), apoi, cu paragraf, subsemantul (nume si prenume), domiciliat (iti scri tot domiciliul), in calitate de reclamant, formulez prezenta Contestatie (tot la mijlocul paginii) impotriva procesului verbal de contrevantie nr din data de, incheiat de catre agentul constatator (aici dai numele si prenumele agentului, sectia din care face parte si sediul acesteia).
Apoi, tot la mijlocul paginii scri Motive.
Dupa asta, scri In fapt, subliniezi si mai jos expui situatia de fapt
Dupa, scri In drept, subliniezi si spui pe ce acte normative iti intemeiezi cererea. Aici trebuie sa scri articolele pe care te bazezi si actul normativ din care fac parte, nu actul normativ in general. La fel, prima data scri art. 112-115 Cod de procedura civila.
Dupa asta: solcit sa-mi admiteti proba cu (inscrisuri, martori, interogatoiu, expertiza tehnica judiciara de specialitate, etc) adica cu ce crezi ca iti poti sustine cauza.
Apoi, scri: Fata de sustinerile mele, va solicit sa-mi admiteti cererea astfel cum a fost formulata.
In final: Solicit judecarea cazei in lipsa mea, in conditiile art. 242, alin. (2) Cod de procedura civila. e mai bine pentru tine.
Pentru plangere impotriva procesului verbal de contraventie, studiaza O.G. nr. 2 / 2001, cu modificarile si completarile ulterioare, nu Legea nr. 61 / 1991.
Bafta.

La final, pe ultimul rand al paginii, scri: Domnului Presedinte al Judecatoriei Craiova - judetul Dolj
kostake
lurk0000.gif

Eu zic ca ti-ai cautat-o!
Olteni ambitiosi,muica.
xcristina
Dacă ai făcut contestație la poliție, accea va ajunge în instanță. Nu mai face alta, că se vor înregistra la instanță două dosare pe numele tău, în care se contestă același proces-verbal, și dacă se dau două hotărâri pe aceeași problemă e mai complicat apoi pentru tine. Mai bine te interesezi când trimit cei de la poliție plângerea ta la instanță și apoi te duci și-ți faci toate apărările.
dadu
alta varianta, mai simpla, era sa mai suni inca o data la 112 si sa reclami un abuz al organelor de ordine si mai venea un echipaj de la o alta sectie sau inspectorat si se luau declaratii de la toara lumea, atunci, la fata locului, inclusiv agentii cu probleme mintale. dar la cate cate vezi in craiova...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.