Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum benzina dacie 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Scobee
Salut
Sunt nou in ale sofatului (mi-am luat carnetul de vreo 3 luni) si am mostenit o dacie 1310 din `96 .. simpla, intretinuta asa si asa -> nu si-a prea batut taicamiu capul cu ea .. a zis ca masina e facuta pt a te duce unde trebe si nik altceva smile.gif)
Asa .. care ar fi intrebarea .. eu incerc sa merg cu ea turata numai in jur de 2000.
am impresia ca ce trece peste se aude urat si in plus m-i s-a spus ca daca o turez peste 2000 consumul de benzina este mai mare. Deci .. cand ating 2200 -> hop la alta treapta de viteza ... si asa am ajuns sa merg cu 60 in a 4-a ... (chiar cateodata mai ating si fabuloasa viteza de 40 in a 4-a).
Este treaba adevarata ca daca merg cu ea turata (2500-3000 sau >3000) consumul de benzina este mai mare ? In plus .. cand am mostenito m-i s-a zis si consumul ... 10% in oras si 7% in afara .. cum v-i se pare .. este ok, mai poate fi facut ceva pt ca consumul sa fie mai mic?
Poate un sfat .. cam la cati km/h sa schimb pe a 3-a ... pe a 4-a ?

Si inca ceva, daca tot am inceput acest post pt noobs .. ce fel de benzina recomandati sa folosesc ? Prima data am alimentat de la lukoil si m-i s-a spus ca 95 cu plumb se consuma mai greu .. si de atunci de aceea incerc sa folosesc. Este adevarat? sau exista altceva mai bun, care se consuma mai greu ? / indiferent ca va merge putin mai grelut masina, oricum nu ies prin afara orasului, deci prin interior nu-mi trebe sa se duca asa tare.
Merced
Bine ai venit pe forum!
Cu schimbatul la 2000 rpm nu stiu ce sa zic, depinde acum, daca scazi sub turatia asta s-ar putea sa ajungi sa consumi si mai mult. Schimba si tu la 2500 si incearca sa n-o lasi sa sara de 3000 si nici sa scada sub 2000. Cred ca e destul de logic ce-ti zic. In plus, degeaba ai 1800 rpm daca tu vei sta cu pedala de acceleratie mai apasata, deci mai bine cum zic eu.
Consumul de care vorbesti tu e ok, depinde pana la urma si in ce stare e motorul, cati km are, daca a fost resegmentat sau nu recent, cat de bine a fost ingrijit, etc.
Cat despre benzina, eu iti recomand sa te feresti de Lukoil, am auzit mai mult rele despre ei. Iti recomand Petrom/PetromV/OMV, poti baga linistit fara plumb 95 sau chiar EcoPremium(inlocuitoarea benzinei cu plumb care are de fapt niste aditivi care substituie plumbul, aia cu plumb adevarata nu se mai gaseste pe meleagurile noastre de ceva ani).
PaulT
Bine ai venit. biggrin.gif
Mersul subturat dauneaza motorului si cutiei de viteze.Schimba undeva intre 2500-3000rpm(cum te-a sfatuit f bine si Merced).Si nu mai cobori sub 50km/h in treapta a 4-a.In general nu tine motorul in treptele superioare(4,5) sub 2000rpm.Nu castigi nimic.Dimpotriva.Ca linie generala,a 3-a o dai aproape de 40,a 4-a aproape de 60,a 5-a de la 80.Sa stapanesti sanatos masina. sofer1.gif
SiloS
Si va veni timpul sa apara din Ceruri un moderator care prin voia sa va inchide acest topic si va da linkuri catre alte topicuri in care se vorbeste acelasi lucru !
Scobee
Si totusi, care e cea care se duce mai greu ? smile.gif (tot cu fixatii am ramas)
Cea 95 cu plumb sau fara plumb ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.