Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dauna minora
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Andreya
Am asigurare CASCO la Asiban.
Maine trebuie sa merg la asigurator, dar citind pe forum, printre documentele pe care va trebui sa le prezint exista si o "anexa 2" care se elibereaza la Politie.
Din pacate, Politia nu mi-a eliberat decat dovada de reparatii si pv.
La ce se refera aceasta anexa ?
Multumesc,
adi_ar
Anexa 2 este ca pisica moarta intre politie si asiguratori! biggrin.gif
Du-te la Asiban, iti dau ei A2, in ea se descrie si deseneaza un rezumat al conditiilor in care s-a produs dauna, o completezi / desenezi / descrii si te duci din nou la politie cu ea sa ti-o confirme.
E cam mult de cand am trecut prin astea, sper sa nu se fi schimbat ceva.
Tudor
Anexa 2 este pentru avarie gasita in parcare. Daca ai primit PV, inseamna ca a fost accident in miscare, in acest caz nu ai nevoie de Anexa 2. Anexa 2 tine loc de PV atunci cand nu se completeaza PV.
Log-on
QUOTE(Andreya @ 10 Jul 2007, 23:11)
Am asigurare CASCO la Asiban.
Maine trebuie sa merg la asigurator, dar citind pe forum, printre documentele pe care va trebui sa le prezint exista si o "anexa 2" care se elibereaza la Politie.
Din pacate, Politia nu mi-a eliberat decat dovada de reparatii si pv.
La ce se refera aceasta anexa ?
Multumesc,
*



Andreya, nu se mai elibereaza Anexa 2, indiferent de tipul de accident in care ai fost implicat(a).

Iti garantez ca nu vei avea nicio problema la constatarea de la Asiban. Iti spun din proprie experienta.
Tudor
Din lipsa de formulare, datele din anexa 2 sunt acum completate pe verso-ul Autorizatiei de reparatie, care acum este semnata si stampilata pe ambele fete. Anexa 2 nu a disparut, doar a fost "inlocuita".
miki
Problema!
Este vorba de o dauna provocata de o groapa!
Asiguratorul considera ca dosarul este incomplet pt. ca nu are hartie cu ''cazele si imprejurarile''.
Mai exact vrea copie de pe declaratia de la politie, iar politaiul zice ca nu-i treaba lui sa dea copia
Ce se poate face?
Pe autorizatia de reparatie sint tecute reperele afectate si atat!
adi_ar
Inca n-am auzit asa ceva!
Du-te din nou la politie si roaga-l sa-ti dea o copie, totusi. Poate l-ai prins intr-o zi proasta ?!?
Nu uita sa-ti dea si o apostila semnata si parafata, cu mentiunea "Conform cu originalul".
crisolro
cred ca daca te mai duci si-i rogi o sa-ti dea o copie ... bagi si tu (desi nu-i frumos): stiti cum sunt astia de la asigurari, rigurosi etc. etc. ... tre' sa reusesti
WNS
In mod normal domnul inspector trebuie sa solicite in scris printr-o adresa politiei o copie dupa declaratia ta pe care ai dat-o la politie, nu e treaba ta asta.
Degeaba te vei duce la militianul care ti-a intocmit procesul verbal, pt ca nu mai are aceea declaratie, el o preda probabil la secretariat unde se arhiveaza,etc.
Dar, parerea mea este ca domnul inspector iti cam cauta nod in papura pt a te determina sa renunti. Oricum nu vad ce il intereseaza pe el ce ai scris tu in declaratia de la politie, pt ca nu prea e treaba lui, spune-i ca in declaratie ai povestit serialul "Dallas" si militianul s-a plictisit sa o citeasca pana la capat. Militianul este obligat sa stabileasca imprejurarile in care s-a produs evenimentul, iar el deocamdata trebuie sa ia de bun ce a scris ala acolo in procesul verbal.
Cand te intalnesti cu el amintestei de termenul in care sunt obligati sa te despagubeasca conform contractului si despre ce ai citit tu pe site-ul C.S.A.
Shush
Saptamana trecuta am fost la politie pentru un incident cu o bordura prea inalta si mi-au dat anexa 2 care era deja personalizata cu numele asiguratorului.
Tudor
miki: pe verso-ul de la Aut de reparatie e scris ceva?
Daca da, aia e anexa 2 si altceva nu are ce sa iti ceara inspectorul. Cere sa vorbesti cu un sef al lui si spune-i sa iti scrie el [b]cu mana lui[b] pe o hartie ce act iti lipseste de la dosar. Daca te intreaba de ce iti trebuie spune ca mergi la politist sa ceri si daca nu vrea sa iti dea mergi la CSA ca sa te lamureasca cine are dreptate: politistul sau cel de la asigurari.
Daca nu, atunci iti lipseste Anexa 2. Cere un formular la inspectorul de dauna si cu acel formular mergi la politist sa ti-l completeze.
WNS
Anexa 2 este un formular tipizat si personalizat de fiecare companie de asigurari, dar care in fond este o adresa a companiei de asigurari prin care solicita politiei detalii cu privire la accident si care de obicei se foloseste in cazul accidentelor soldate cu victime. Dar nu este o regula.
Bineinteles ca pot exista diferente privind actele necesare la compania de asigurari in functie de normele si cerintele interne ale fiecarei companii de asigurare in parte.
Oricum acest formular se foloseste de obicei in cazul accidentelor soldate cu victime, intrucat in aceste cazuri se intocmeste un dosar penal.
In cazul accidentelor soldate numai cu pagube materiale de obicei este suficienta copia procesului verbal de contraventie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.