Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: locuri interesante
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
YR-ZBG
Salut.

Majoritatea ne facem planuri de concediu...dar totusi ce merita vazut in Romania?

Ideea acestui topic este urmatoarea:
O persoana vrea sa mearga in concediu (sa zicem) in Moldova si pleaca (sa zicem) din Bucuresti. Care ar fi cel mai recomandat traseu si ce obietive ar fi pacat sa rateze.

Deschid acest topic pentru ca personal am colindat cam 70% din tara dar desi imi faceam temele de fiecare data dupa ce ma intorceam se gasea cineva sa zica..."ai fost pana acolo si nu te-ai dus si la Pestera X sau Manastirea Y..."

Pana cand vor apare si alte idei de trasee o sa va prezint planul meu:

Cam pe 20 august intru in concediu si as vrea sa plec din Ploiesti spre Portile de Fier apoi Baile Herculane sa urc prin Ardeal sa ajung la Sapanta si sa ma intorc pe Cheile Bicazului - Tusnad - Brasov-Ploiesti

ultima parte a traseului am mai facut-o dar prima nu, si as vrea sa imi spuneti ce traseu imi recomandati si ce obietive sa nu ratez. de asemenea daca cei din anumite zone pot sa imi recomande un drum mai bun.(de ex. cineva mi-a spus ca pe bucata Portile de fier - Herculane drumul e f prost.)

deci astept opinii pt a stabili traseul.

St
Aprope de sapanta e localitatea Seghet, unde se afla un muzeu numit "Memorialul durerii". Cladirea muzeului este de fapt o puscarie politica.

Vad ca nu le merge site-ul sad.gif

PS: Mie la Sapanta nu mi-a placut deloc!!
Tot in Maramures mai gasesti cateva manastiri interesante.
Micutzu_BH
Pe traseul asta o sa ma gasesti pe mine la Oradea. tongue.gif In fine, langa Oradea, la Baile Felix gasesti bazine cu apa termala sa-ti tratezi "romantismu`", dar inainte daca treci pe la Chiscau o sa vezi Pestera Ursilor (de cand s-a renovat arat mult mai bine).
YR-ZBG
mersic de raspuns, e un inceoput.
cateva manastiri....care? si eventual zona in care sunt sa le identific pe harta si apoi o sa vad exact traseul.

la sapanta as vrea sa ajung la cimitirul vesel...despre care am citit multe dar as vrea si sa il vad. oricum mi-am notat si ceea ce spui tu cu muzeul asta.

mersic si de treaba cu pestera...la felix se poate intra face o baie?...imi iau slip-ul la mine?...stii si niste preturi?

ps. pt cei interesati pot oferi informatii despre un traseu pe care l-am facut prin moldova cu plecare din Ploiesti. (am prins majoritatea manastirilor + case memoriale creanga, eminescu, alecsandri, bacovia, labis...si alte obictive pe traseu)

pt dormit in general eu merg pe ideea de (in ordine): cort, masina, pensiuni.
St
Aa, uitasem de Pestera Ursilor. Cate persoane sunteti? Ca daca va dau ghid si aveti putin noroc il prindeti pe un nene care e foarte tare, are niste glume in el..

In zona cu pestera ursilor mai este Muzeul Aurului de la Brad. Mie nu mi s-a parut ceva spectaculos. Prezinta istoria extractiilor de aur din Romania si au exponate ceva pietre de prin mine, unele interesante, dar nimic spectaculos. Daca ajungi in zona Hunedoara interesant este si Castelul Huniazilor(sau Corvinestilor)
YR-ZBG
2 persoane.

deva-hunedoara am fost. am vazut in zona o zimbrarie, castelul corvinestilor, cetatea devei, schitul puiu... si altele....trebe sa ma uit pe poze ca sa nu uit ceva.
St
Cam astea le-am vazut si eu in zona aia, cred ca nu ai uitat nimic.
argon
QUOTE(YR-ZBG @ 12 Jul 2007, 10:55)
.la felix se poate intra face o baie?...imi iau slip-ul la mine?
*




Nu, bazinele sunt in vitrine, si nimeni nu are voie sa intre in ele.

Normal ca poti face baie, crd ca au terminat de renovat strandul Padis, daca nu la Apollo, astea sunt publice, dar cam fiecarehotel are bazine interioare care mai de care.
Preturi: 4-20 lei de persoana.

Poze la mine in galerie: http://www.daciaclub.ro/galerie/index-19079.html

Ia vezi si muzeul Gh Flutur, ca-i gratis si interesant, daca tot mergi la Pestera Ursilor, ca-i in drum.
YR-ZBG
mersi de sfaturi desi un pic ironice...

am intrebat daca se poate intra pt ca la baile tusnad acu doi ani ca sa ai acces trebuia ori sa ai bilet la tratament ori sa fi cazat acolo...nu mergea ca la strand dai banu intri si gata. (ma rog cu spaga la portar se rezolva tot)
argon
sunt stranduri publice, merge cine vrea. La hoteluri nu-mi prea place ca nu sunt in aer liber si simti ca te sufoci. Vezi ca apa are 36-39 de grade.
Marius81
Eu ti-as sugera pe drum sa te opresti si sa vizitezi Sibiul. Sa te plimbi prin centru, sa bei o bere, mananci o gogoasa smile.gif. Arata foarte bine centrul acum dupa ce a fost renovat.
De asemenea daca nu ai facut-o pana acum iti recomand sa traversezi muntii pe Transfagarasan, o sa ai parte de peisaje superbe ..... ca sa nu mai zic si de racoare...
YR-ZBG
mda...o sa incerc sa atasez o harta cu drumurile pe care deja le-am facut (unele de mai multe ori)...desi pe multe tot le-as mai face ...

ca idee : am vazut sibiu, alba iulia, transfagarasan, tg.jiu, craiova, cheile bicazului, rasnov, bran, deva, pestera muierii, p. dambovicioara, p. muierii, tusnad, lacu rosu, l. sf. ana, marasesti, malini, oituz, vidraru, man. arges, man. cozia, etc...dar ideea e ca e posibil ca pe traseele astea sa fi "sarit" cate ceva.

de ex. cati au trecut prin campu' lung fara sa stie ca f aproape la Namaiesti e Manastirea in Piatra?
radian
Si daca tot ajungi la Sibiu, nici Muzeul Tehnicii Populare de la Dumbrava Sibiului nu-i de ocolit. Macar o jumatate de zi sigur ai ce face acolo...

Zimbraria... este la Hateg.
Iar de la Herculane, poate incerci drumul Baile Herculane - Uricani (ca tot esti impotriva lui, macar sa stii despre ce-i vorba smile.gif ) iar apoi, Uricani - Petrosani - - Cheile Jietului - Voineasa - Brezoi, iesi pe Valea Oltului si poti merge catre Sibiu.
YR-ZBG
nu sunt impotriva nici unui drum, de fapt inca nu stiu pe unde o sa o iau.
vreau sa imi stabilesc obiectivele si apoi sa fac un traseu care sa prinda cat mai mult.

in zona petrosani am fost petrosani-vulcani-uricani-valea de pesti ...si retur

eu am mai fost la portile de fier dar n-am trecut mai departe...si acum chiar vreau sa trec si apoi sa o iau spre nord.

scopul meu este ardealul (pe care nu prea l-am vazut)...

o sa incerc sa imi creionez un traseu...si apoi vedem ca obiective sunt in zona.

ca principiu as vrea sa stau 7-8 zile plecat...dar nu e batut in cuie
gibonu
Daca tot ajungi la Portile de Fier, incearca sa vizitezi hidricentrala. Eu am vizitat-o odata, demult, cand eram in tabara in zona si mi s-a parut extrem de interesanta. Poate, probabil ca eram si eu mai mic atunci.
De la Portile de Fier mergi pe Clisura Dunarii, chiar merita. O sa vezi chipul imens al lui Decebal sculptat direct in stanca, ceva de genul 40 m inaltime pe 15 m latime. La fel, sunt portiuni de drum care merg efectiv pe malul Dunarii, apa fiind la vreo 3 m de asfalt si daca nu esti atent faci baie, cu tot cu masina. Piesajul este deosebit, in plus, deocamdata nu prea stie multa lume de el si nu este asaltat de turisti. Poti sa mergi pana la Bazias, sa vezi pe unde intra Dunarea in tara. Daca nu vrei sa ajungi pana la Bazias, de la Moldova Veche ia-o inspre Oravita - Anina - Resita - Caransebes. Peisajul este super, iar la Resita poti vedea muzeul locomotivelor cu aburi, adica niste locolotive cu abur, foarte bine intretinute care sunt intr-un parc. Pacat ca la Resita nu se viziteaza combinatul siderurgic, fondat in 1773 parca.
Drumul Portile de Fier - Bazias este bun, se merge pe el fara probleme. Mai sunt unele portiuni de drum forestier, insa acesta este foarte bun, in sensul ca mergi pe el cu 60 km/h, dar este in curs de asfaltare.
La fel, Moldova Veche - Oravita - Anina - Resita - Caransebes este foarte bun si nu ridica probleme.
Eu am fost pe traseul asta anul trecut, in august.
Drum bun.

P.S. Daca vrei ceva cu totul deosebit, la Portile de Fier, treci in Serbia (ca nu mai trebuie viza) si fa Clisura pe malul sarbesc, care este cu mult mai spectaculos ca cel romanesc. O sa-l ratezi pe Decebal, dar eu zic ca merita. Apoi, intri din nou in RO pe la Naidas si mergi care Oravita - Anina - Resita.
YR-ZBG
exact idei de genu asta vreau..multam mult s-a notat..

am vazut muzeul si hidrocentrala portile de fier...de fapt eu am avut ocazia sa ajung pana in sala turbinelor...e deosebit..sunt 6 turbine la rand...vine un perete de sticla f gros si apoi e partea iugoslavilor...in stanga ai geamuri si apa e mai jos in dreapta e perete si cica esti la nu stiu cati metrii sub nivelul apei...

abia astept sa vina concediu...o sa fac poze



edit: uite atasat o harta cu drumurile pe care le-am facut deja...(calitatea e cam proasta datorita dimensiunilor fisierului, dar macar ca idee)

o sa creionez si traseul pe care vreau sa il fac in concediu asta.
Markos
Charles e peste Nuti Udrea
corbex
Te oftici?
Markos
QUOTE(Markos @ 16 May 2013, 13:19)

Al drec Cearlz, tot insistă..
corbex
Livada e pretext pentru insamintari. Aici se implica Udrea. La colectare seminte.
daniM
La Herculane ai de vazutPestera Haiducilor(in proportie de 90% e scris x+y = love),aveau pe la hotel Roman baile autentice romane,in stanga receptiei ai un vulcan de izvor natural de apa fierbinte ,din stanca,plus ca poti face o baie la "cloaca",langa hotel,sau mai sus la 7 Izvoare pe la 50-55 de grade
bion
Pe langa"un vulcan de izvor natural de apa fierbinte ,din stanca" wacko.gif, Sfinxul Banatean, Grota cu Aburi, Platoul Coronini( pishuguru),Valea Cernei mai ales Cheile Corcoaiei:wub:unde Cerna a taiat vertical in stinca doua tuburi circulare suprapuse cel de sus despicat sus si jos, raul curgand prin cel inferior, Crucea Ghizelei, pentru cei dispusi la un pic de efort: Vanturatoarea, in statiune:Baia Romana. Din pacate din cea mai frumoasa statiune baneara din Europa ( dixit dragutzu` de `mparatul) nu a mai ramas nimic sad.gif
PS Undeva pe Valea Cernei e o placa care aminteste de intalnirea parca intre Carol I si Franz Josef. Zice-se ca din orgoliu niciunul nu a vrut sa descalece primul ca sa fie pedestru in fata celuilalt asa ca discutiile s-au purtat calare.
daniM
QUOTE(bion @ 7 Jun 2013, 18:04)
Platoul Coronini( pishuguru)
*


Off;Acolo du-te tu,sa te fugareasca dracile alea de un metru cu corn ,ca si asa sunt nervoase de hirbenare indelungata

On:Poti sa intri si pe clisura Dunarii,pe la Orsova,sa vezi feisbucu' lui Decebal in piatra
bion
Am niste amintiri pixdoase cu chestiile alea cu si fara corn.
Mai se exista izbucu Bigar rolleyes.gif langa Bozovici si de treci Codrii de Arama la Podul Lui Dumnezeu[attachmentid=1627891289]
Iaca si Corcoaia [attachmentid=1627891290] ,[attachmentid=1627891291]
Am devenit nostalgic. : Clisura, aia cu Cazanele , Orsova Veche si Ada Kale rolleyes.gif
daniM
Pai daca ne explicasi ,si ne-ai mai pus si poze,sa zic si eu ca la Realitatea-despre ce vorbim aici? tongue.gif
Du-te sa vezi cum dispar oameni si vite- e o mlastina pe langa Hateg ,si mai stiam pe langa Severin una
Pesteana e foarte aproape catre Caransebes
http://www.ghidvideoturistic.ro/ghid-turis...gului-46-p.html

<span class='edit'>7 Jun 2013, 18:47:</span>
Du-te catre Petrosani,din Hateg,mi-a placut peisajul ala nemaipomenit,pupa pe Radian din partea mea,au si un muzeu micut pe acolo

<span class='edit'>7 Jun 2013, 18:51:</span>
QUOTE(bion @ 7 Jun 2013, 18:37)
Am niste amintiri pixdoase cu chestiile alea cu si fara corn.
*


Pai pe Coronini se prind,acolo e "casa" lor,se prind cu tub cu oglinda in spate;sunt "n" cazuri in care turistii mergeau cu mana afara pe capota masinii,si sareau din pom sa muste(doar cele cu corn sar)
bion
Aia langa Severin cred ca e la Podul Lui Dumnezeu: Zatonu Mare si Mic.
In CS Rudaria si morile ei( turbinele Pelton inventate cu 1000 de ani inainte biggrin.gif )
Kronprinzu veni acu 1/2 ora din prima lui excursie pe Valea Muresului. Foarte impresionat de Cetatea Soimos si Manastirea Maria Radna biggrin.gif

7 Jun 2013, 19:04:
Ii fain Banatu! biggrin.gif
daniM
Si la Caransebes e cetatea Tibiscum(intr-a 9-a m-am angajat la sapaturi arheologice sa-mi iau adidashi de piele PUMA,am dat la tarnacop si lopata pana a iesit apa,la 3 m)
bion
Gugulane, se exista hidrocentrala aia prima din EU sau au demolat-o tovarasii?
daniM
Nu stiu care-i aia.Udroasa+Vid®eanu s-au bagat cu microhidro pe Sebes catre Muntele Mic ,pe Sebes,cu acoperire italieneasca.Mai vezi pastrav doar din car(d)
maho
QUOTE(daniM @ 7 Jun 2013, 18:27)
la 7 Izvoare pe la 50-55 de grade
*


Drec' rezista la 55 gr. in apa wacko.gif

QUOTE(bion @ 7 Jun 2013, 20:01)
Ii fain Banatu!  biggrin.gif
*


Ii. Am fost de cateva ori prin Cheile Nerei si Carasului. Oameni de treaba, locuri superbe. "Balaurii", linistiti daca ii lasi in pace.
daniM
QUOTE(maho @ 7 Jun 2013, 20:21)
Drec' rezista la 55 gr. in apa wacko.gif

*


Ia du-te la cloaca sa vezi cum isi da MISA prin toate gaoazele la 55+ gradele lor
Ce vezi tu de pe filelist e pistol cu apa
maho
N-am treaba, nici cu filelist, nici cu misa; stiu ca in atmosfera, corpul uman poate suporta >50-60, in apa nu (daca bagi mana intr-o apa de 43 gr., "te frige"). Am facut ceva bai la Herculane, in tinerete (moca, de la sindicat icon_mrgreen.gif ), apa avea (masurat, supravegheat) 40 in bazin, 42 la teava de intrare, acolo nu statea nimeni.
daniM
N-are nici un 42;masurat,la gura duzii ruginite catre 7 Izvoare are in jur de 60;jos in bazinul de piatra are in jur de 50
maho
Ziceam de bazinul din hotel, n-auzi ca m-a trimis sindicatu' ?
La 7 Izvoare n-am mai mers de cand eram ciutan, nu mai stiu cum e.
daniM
Tu nu stii ca sindicatu' te trimite unde e mai "caldut"?
Du-te unde zic eu si daca nu e asa iti platesc eu sejurul.Eventual cauta pe net
maho
Iete ce-am gasit acum (o iau sub titlu de rezerva):
QUOTE
In Valea Cernei se gasesc izvoare de apa termala in aer liber . Unele dintre ele au fost amenajate prin construirea unor bazine de mici dimensiuni pentru turisti . Dintre ele putem aminti:  7 Izvoare.  Acestea se gaseste linga soseaua DN 75  Baile Herculane - Baia de Arama - Tg Jiu . Temperatura apei este  constanta 40° pe toata perioada anului .

Sursa
O fi mai mult, nu stiu, dar iti zic sigur ca nu poti intra in apa de >50 gr; poate ne confirma un medic ? Nea Bion, ce zici ?
daniM
De pe site-ul sindicatului,clar!
Uite ce am gasit eu
http://www.baileherculane.ro/turism-servic...sulfuroase.html

<span class='edit'>7 Jun 2013, 20:54:</span>
QUOTE(maho @ 7 Jun 2013, 20:47)
Iete ce-am gasit acum (o iau sub titlu de rezerva):

Sursa
O fi mai mult, nu stiu, dar iti zic sigur ca [COLOR=red]nu poti[/color] intra in apa de >50 gr; poate ne confirma un medic ? Nea Bion, ce zici ?
*

Ca nu poti?POTI si la 100!
maho
E totusi valabil ce-am zis, cu intratul in apa. Iar de "7 izvoare", acolo nu zice cat au.
daniM
Nu te-nerva!
Atata e cat zic eu
Markos
QUOTE
In urma unor studii efectuate de doi cercetatori englezi

biggrin.gif
maho
Cat vroiai sa caut ? rolleyes.gif
Markos
Bine că nu-s britanici a scapat.gif
daniM
Pana nu masoara careva oricum e cum zic eu,degeaba se enerveaza Maho.....Poa' sa sune si la UGSR
maho
Nu ma-nnervez asa usor, si, oricum, sunt ani multi de cand am fost pe-acolo (7 izvoare), am zis ca "iau sub rezerva". In hotel, stiu precis, ca am vazut termometru la bazin (asta era prin '95-'96, deci e proaspata, si un oparit nu se uita).
daniM
QUOTE(maho @ 7 Jun 2013, 21:11)
Nu ma-nnervez
*


Stiu,oricum imi pare rau ca am inceput polemica.Apa e cum vrei tu; imi pare rau ca te-am suparat nu trebuie sa te enervezi si sa ma-njuri pe PM
maho
QUOTE(daniM @ 7 Jun 2013, 22:17)
imi pare rau ca te-am suparat nu trebuie sa te enervezi si sa ma-njuri pe PM
*


Io ? blink.gif N-am facut-o cu nimeni, si sper ca nici n-o s-o fac, ce-am de zis, zic in fata.
daniM
Buei,tu n-ai PeMeu deschis??? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bion
Se poate intra si in apa de 99,9 grade celsius. Probleme daca mai iesi. icon_mrgreen.gif La peste 37-40 de grade corpul se supraincalzeste si fiind in apa fierbinte nu mai poate sa piarda caldura. Izvoarele alea pot avea temperaturile date chestia e cate grade are apa din cada.In junete am avut o problema nasapa de snatate si dupa ce m-au pus cat de cat in stre de fct. m-au trimis la bai. Fiind tanar auzis ca suport si bai de 15` la 40de grade. Totul a fost ok pana am intrat in apa pana la gat. in doua teri minute simteam ca explodez. era o big mama acolo care imi pune prosoape ude cu apa rece si ma veghea sa vada cand ma duc la fund. Cand eram in apa pana la brau sau la jumatatea pieptului era ok.Dupa baine marie -ul asta eram semilichefiat si dormeam 1/2 de zi.
Aia la 7 izvoare stu partial muiati in apa sau se moaie complet pentru scurt timp.
Caldura uscata unde prin transpiartie hiperventilatie poti ementine homeostazia e alta treaba. Ca sa demonstreza treaba prin sec. XIX doi tampiti au stat vreo 30` intr-un cuptor de paine incins.CAND TEMPEERATURA CORPULUI ATINGE 42-43 GRADE SE INTRA IN SOC SI MiERLEALA.La 45 de grade se coaguleaza proteinele din celule. Adica e ca la albus cand il fierbi. tongue.gif
Acu, gugulanu e mai special.Portelanul lui rezista si la 100de grade. biggrin.gif
corbex
Am auzit ca, dela caldura lichida excesiva, poti sa ramii cu ea sculata. Stii, poteine, coagulare...
Ti s-a-ntimplat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.