Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noul Hyundai I30
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
b76bgaarh
http://www.autobild.de/test/neuwagen/artik...rtikel_id=14613

ce ziceti de fratele/sora Kiei C'eed Hyundai I30?????
2dor
Pai dupa cum spune si articolul, putin seria 1, putin A-Klasse, asta din spate, iar din fata parca e Opel Astra H + Ford Focus cu farurile putin mai arcuite.
ady85btz
interesant rolleyes.gif
catala2k
mai frumos kia c'eed
Cypher4laguna
eu nu prea cred ca o sa il bata pe ceed la pret. in plus nu prea vad eu cum o va face fara sa canibalizeze accentul. ceed 1,4 110 cp echipat de mine acceptabil e 13700 DDP (peste Hyundai Accent, inclusiv calitativ), Hyundai Accent 1,4 95 cp Summer edition e vreo 12900 Euro (scuze daca gresesc sumele). Cel mai probabil i30-ul nu se va oferi intr-o varianta base asa de competitiva ca cea de de la Ceed... si acolo e grosul de la ceed. si oricum numele e nasol: "ce masina ai? i30, nene: 168.gif
eminescu0
imi place, mai putin spatele.
driverx
Interesant ca nu s-a mai comentat vis-a-vis de aceasta masina.

Well, tocmai m-am intors de la o expozitie auto si cred ca i'm in wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif Hyundai i30 wub.gif

Nu stie nimeni nimic despre masina asta? Are multe dotari standard chiar "absurd" de multe. Pretul, nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca e rau raportat la dotarile cu care vine. Oricum, nu stiu cata incredere sa am in tipu de acolo, ca s-a apucat sa imi explice ce nush ce amplificator de franare blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

Manuel
Cred ca-i vorba de AFU.

Si mie-mi place i30, parca mai mult decat Kia Cee'd. Cred ca e primul Hyundai care-mi place...
driverx
QUOTE(Manuel @ 10 May 2008, 20:13)
....Cred ca e primul Hyundai care-mi place...
*



Same here. biggrin.gif
Misu Cartus
Arata bine insa am impresia ca modelul care sa arata ca in cel cu "titlu de prezentare" costa destul de mult.
bobo77
http://www.hyundai-motor.ro/showroom/?id=256
Preturi.
Imi place mai mult kia ceed.
Misu Cartus
20.000?!!! Astia nu sunt sanatosi.....La banii aia gasesti masini care dupa mine sunt mai bune.

Oricum deja la banii aia intram in alta clasa, as prefera oricand OctaviaII sau Laguna.
driverx
Pe mine personal ma atrage doar varianta Classic. Adica aia "cheala". Ceva mai serios ajunge pe la 16 mii minim si deja ma gandesc ca nu merita sa bag atatia bani intr-o coreana mai ales una noua fara istoric. Dar la 12300 cat ii clasicu cu motor de 1.4, cred ca e ok. Si cred ca imi place mai mult decat Kia, dar recunosc ca (,) comparatia este intre Hyundai real VS. Kia poze smile.gif
semit
i30 e mult mai urata decat Sid, si , privind unele caracteristici si pretul chiar mai prostuta smile.gif
driverx
QUOTE(semit @ 10 May 2008, 22:25)
i30 e mult mai urata decat Sid....
*


blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

QUOTE(semit @ 10 May 2008, 22:25)
...privind unele caracteristici si pretul chiar mai prostuta smile.gif
*



Well, is cam aceasi marie, dar cu alta palarie (platforma, piese, dotari). Doar ca Hyundai e o idee mai scump. Lumea zice ca la interior Hyunai ar fi o idee mai calitativ...o idee. Dar mai ales la interior cele doua masini aproape ca nu se compara. Din punct de vedere a design-ului interior i30 mi se pare peste Sid.
C a t a l i n
Față de Cee'd, la i30 poți comanda faruri xenon. smile.gif (deși nu prea cred că va cumpăra cineva o așa versiune... scumpă)
daciafan
eu cand am dat prima oara peste acest i30 am crezut ca m-am intalnit cu varu` Sandel
bobo77
QUOTE(driverx @ 10 May 2008, 22:15)
Dar la 12300 cat ii clasicu cu motor de 1.4, cred ca e ok.
*


Si Kia ceed se vinde tot cu 1,4, sunt putini care au luat alta motorizare de ce oare...
aphophis
compara preturile in service. la hyundai sunt infioratori de mari. bine, nu in toata reteaua da vezi si asta
driverx
QUOTE(bobo77 @ 11 May 2008, 10:36)
Si Kia ceed se vinde tot cu 1,4, sunt putini care au luat alta motorizare de ce oare...
*



Pentru ca lumea e bolnava cu dizelurile lor. Cred ca fac economia lu dracu. Valabil oriunde la orice producator. Daca te uiti pe forumul Hyundai o sa vezi ca majoritatea au comandat 1.6 dizel.
ZTV
arata bine masina, imi place
acuma, am o intrebare, in viitor ( decembrie 2008 - martie 2009 ), intentionez sa-l schimb berlina mea cu :
1- dacia logan
2- hyndai accent sau hyundai i30
3- Kia ceed

acuma care e alegerea potrivita?
mafone
Pai s-a comandat 1.6 diesel pentru ca este motor bun, si consuma putin. Eu am fost foarte multumit de motorul de 1.5 crdi de la Hyundai.
Andy_ACS
Ceed si I30 sunt facute pe aceeasi platforma. Mecanica e identica, motoare transmisii, tot. Diferenta e la aspect din fata si spate si la bord. De asemenea am auzit (m-am plimbat decat cu Ceed) ca i30 ar avea suspensia putin mai moale, ceea ce nu e deloc un lucru rau (la Ceed e setata spre sport si cam zguduie prin gropi). In rest e chestiune de gust intre ceed si i30. Motoarele pe banzina sunt de genul vvt.

L.E. vad ca dpdv al demarajului de la 0 la 100 cu motorul de 1.4 Ceed are 11.6 si i30 are 12.6. Ciudat, ori e mai grea ori sunt schimbate si rapoartele de transmisie.

Bafta!
adimfx
QUOTE(tzuku @ 11 May 2008, 11:34)
arata bine masina, imi place
acuma, am o intrebare, in viitor ( decembrie 2008 - martie 2009 ), intentionez sa-l schimb berlina mea cu :
1- dacia logan
2- hyndai accent sau hyundai i30
3- Kia ceed

acuma care e alegerea potrivita?
*



Depinde foarte tare de buget.

1. Logan e o opțiune foarte bună, evident cu motorul de 1.6 16 valve. Atunci va fi pe piață facelift-ul, care nu e rău deloc.

2. După mine Accent e depășit mecanic (suspensia spate, cauciucuri înguste de 175 standard, coloana de direcție cloncăne pe drumuri proaste) și cam scump pentru ce oferă (plastice tari), la fel ca și sora de platformă, Kia Rio Sedan.

i30 e mai scump cu cel puțin 1.000 de euro la aceleași dotări cu Ceed, în condițiile în care sunt una și aceeași mașină. Dacă pentru bord albastru în loc de portocaliu, pentru alte faruri și pentru alte stopuri vrei să plătești 1.000 de euro+, e ok.

3. Kia Ceed bate orice la din clasa compactă la preț și dotări (versiunea BEST).

Acuma... ecuația e complicată. Dacă banii sunt o problemă, și de regulă sunt, atunci Logan e cel mai indicat. Oricum, de preferat în locul Accent-ului.

De 1.000 de euro mai bine iei un motor mai puternic sau mai multe dotări pe Ceed decât să iei i30.

După mine, Logan vs. Ceed.

Baftă.
aldo75
pt. cei care vor kia sau hyundai......ar trebui sa aruncati un ochi pe www.clubkia.ro sa vedeti preturi la revizii si piese......ca sa nu mai vorbim de service-uri ......
mafone
Eh, multi isi fac reviziile la Ploiesti sau Pitesti, pentru ca acolo sunt mult mai ieftine decat la Bucuresti. In ceea ce priveste diferentele intre Logan si Accent, acestea sunt, practic, Accentul aflandu-se la un nivel superior de pret si dotari. Dotarile minime la Accent sunt putin peste cele maxime la Logan. N-are rost de intrat in polemici. i30-ul este o masina frumoasa, cu care Hyundai-ul incearca sa intre intr-un nou capitol a masinilor fabricate de ei.
Misu Cartus
QUOTE(mafone @ 11 May 2008, 14:27)
Dotarile minime la Accent sunt putin peste cele maxime la Logan. N-are rost de intrat in polemici.
*



Si aume? Care, prietenia sofer-mecanic datorita schimbarilor de cutii de directie? smile.gif
Zippy
QUOTE(aldo75 @ 11 May 2008, 14:55)
pt. cei care vor kia sau hyundai......ar trebui sa aruncati un ochi pe www.clubkia.ro sa vedeti preturi la revizii si piese......ca sa nu mai vorbim de service-uri ......
*



Da-ne tu niste exemple.Crezi ca pe la alte marci de masini e mai bine? Vorba aia, pana si litrul de Floriol s-a facut 100 mii.
C@talin
era azi una cu numere rosii pe A2 numai rodaj nu facea baiatu cu ea la 160 + 04.gif
aphophis
la kia nu stiu, dar stiu ca la hyundai, la accent reviziile/piesele sunt scumpe. asa cum am mai zis, nu in toate service-urile insa intr-o gramada da. exemplu: revizie de 15k (care nu e prima btw) 1200 ron. si sunt destui care au dat peste 1000
Zippy
Adevarul e ca pe forumul de la hyundai se plang toti de piese scumpe si proaste, de coloana de directie de la accent si de consumul benzinarelor (inclusiv Getz 1.4 - 11-12% in oras). Poate totusi i30 a rezolvat problemele astea.
mafone
QUOTE(Misu Cartus @ 11 May 2008, 14:47)
Si aume? Care, prietenia sofer-mecanic datorita schimbarilor de cutii de directie? smile.gif
*



Sincer, nu stiu ce sa-ti raspund la intrebarea asta, din simplul motiv ca una am spus eu si alta ai inteles tu. Eu ziceam de dotari si tu ai ajuns la coloana de directie. Dotarile sunt mai multe la Accent, aici nu este vorba de accent, asa ca daca vrei sa vezi ce spun, intra pe site-ul Hyundai si vezi dotarile.
Probleme am avut si eu cu Accentul. Insa revizie de 12 milioane la 15k km nu am platit. Eu am platit 820 RON pentru revizia respectiva. Oricum preturile la revizii sunt parca afisate pe site.
La Accent a fost problema mare cu coloana de directie, insa le-au rezolvat pe garantie. Cred ca la i30 nu mai este cazul.
ssilviu
820 Ron pentru prima revizie tot e dublu decat la Renault.
ZTV
unsure.gif ce inseamna " facelift"...? blink.gif
Solon
Restilizare in termeni auto! In termeni medicali e alta poveste!
mafone
nu stiu exact cat este la Renault. de fapt, nu inca biggrin.gif . Dar a mea era diesel. eu am avut ghinionul sa o cumpar din primul lot, deci am prins marea majoritate a bubelor pe care le-a avut modelul. in afara de problema cu cutia de directie (rezolvata in garantie), nu am avut mari probleme, ba chiar motorul era unul excelent, cu reprize foarte bune si consum mic. Din ce am inteles, motorul de pe i30 este tot unul foarte bun (ma refer la cel de 1.6 crdi 115cp). Ce nu mi-a placut, era portbagajul care era foarte mic (fata de ce aveam eu nevoie) si combina(CD+K7+ radio), care avea mp3, dar nu avea RDS. Din ce am vazut in poze, s-a schimbat si asta. In mare, cred ca i30 este o masina buna, dar, cam scumpa.
andu911
Revizia la Accentul meu 1.5crdi a costat aproape 15 mil. O simpla revizie de 30.000km. Filtre, ulei, 1 litru antigel, 1 bec pentru numar, placute de frana pe fata si un stergator. Numai placutele au costat vreo 4 mil si ceva.
Bine, cheltuielile nu le-a suportat buzunarul meu, ca-i masina firmei.

Si nici nu se gasesc piese aftermarket.

Decat sa-ti iei asa ceva nou la 11-12 mii de euro, cica cu garantie, si sa dai 1500 lei la revizie, mai bine iti iei masina serioasa la mana a doua. Chiar daca se strica, sigur o repari cu banii de o revizie. Ma refer la Accent, dar presupun ca nici I30 nu are cum sa fie departe...
aphophis
cam scumpa revizia aia..
axabrt
Eu la Opel mi-am luat consumabilele, originale cu sigla GM, am dat 260 RON (Ulei 5W40, Filtre, placute fata si nu mai stiu ce garnitura), La dealer acestea erau cam 400 RON.

Am mai platit 140 RON (70 RON x 2 ore) manopera la DiBas, revizia de 30.000. Deci m-a dus revizia de 30.000 la 410 RON.
Cu consumabilele de la dealer, am intrebat, revizia era cam 600 RON.

De exemplu la Astra o bieleta de directie e 160 RON, etc, etc...

Ce dracu vorbiti voi aici ??? Ce scoruri sunt astea ???
Misu Cartus
Despre masini premium si exotice radmasa.gif

Daca e asa, in 7 ani cat are masina garantie si esti obligat sa faci reviziile la ei, o mai platesti o data.Deci Accentul e o masina care nu costa 13.000 eur ci 26.000 eur.
Solon
Pai cam asta e si ideea cu cei 7 ani garantie! Sa-ti ia bani pe revizii!
E mai mult praf in ochi cu 7 ani garantie!
adimfx
QUOTE(mafone @ 11 May 2008, 17:16)
...... revizie de 12 milioane la 15k km nu am platit. Eu am platit 820 RON pentru revizia respectiva..... La Accent a fost problema mare cu coloana de directie, insa le-au rezolvat pe garantie. Cred ca la i30 nu mai este cazul.


Ar fi fost și cazul să rezolve direcția pe garanție, la ce scoruri au la revizie. Poveștile legate de service scump la Hyundai le-am auzit și eu. În ăia șapte ani plătești toate coloanele de direcție de la Accent-urile vândute.

Dacă s-a mai schimbat ceva sau nu, e problema lor.

La Kia am dat acum câteva luni de planul de revizii, care nu erau exorbitante (100 euro prima revizie + tva - ceva de genul). În fine, cred că i-am răspuns inițiatorului topicului.

PS: Nimeni nu a contestat că 1.5 crdi și 1.6 crdi nu sunt motoare bune. Excelente aș spune. Dar de motoare stricate nu am mai auzit demult...
DrK
Intrebare simpla: Voi, cei de aici aveti vreun cuvant de lauda pentru alte masini in afara de cele facute de reno? Acum pe bune, ma uit peste tot si daca omul vrea sa isi ia altceva in afara de clio sau megane (mai ales megane) este facut prost (mai cu perdea dar se intelege)... De ce atata ura pentru alte masini? Daca aia de la opel fac 3.14_3.14 pe renault, noi de ce trebuie sa facem la randul nostru 3.14_3.14 pe alte masini?
Si eu intentionez sa imi schimb clio-ul. Cu o masina din aceeasi clasa... O sa ma simt nevoit sa nu spun nimanui ce masina am ales pentru simplul motiv ca nu o sa ma pot bucura de ea aici unde era normal sa ne felicitam unii pe altii pentru alegerea facuta... Nu incerc sa schimb nimic. Doar sunt curios daca am observat corect trendul de pe forum.
Multumesc..
ssilviu
Nu ai observat corect.
AdrianMC
@DrK - vezi 4 posturi mai sus de al tau aici
andu911
QUOTE(Solon @ 12 May 2008, 09:11)
Pai cam asta e si ideea cu cei 7 ani garantie! Sa-ti ia bani pe revizii!
E mai mult praf in ochi cu 7 ani garantie!
*




Eu stiam de 6, asa scrie in carte. Si e cu 100 de X'uri.

Urmatorii 3 ani de garantie acordati de HAR :
-se aplica pt primul proprietar/utilizator
-se aplica pe terit Romaniei
-se aplica pt un rulaj de pana la 120.000 km
-se aplica pt grupul motopropulsor(motor fara anexe si transmisie)
-nu se acorda la autoturisme achizitionate in scop comercial(taxi, scoli de soferi, inchirieri, etc)


driverx
Mamaaa, dar va agitati nu gluma. Eu recunosc ca masina m-a atras asa ca prima impresie. Desi rar ma las dus de astea, i30 m-a atras. Nu e europeana, dar totusi e o asiatica cu un aer foarte european (spre deosebire de Accent care e depaaaarte de asa ceva....arata prea a "cheap asian can")

Oricum, stand si citind pe net, imi dau seama ca nu prea e ok marketingu Hyundai pentru psihicu meu. Din pacate. Ar cauza prea multe stricaciuni.

Cred ca raman la rabla asta, sau fac greseala sa comand alta rabla "by Reno", sau fac greseala sa cumpar rabla second.
body
Mie personal nu-mi place I30 , ma rog probabil chestie de gusturi !Atentie ! Nu am zis ca nu e buna !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.