Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CHIULASA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Ovidiu Comănescu
Salut, am gasit la cineva o ciulasa impecabila, dar nu stiu ce tip este, daca ma poate ajuta cineva. Am gasit scris urmatoarele "597 027, 102-14". Dupa cum se vede este foarte bine lucrata, a fost cumparata de la cineva(un meserias cred) prin 1993 si ia spus ca-i de dacia, dar care nu mai stie. Atasez si cateva poze cu ea, multumesc.




L.E. Am avut rabdarea sa caut si am gasit, da e de 1400 sad.gif compresie 8,5-1, am vrut sa o cumpar pentru mine, dar nu eram sigur. Acum mai vin cu o intrebare, ce se poate face sau daca se poate prelucra pentru a fi pusa pe motor 1297cmc, la cum arata si inclusiv supapele sunt noi sau asa pare, ma tenteaza sa o pun pe 1300-le meu si nu stiu in ce mod influenteaza puterea si consumul, asta nu prea am gasit la search.
payty
Chiulasa este pentru motor de 1400 ( 1397 cmc) si raport de compresie 8.5:1. Asta inseamna ca daca o vei monta pe un motor de 1289 cmc, va fi un raport de compresie si mai mic. Nu am calculat, dar probabil aproape de 7-7.5:1, ceea ce iti va scadea drastic cuplul. Concluzia: nu merita. Mai bine iei chiulasa ta si o aranjezi un pic, adica o rabotezi ca sa maresti un pic compresia si ii prelucrezi canalele de admisie si evacuare. Parerea mea e ca mai bine faci asa.
Eventual mai montezi si un carburator dublu corp si atunci chiar o sa se simta.
Ovidiu Comănescu
Da, mersi mult, am urmarit anumite topicuri si am vazut ce compresie are si imi dau seama ca nu merita, dar cum poate fi prelucrata sa mearga pe 1300 cat trebuie luat sau daca merge prelucrata, daca o vedeti este aproape noua, de 14 ani nu a fost montata si tinuta la loc bun si e pacat, eventual o voi pune la bursa daca nu merge facuta. Supapele sunt noi totul e facut cu grije, am intorso pe toate partile si e impecabila, se vede din poze, nu este a mea, este a matusii mele o tinea pentru masina ei, dar acum 2 ani ia furat-o si militienii nu au gasit-o nici pana acum asa ca ce sa mai faca cu ea, va rog spuneti-mi cum trebuie facuta pentru 1297cmc si daca se poate, am pe cineva care se ocupa, multumesc.
Chiulasa mea a fost facuta anul trecut, dar nu stiu cat mai merge e destul de veche si bani de una noua nu mai am si nu stiu cat de bine mi-a facut-o ca tot nu merge motorul asa cum trebuie, mai scapa cate un rateu pe toba din cand in cand, dar acum sa mai treaca vreo 1000-2000 de km poate se aseaza bine supapele, la turatie merge impecabil motorul, la ralanti mai da cate una si avansul a fost reglat de mecanic, meserias de altfel, n-am ce zice. Una sh nu prea am incredere, dar pana la urma o sa iau si una de aia, asta e.
oviss2006
1) vreau si eu sa stiu daca se poate monta o chiulasa de 1.3 pe bloc 1.4
2) Ovidiu Comanescu daca vrei s-o vinzi spune-mi si mie pretul
payty
poate nu au fost reglati culbutorii cum trebuie daca la relanti iti da rateuri. Daca ai facut de curand chiulasa ta, ar trebui sa te mai tina, asta in cazul in care au reparat-o cum trebuie. Chiulasa de 1.4 ar trebui rabotata destul de mult ca sa ajungi la raport de compresie normal. Nu stiu exact cati mm, asta ca sa nu zic prostii.

Poate nu au rodat cu pasta supapele pe scaunele lor. Posibil, pentru ca "mesterii" nu prea isi mai dau interesul pentru dacie.

Daca vrei neaparat sa iti schimbi chiulasa, cred ca gasesti la dezmembrari una in stare destul de buna si cu bani putini.

chiulasa de 1.3 ar trebui sa mearga pe 1.4. vei avea raport de compresie un pic mai mare.
mircea.a
Eu am la motor 1.3 chiuloasa de 1.4 si pot sa spun ca merge perfect. Am studiat cartile de specialitate si pot sa spun ca motorul iese mai comprimat deoarece inaltimea chiuloasei de 1,4 este mai mica decat cea de 1,3. Deci camera de ardere este mai mica. Alta diferenta intre chiuloase nu este.
Ovidiu Comănescu
QUOTE
Deci camera de ardere este mai mica. Alta diferenta intre chiuloase nu este.

Nu mircea.a, camera de ardere este mai mare, adica mai adanca un pic din ce am vazut si din ce am studiat pe forum si ii dau dreptate lui payty. In privinta prelucrarii voi sta de vorba cu un meserias care are un atelier pentru reconditionari, cel care mi-a facut-o anul trecut pe cea de pe masina.

@oviss2006, o voi intreba pe matusa mea daca va vrea sa o vanda si-ti dau pm.
volint
QUOTE(Ovidiu Comănescu @ 15 Jul 2007, 01:54)
...
Chiulasa mea a fost facuta anul trecut, dar nu stiu cat mai merge e destul de veche si bani de una noua nu mai am si nu stiu cat de bine mi-a facut-o ca tot nu merge motorul asa cum trebuie, mai scapa cate un rateu pe toba din cand in cand...



OFF
Daca-ti "scapa" rateuri si cand decelerezi (in frana de motor) inseamna ca au rectificat mai mult decat trebuia si in felul asta au marit raportul de compresie. Rau nu e dar la urmatoarea demontare a chiulasei trebuie sa ai in vedere schimbarea ei sau montarea cu o garnitura mai groasa.

Spor!!..
mircea.a
Intre timp m-am documentat in cartea "Autoturisme Dacia" de Corneliu Mondiru si iata ce am gasit la chiuloase.
1.3 Inaltime-normala = 73,4mm
-reparatie= min. 72,9mm
Volum camera de ardere = 37,81cmc
1.4 Inaltime-normala = 73,9mm
-reparatie= min. 72,4mm
Volum camera de ardere = 36,57cmc

Da Ovidiu, ai dreptate, este o diferenta intre ele la camera de ardere. Este un amanunt pe care nu l-am luat in seama pentru ca oricum nu se poate masura datorita formei. Dar parca din carte reiese ca 1.4 are camera mai mica, datorita inaltimii mai mici. Teoretic forma camerei nu difera de la un model la altul. Din datele pe care le am parca 1.4 este mai comprimat.
Astept si alte pareri. smile.gif
Ovidiu Comănescu
@volint, nu am la decelerare rateuri, insa cel care mi-a rectificat-o mi-a spus in momentul cand reglez culbutorii sa-i las mai lejer putin cateva mii de km(asa am retinut, nu-mi mai aduc aminte acum), mentionez ca rateurile le am numai la ralanti, avansul a fost reglat acum 3 zile de mecanic si se comporta mai bine acum, la turatie se comporta impecabil pana la 4500-5000 de acolo incep trepidatii mai pronuntate, cred ca e si normal, de cand am facut motorul cred ca am vreo 5000 de km sau mai mult nu am calculat, dar inca nu si-a facut rodajul si in privinta raportului de compresie este posibil sa fie putin mai mare dar in limitele admise, totusi trebuie sa-mi fac timp sa ma duc la service sa masor compresia, suspectez ceva in neregula la cilidrul 2, pentru ca am gasit ulei pe bujie si bujia afumata, suspectez totusi segmenti aliniati sau ceva pe la supape, posibil in stationare cu una din supape deschisa sa se prelinga ulei intre coada si ghid, cu toate ca ghidurile sunt noi, de r12 autentic gasite in magazin.

@mircea.a, camera de ardere am masurat-o ochiometric ce-i drept cu o chiulasa mai veche de 1300 care o am pe balcon si cea de 1400 are camera mai adanca, pentru 1400 sunt doua feluri de chiuloase 102-13, care are rap de compresie mai mare si asta care o are matusa mea 102-14 care are rap de compresie mai mic.
QUOTE
1.3 Inaltime-normala = 73,4mm
-reparatie= min. 72,9mm
Volum camera de ardere = 37,81cmc
1.4 Inaltime-normala = 73,9mm
-reparatie= min. 72,4mm
Volum camera de ardere = 36,57cmc

in mondiru se pare ca este ceva incomplet
un llink care l-am gasit ulterior
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...568&hl=chiulasa Post #20 sau 37

Oricum ar fi, voi intreba meseriasul daca merge prelucrata, daca nu, voi face ce am spus mai sus, multumesc pentru raspunsuri si va voi da de veste ce am rezolvat.
mircea.a
Vad ca esti din Prahova. Stiu un nene care face chiuloase la mare arta. Mi-a facut-o si mie. A fost vecin cu mine si acum s-a mutat la Maneciu.
Ovidiu Comănescu
poate sa prelucreze de la 1,4 la 1,3, sa se incadreze in parametrii? mersi mult.
mircea.a
Poate, dar nu inteleg ce anume sa prelucreze cum vrei tu? Supapele sunt la fel, scaunele de asemenea. Inaltimea se modifica doar prin planare. Daca studiezi datele tehnice care ti le-am pus mai sus poti sa observi ca o chiuloasa de 1.3, prin planare ajunge la 1.4, deoarece chiuloasa de 1.3 este mai inalta (pe masurate). Dar dupa parerea si experienta mea pot sa spun ca o chiuloasa de 1.4 merge foarte bine pe motor 1.3, chiar o sa ai un plus de putere deoarece iese mai comprimat. Am pe masina si de aceea pot sa-ti spun ca merge. Cand am fost nevoit sa o pun pe masina nici nu m-a interesat de care este decat sa ajung acasa. Asta pentru ca mi s-a rupt o supapa undeva pe coclauri.
Ovidiu Comănescu
mircea.a mersi mult, dar chiuloasa model 102-14 are camera mai adanca, daca era 102-13, da avea raportul de comprimare mai mare, dar 102-14 are rap de comp mai mic, de aceea nu merge pe motor de 1300, nu poti face din 1300 la 1400, tocmai ca 1400 le este mai inalt, am studiat problema pe toate partile, clar trebuie luata din ea, am pus linkul in postul de mai sus de unde m-am inspirat, oricum mersi mult pentru sugestii si voi tine cont de ele, inca nu m-am decis ce voi face cu ea, nu am ajuns inca la mester, el imi va spune ce-i de facut, dar o sa ma cam coste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.