Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: euro 4 pe masini de afara
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
petronelluigi
nu sunt sigur de locul postului, imi cer scuze pentru asta.
cum ama ramas fara SRN-ul meu, ma uit de o masina de afara de pana la 7000 euri.am tot cautat pe mobile.de, si vad multe masini de prin 2002, 2001 sau chiar 2000 la care se specifica "EURO 4". din ce am citit tot pe net, euro 4 a aparut pe la sfarsitul lui 2003 , inceputul lui 2004, si nu as vrea sa fac un drum pana in Germania sa vad ca nu am bani destui la mine,sau nu pot lua decat euro 3 si dau la hotii astia de la "stat" 1500 euroi. va multumesc anticipat
traffictours
da, este posibil, daca vrei sa fi sigur ca nu faci drumul degeaba cere vanzatorului seria motorului si o verifici la rar.
daciafan
daca te intereseaza golf IV benzinar gasesti euro 4 la 7000 euro fara probleme
succes
puiu82
Opel astra 2001,euro 4.
ady85btz
Dacia Logan 2007-euro 4 ! Asta-i RO sad.gif
argon
La nemti e D4, si baga E4 din motive de marketing probabil..
diaconuliviu
Atentie, nu e chiar asa; acel D4 daca urmeaza dupa Euro 3 ( deci Euro 3-D4) e posibil sa fie E4, daca e numai D4, aici, la noi, romanii, codificarea nu e recunoscuta, caz in care am inteles ca se face efectiv test de noxe. Daca motorul scoate noxe de E3, iti da E3, daca scoate de E4, iti da E4.
Exista si D5, iar un Peugeot D5 a "iesit" la RAR E3.

Daca, totusi, gresec undeva, corectati.
traffictours
D4 de la nemti este o codificare fiscala a normei de poluare, respectivul motor este si Euro 4 doar in anumite cazuri.
lucian_v
Fiecare masina are particularitatile ei....de exemplu la opel daca codul motorului incepe cu Z este euro4, cu Y este euro 3.....
ex 1.7 cdti - cod motor Z17DTL = euro 4 recunoscut de rar
1.7 dti - cod motor Y17DTL = euro 3
hotaraste-te ce masina vrei si in functie de marca cauti informatiile specifice...la opel cele pe benzina au cam din 2000 euro4 unele pe motorina din 2002-2003.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.