Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Service-uri
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
nh1980ro
Datorita multelor probleme care apar prin service-uri si pentru ca opiniile sa fie cumva contorizate, ma gandeam ca ar fi buna o sectiune in care sa fie descrise si notate service-urile.

De exemplu facem un topic in aceasta noua sectiune cu Service-ul Dacoserv Militari (am ales asta la intamplare). Putem descrie problemele sau dimpotriva succesele din acest service si putem da note. (eventual facem topicuri care sa contina un poll cu note sau calificative). La fel si cu celelalte service-uri din tara sau din Bucuresti.
Ce parere aveti?
vijelie
Nu vreau fiindca exista deja topicuri.
cmandrei
Exista pentru reno deja tongue.gif http://www.reno.ro/Service-autorizat-Renault-f108.html
vijelie
Omu' poate vrea Service Solenza, mai stii?
nh1980ro
Stiu ca exista, dar mi se pare mai bine structurat, daca avem o sectiune separata pentru asta, pentru ca prin service-uri trecem fie ca vrem fie ca nu. Daca se decide introducerea acestei noi sectiuni, putem muta topicurile legate de asta in sectiunea respectiva.

Mai vijelie, eu am gasit deocamdata in Bucuresti un service pentru Solenza mea. Personal cred ca o sa ma descurc, dar ar fi mai bine sa avem o imagine de ansamblu a service-urilor.
Si cum exista deja o chestie facuta la forumul reno, nici partea de codare nu e foarte dificila. Avem deja infrastructura ca sa zic asa.. smile.gif
Asta face bine clientilor in primul rand, pentru ca daca cei din service sunt magari, asta o sa se vada mult mai bine aici.
driverx
Cred ca mai constructiv ar fi sa se faca o arie "nh1980 si Solenza", sa aiba regulament similar cu cel de la Cafenea iar nh1980 doar acolo sa aiba drepturi sa posteze. Radem, glumim, dar mai sunt si treburi serioase pe celelalte arii si cred ca ar fi taaare constructiv.
vijelie
Da, cam asa ar fi mai aproape Apocalipsa dupa Ioan...
nh1980ro
Hai sa nu transformam asta in Cafenea. Let the people decide!
andrei_2006
Ar fi buna o astfel de sectiune dar parca vad ca o sa se creeze flameuri.
vijelie
Cum sa nu se creeze atata vreme cat singurul criteriu este pura subiectivitatea?
Eu am lasat loganu la schimbat o aripa joi, s-au apucat luni si miercuri am luat conserva acasa.
Deci, dpdv organizatoric nota 2 (am stat degeaba un we fara masina perfect functionala, la telefon parca vorbeam cu Venusienii de pe Galaxia Klingon), iar dpdv calitate nota 9 (pt 10 ar fi trebuit sa-mi curete jegul de la interior).
Ce nota le dau?
ady77
QUOTE(driverx @ 17 Jul 2007, 13:24)
Cred ca mai constructiv ar fi sa se faca o arie "nh1980 si Solenza", sa aiba regulament similar cu cel de la Cafenea iar nh1980 doar acolo sa aiba drepturi sa posteze. Radem, glumim, dar mai sunt si treburi serioase pe celelalte arii si cred ca ar fi taaare constructiv.
*


Eu sunt pentru tongue.gif
nh1980ro
QUOTE(vijelie @ 17 Jul 2007, 13:57)
Cum sa nu se creeze atata vreme cat singurul criteriu este pura subiectivitatea?
Eu am lasat loganu la schimbat o aripa joi, s-au apucat luni si miercuri am luat conserva acasa.
Deci, dpdv organizatoric nota 2 (am stat degeaba un we fara masina perfect functionala, la telefon parca vorbeam cu Venusienii de pe Galaxia Klingon), iar dpdv calitate nota 9 (pt 10 ar fi trebuit sa-mi curete jegul de la interior).
Ce nota le dau?
*



Exact ce ai scris aici, scrii si acolo, dar la topicul referitor la un anumit service, nu asa in general pentru ca iese o varza.
Si flame-uri nu prea au de ce sa iasa, pentru ca fiecare isi spune parerea fix in topicul dedicat unui anumit service. Si tocmai pentru ca suntem subiectivi e buna aceasta sectiune, pentru ca avem mai multe pareri referitoare la acelasi service si in final iese o medie care se duce spre bine sau spre rau.

Vad ca sectiunea similara de pe forumul reno e destul de activa si banuiesc ca e si utila.
Kunt
QUOTE(driverx @ 17 Jul 2007, 13:24)
Cred ca mai constructiv ar fi sa se faca o arie "nh1980 si Solenza", sa aiba regulament similar cu cel de la Cafenea iar nh1980 doar acolo sa aiba drepturi sa posteze.
*



De acord...

sqryn
Notele nu cred ca sunt prea obiective cu referire la ceea ce se intampla in un service. Daca mie mi se pare ca s-au miscat greu in cazul meu tind sa le dau o nota proasta dar poate un alt user o sa le dea o nota buna caci s-au miscat mai repede. Mult mai utile sunt cpmentariile, specifice pe anumite reparatii sau lucrari, acolo se vad clar punctele bune si mai putin bune ale unor serviceuri.
Pot de exemplu sa fie buni la tinichigerie dar varza la electronica sau revizii, daca vreau o reparatie la caroserie o sa il aleg pe ala cu cele mai ok comentarii pe partea de tinichigerie. Eventual ai putea sa extinzi pe diverse tipuri de reparatii sau revizii si sa se dea note separat pentru fiecare tip:
revizii - 7
tinichigerie - 8
vopsitorie - 5
mecanica - 6
amabilitate - 10 biggrin.gif
etc...
nh1980ro
De acord si cu asta.
tarzy
ptr ca subiectul sa aiba continut ar trebui sa "schitam" anumite criterii

eu as propune urmatoarele:

1. organizare - adica .... cat timp zace masina fara sa-o bage nimeni in seama, cum au ei comunicarea intre sectii (daca ai pbe de caroserie si mecanica cum "manageruiesc" pba

2. calitatea lucrarii efective (pe sectii: caroserie, mecanica, electrica, etc)

3. calitatea "finisajelor"



driverx
4. cantitatea de vopsea pusa pe repede pe care NU ar trebui sa fie

5. curatenia sau mai degraba jegul care il lasa dupa reparatie

6. numarul de repere BUNE la intrarea in service dar stricate in service.

s.a.m.d
nh1980ro
Foarte bine, deja se contureaza un fel de regulament .. smile.gif Problema e sa fie de acord si mai-marii forumului si sa implementeze chestiunea.
vijelie
Da-i o tura cu Solenza poate ii convingi wink.gif
Sony
QUOTE(nh1980ro @ 17 Jul 2007, 13:13)
Ce parere aveti?
*


Ptiu, drace, asta mai lipsea! Parerea agronomului despre serviceuri in timpul solstitiului de vara.
l@u
La ce dreaq vrei sa le dam note daca chiar tu sub avatar spui ca punctele nu conteaza? Pierdere de timp.
Sony
Maine, poimaine, vine sinaxis sa facem o clasificare a bisericilor. Care a fost mai eficienta cand te-ai inchinat in fata ei la plecarea la drum?
nh1980ro
Aici nu e cafenea! si apoi eu zic ca am propus o chestie serioasa.
@l@u Asta spun eu, dar sectiunea asta nu e pt. mine.
adip
QUOTE(nh1980ro @ 17 Jul 2007, 13:13)
Datorita multelor probleme care apar prin service-uri si pentru ca opiniile sa fie cumva contorizate, ma gandeam ca ar fi buna o sectiune in care sa fie descrise si notate service-urile.
Excelent, e prima idee utila pentru forum din partea ta (fara suparare biggrin.gif)
QUOTE(andrei_2006 @ 17 Jul 2007, 13:51)
Ar fi buna o astfel de sectiune dar parca vad ca o sa se creeze flameuri.
Pentru asta avem moderatori wink.gif
QUOTE(vijelie @ 17 Jul 2007, 13:57)
Cum sa nu se creeze atata vreme cat singurul criteriu este pura subiectivitatea?
Eu am lasat loganu la schimbat o aripa joi, s-au apucat luni si miercuri am luat conserva acasa.
Deci, dpdv organizatoric nota 2 (am stat degeaba un we fara masina perfect functionala, la telefon parca vorbeam cu Venusienii de pe Galaxia Klingon), iar dpdv calitate nota 9 (pt 10 ar fi trebuit sa-mi curete jegul de la interior).
Pai no, simpla descriere a reparatiei tale va oferi informatie utila cititorilor. Vor sti ca in service-ul X au sanse sa aiba parte de reparatie buna, dar ca va trebui umblat la termene.
Una peste alta, cei cu putere de decizie din service-urile descrise aici vor avea parte de un alt tip de feedback, poate chiar cel de care au nevoie, cine stie?
ady85btz
Foarte buna noua sectiune-Service-uri wink.gif ..sa stim mai bine de cine sa ne ferim tongue.gif
P.s:In "Jurnalul de bord" ce o sa postam? Ca n-are intro wacko.gif
AlexV
Fa tu un intro bun ca noi n-am avut inspiratie biggrin.gif
Sony
Cine e moderator? nh1980ro? 04.gif
nh1980ro
Tu chiar n-ai treaba? Poate te retinem de la ceva important.
Sony
Va rog sa ma scuzati, domnu' agronom, ca va perturb acum de la problemele recoltei pe timpul caniculei!
vijelie
Care naiba recolta, nu vezi ce uscaciune e pe camp?
In ritmul asta, toti agronomii isi vor face topicuri wink.gif
radian
si vor avea super recolte virtuale...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.