Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: despre set motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
azraell
salutare... am fost azi la magazinul DACIA de pe Mihai Bravu si am intrebat de un set motor! toate bune si frumoase pana ce vanzatorul mi-a pus o intrebare la care nu am stiut sa raspund: decare inele vrei? de cauciuc sau de cupru? eu am banuit ca alea de cupru sunt mai bune dar el a zis ca de care ai de alea trebuie sa pui ca nu se potrivesc... acum va intreb si eu pe voi, la o dacie berlina din 1999 cu carburatie decare inele ar putea fi? ceva idei?

P.S. pentru cei interesati, setul a zis ca ma costa in jur de 400 lei iar segmentii goetze 110 lei
madmaxtata
trebuie sa vezi de care ai. mai bine decat sa cumperi si apoi sa nu fie potriviti. cand desfaci motorul. ia vezi preturile alea ca parca sunt cam piperate. la magazine mai mari e cam nasol ca tre sa plateasca si firma biggrin.gif. asa ca mai cauta.
azraell
chiar nu ma zgarcesc la set motor... prefer sa dau ceva in + dar macar sa fie calumea! seturile astea cine le produce?ceva recomandari in privinta asta?

pai asta vroiam si eu sa stiu... in afara de a desface motorul sa vezi de care are nu se poate afla si alt fel? dupa seria motorului... nustiu!
Muttley
Pt 1.4 iti recomand Mahle sau Kolbenschmidt.

Garniturile-s din cauciuc cel mai probabil. Posibil sa fie si cupru, dar nu cred. Setu-l iei dupa ce vezi ce garnituri ai.

Topicuri chiar bune despre set motor mai exista.
azraell
unde sunt topicurile alea ca nu le`am gasit!
cand schimbi un set motor cam ce mai trebuie schimbat?
unikat45
hai ca poate ne-or lamuri pe amandoi membrii care au mai multa experienta.. sper sa aiba si timp si eventual bunavointa..... vorba aia si eu tre sa fac motorul
inafara de set motor... cred ca mai trebuie:
garnitura de chiuloasa 16 Ron
verificare chiuloasa si supape, ghiduri etc<
verificare arbore si rectificare daca e cazul, daca se merita si daca nu se merita mai bine zic eu;
garnitura baie de ulei daca ai, daca nu silicon recomand negru victor reinz.. dar e cam scump 20 ron un tub;
semeringuri: palier si distributie, preferabil de fartec daca stiti mai bune va rog postati cam 12 Ron bucata;
filtru de ulei si un ulei mai subtirel zic eu.... mai de calitate,
nu ar strica si un set de bujii noi...

acuma eu am umblat un pic prin magazine si am tot intrebat... de seturi motor... iata ce preturi am gasit (mie imi trebuia de 1400)..

de uzina..520 RON (descurajant)
de prems cica nu se mai face....
de o firma mai fantoma (ceva in genul lui top net sau ma rog un nume asemanator)240-290RoN
am auzit de firma altur din SLTINA dar nu stiu inca preturile... e colaborator si cu prems si cu uzina
alte preturi mai gasesti pe aici:http://www.fetcom.ro/produse.pdf...
ydaniel
pai din 96+ au inele din cupru.si un set de uzina de 1,4 cupru e cam 460 lei.
Gheorghedracu
uite aici ce trebuie facut la un motor

http://www.daciaclub.ro/R12Gordini-refacer...pas-t73150.html

prin tot ce am trecut eu acolo urmeaza sa va aventurati voi. 99% din ce e acolo e valabil si la toate motoarele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.