Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am vandut masina !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Unduro
Salut ,

Acum 8 luni am vandut o masina ...si cumparatorul m-a rugat sa nu o radiem 2 luni ca sa nu schimbe asigurarea,zis si facut!Dupa 2 luni il sun sa mergem sa radiem masina,lol imi spune :"am vandut-o" OMFG .....ma enervez,tip la el ...in fine!!! il sun pe "noul" cumparator sa facem actele ...care ma tot plimba ca nu are bani, ca e plecat din bucuresti etc. Il amenint cu radierea masini,nimic pana acum.Azi (16.07) ma suna unu ca cica a cumparat masina (DOAMNE IN CE M-AM BAGAT!!!) eu ii zic repede "hai sa ne vedem sa facem actele" el cica nu poate ca e in Timisoara si ca ne vedem saptamana viitoare!!!
Ce pot sa fac sa scot masina de pe numele meu???Precizez ca,cartea de identitate e la mine.


PS:scuze dar am deschis un topic nou deoarece nu am primit nici un raspuns in reply'ul altui topic.
balky
Nu vreau sa fac pe lupul moralist dar asa-ti trebuie.
Tu nu sti ca actele se fac pe loc ?Daca ala maine omoara pe cineva cu masina , ghici cine intra in atentia politiei ?Sau fura ceva si lumea retine nr de inmatriculare si vine politia la tine la usa ?
Incearca sa dai repede de tot de ala.
cristi.r
Ei, lasa ca nu-i chiar asa grav.

Da' si ala din Timisoara, altã tutã ...

Cert e ca tre' sa va-ntalniti si sa va faceti actele ...
Unduro
QUOTE(balky @ 18 Jul 2007, 19:32)
Nu vreau sa fac pe lupul moralist dar asa-ti trebuie.
Tu nu sti ca actele se fac pe loc ?Daca ala maine omoara pe cineva cu masina , ghici cine intra in atentia politiei ?Sau fura ceva si lumea retine nr de inmatriculare si vine politia la tine la usa ?
Incearca sa dai repede de tot de ala.
*



Ai dreptate.....stiu ca am gresit ca am fost deacord cu asta dar acum nu pot da inapoi.Am zis sa-l scutesc pe om de cheltuieli in plus.. sad.gif nu mi-am imaginat ca o sa ajung in situatia asta.
CriSTI68
daca nenea nu face actele sau cine stie ce ori o declari furata, ori o radiezi si o scoti din circulatie smile.gif

cam acelasi statut are si masina mea, a fost cumarata acum 2 ani si nici in ziua de azi nu are acte, deoarece nu a fost graba cu masina pt ca am luat`o de la o cunostinta, urmeaza sa le fac luna asta icon_mrgreen.gif
Unduro
pai din cate stiu ca sa o radiez trebuie sa predau nr. de imatriculare,talonul si cartea.Cartea o am dar nr si talonul sunt la ala, asadar faza cu radierea iese din discutie.Cred ca singurul lucru care-mi ramane de facut e sa asteapta nervos.gif si sa incerc sa dau de ala.
Kojak
Ideea e, ca in momentul in care tu ti-ai luat banu' de la cumparator, ati facut actul de vanzare - cumparare (sau nu) si i-ai dat talonul, trebuia sa scrii pe el, undeva pe verso unde e o rubrica mai mica: "instrainat catre nume - prenume, la data de Y" si semnaturile celor 2. Iti faceai o copie si te durea undeva in cazul in care noul proprietar "comitea" ceva, erai acoperit.
Sugestia asta o recomand in cazul in care nu faceti actele pe loc, ceea ce se intampla destul de des din lipsa timpului de obicei. Bineinteles ca ideal este sa termini cu toate in aceasi zi, insa...
Noroc ca si eu la randu-mi mi-am luat masura asta de precautie cand am vandut masina anul trecut: era intr-o vineri seara, am luat banu' de la cumparator, am facut contractul de vanz.-cump. la gheretele alea non-stop din vitan (intre timp s-a facut ora 23) i-am predat masina, 1 SINGUR RAND DE CHEI, si talonul cu mentiunea mai sus amintita, urmand sa ne intalnim luni la Udristei ca sa definitivam toate actele, inclusiv sa-i predau cumparatorului c.i.v. si al 2-lea rand de chei. Omu' a fost de buna credinta, ne-am intalnit luni la politie, insa fiind incepator in week-end, a botit masina putin si a ajuns la politie ptr. constatare, dovada, etc, unde raspunderea a fost in totalitate a lui datorita faptului ca pe talon scrisesem ca am instrainat masina. A fost o banala tamponare, insa daca ipotetic vorbind, era vorba de un accident cu victime si fuga de la locul accidentului cu identificare ulterioara a masinii respectiv a posesorului, se complicau lucrurile in cazul in care nu exista specificarea aia in talon. wink.gif
Numa' bine!

Unduro
Stiu de rubrica aia ...insa daca ai completat acolo cumparatorul se obliga ca in termen de 30(LEGAL) de zile sa treaca masina pe numele lui.In situatia mea nu aveam cum sa fac asta.Contract de VC am facut dar am inteles ca nu prea are valoare juridica, si oricum nu-mi e frica de unele everimente pe care le poate avea cu masina ca am clar data la care am instrainat-o pe CV asa ca .....in fine sper doar sa rezolv chestia asta cat mai repede si bine.
Kojak
Iti doresc succes...si tine-te de capul aluia sa rezolvi problema actelor smile.gif
...si cum spuneai si tu, contractul ala de vanz.-cump. NU prea are valoare ca dovada in instanta, e o simpla hartie dactilografiata in 3 exemplare (2 la cuparator) cu semnaturile voastre, atat! Asta in cazul in care Doamne-fereste se intampla ceva nasol, asa ca nu te baza prea mult pe el (contract)
dcsiki
Am patit-o si eu cu niste "oamnei de etnie rroma"
cazul 1:
am vandut-o si nu mai venea , am declarat-o la politie cu copie dupa contractul de vanzare si bafta a fost ca era din acelasi judet si a busit masina ..... si i-au oprit certificatul ( asta a fost acum vreo 6 ani )
cazul 2
masina parintilor
am vandut-o si nu mai venea , am declarat-o la politie cu copie dupa contractul de vanzare mi-a venit de la politie hartie ca trebuie sa ma ocup eu de caz ..... dar aceasta hartie cu nr. de inregistrare de la politie o poti folosi in caz ca ala face un accident ...... apoi l-am gasit . l-am amenintat ca ma duc la politia din sat si il reclam si .... dupa o saptamina m-a sunat altul ca a cumparat masina si vrea sa faca actele......
Normal in instanta acel contract trebuie sa aiba valoare ca si orice act intre doua parti ...... notarul autentifica ca acel act s-a semnat in fata lui si data .....

BAFTA
Unduro
pai crezi ca eu ma pot duce la politie dupa 8 luni???crezi ca asi putea avea probleme??
Iuliutz
Poti merge, din cat stiu eu nu o sa ai probleme.
nambanidealtceva
cere-i aluia din Timisoara datele personale... si sa iti trimita talonul; faci un contract de vanzare-cumparare din ala tip, nu mai trebuie stampila politiei pe el.. pe urma te duci la financiar, faci cerere pentru fisa fiscala pe care ti-o dau in max.24 de ore si declari masina vanduta cu contractul; ti se va radia de la financiar. pe urma ii trimiti omului actele si si-o inmatriculeaza (mai trebuie sa scrii pe talon "instrainat catre" si eventual ii rupi si ultima pagina, aia cu ITP-ul si o lasi tot acolo)
Acum nu mai e nevoie sa mergeti la politie pentru radiere, cum era inainte.

Cazul ideal.. altfel faci rost de date, faci contractul si urmezi pasii la financiar.. si pe urma anunti la politie ca i-ai dat-o si nu vrea sa faca actele.

PS: poti sa te duci oricand la politie, pe ei nu ii intereseaza atata vreme cat tu platesti impozit pe masina
Unduro
azi am vb cu ala la tel si am stabilit sa ne vedem maine sa facem actele,sper doar sa apara unsure.gif
danyoan
o poti rezolva foarte usor: mergi la politie cu contractul de v-c intre tine si cel care ai vandut initial masina, dai declaratie iar politia are obligatia ca in tremen de 30 zile sa mearga pe firul faptelor si sa ajunga la ultimul proprietar, astfel o sa ii ridice numerele si talonul si te vor chema la politie sa il ridici, la financiar sa rezolva usor chiar daca nu ai contract de v-c, dai declaratie pe proprie raspundere ca masina este vanduta si esti scos de la impozit . Taoate acestea ti le zic din experienta proprie
Unduro
exact asta o sa fac maine daca nu apare ala.Sper din tot sufletul sa vina sa nu mai pierd timpul pe la politie!!! rugaciune.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.