Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Legea 61 din 1991
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Nero
...pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice
Publicatie: Monitorul Oficial nr. 196 din 27/Sep/1991
La Art 2 alineatul s(22) se specifica
"Constituie contraventie savirsirea oricareia din urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma"

Intrebarea este: in lege nu se specifica un anumit orar daca un vecin mitocan pune muzica tare in cursul zilei sa zicem ora 13:00 il poate sanctiona politia ? Noaptea snt foarte prompti am reclamat odata pe unul care la 1 noaptea avea un chef si au venit in 5 minute 2 masini. Ziua cine ne apara de acesti oameni ai cavernelor care nu inteleg ca nu gustam muzica lor data la maxim cu basu care-ti zguduie peretii ? Cand oare vom avea legislatia din tarile civilizate ?
semit
Legea se aplica indiferent de perioada orara in momentul in care s-a constatat tulburarea linistii publice in cazurile prevazute in textul de lege smile.gif
ady77
Se aplica nevoie. Nu se aplica nici noaptea macar. Am sunat eu la jandarmi saptamana asta ca era unul care asculta de vreo 3h la maxim: "De ce ma minti?" si nu a vrut ala sa dea drumul la usa. Un alt vecin a sunat la politie si tot nu a vrut sa deschida si asa am fost nevoit sa ascult pana la 3.30 dimineata "De ce ma minti?".
semit
cine te-a pus sa minti?... unsure.gif
ady77
Daniela Gyorfy tongue.gif
thunder
Trebuia sa-i spargeti usa ... cine stie poate omul avea o urgenta medicala ... a alunecat pe gresie in baie si si-a spart capu ... gaseati voi o scuza tongue.gif
TMihai
Si daca intri cu toporu' peste el, ii spargi rahatu' la care asculta ca**tu de manea si pleci linistit ce ti se poate intampla? Pt nebunie temporara faci puscarie? icon_mrgreen.gif
Uncle-Sam
Cum adica, n-a vrut sa deschida usa politiei??
geo76com
scoteai siguranta de la tabloul principal care se afla in majoritatea cazurilor pe casa scarilor radmasa.gif
iesea sigur ... biggrin.gif
Laurentziu83
Daca nu deschide usa, politia ii face PV in lipsa si ii trimite amenda prin posta, ce-i asa greu?
Nero
Eu am sunat luni noaptea la 955 care m-a redirectionat automat spre 112 am explicat situatia (chef la vecini) si in 5 minute au venit 2 masini de politie. 200 lei amenda la individ
A doua zi noaptea aceeasi situatie sunat la 112 venit masina in 3 minute cu girofaru sunat si spus dobitoc ca daca vin a treia oara primeste 2.000 lei. Rezulat dobitocu nu mai face scandal noaptea. Dobitoc = tanc de 18 ani cu parinti plecati de acasa. Ramane sa vad daca vine politia ziua. Cred ca o sa ma risc intr-o zi sa-i chem ca 112 e gratis smile.gif
ramm
Am sunat si eu pe la 1 noaptea la 112 si am facut reclamatie impotriva vecinilor de deasupra care considera ca e distractiv sa arunce cu scaunele prin casa (bataile si injuraturile deja nu mai reprezinta mare branza); rezultat: in maxim 5 minute au venit 2 militieni si le-au dat un avertisment cu promisiunea ca data viitoare si'o fura de 1500 ron..asa ca apelati cu incredere la 112 up.gif
semit
din moment ce au venit in timp util si si-au facut datoria..sunt militieni... daca nu veneau sau veneau dupa 3 ore si nu faceau nimic cum se chemau?
Nero
Mie mi-a crescut respectul fata de politie de cand au venit la apel.
Update: ieri m-am intalnit cu 2 de la sectia din cartier erau pe teren sa verifice sesizari si i-am intrebat direct: Daca un vecin face scandal ziua veniti ? Raspunsul lor a fost simplu: DA.
Laurentziu83
Adica si in afara orelor de liniste poti lua amenda?
l@u
Da ce ,sunt ore in care poti face scandal si ore in care nu wacko.gif ?
semit
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Jul 2007, 10:23)
Adica si in afara orelor de liniste poti lua amenda?
*




Deci.. DA ph34r.gif
Nero
Politistul mi-a spus asa: persoanele juridice au intervalul 8-22 in care pot desfasura activitati cu zgomot (evident ca zgomotul ala trebuie sa fie in parametrii STAS STAS 6156-86 : Protectia impotriva zgomotului in constructii civile si social culturale.) dar persoanele fizice nu au interval stabilit in care pot face galagie. Deci daca faci scandal vin. Evident ca daca pui muzica si se aude putin n-o sa-ti faca nimic decat maxim avertisment dar daca bubuie tot blocul amenzile maxime sunt cam marisoare. Pai in SUA daca ai face ce faci in Romania in 5 minute te-ar aresta asa restrictiva e legea acolo. (o sa-mi spuneti ca Romania nu e SUA si asa e smile.gif ).

28) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
29) tulburarea linistii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinatia de locuinte sau în imediata vecinatate a acestora;
ssilviu
Sa vedeti voi ce fain e cand traiesti intr-un orasel mic unde patronul unei carciumi la care bubuie muzica pana la 2 noapte e amic bun cu politia locala. Si daca dai telefon la 112 nu se intampla nimic. Si daca vin aia de la politia judeteana a doua zi iti iei amenda de la politia locala pentru aproape orice. Ca doar na, traim in Romania....
Laurentziu83
Mie mi-au dat amenda incadrandu-ma la pct 29. radmasa.gif Evident ca am contestat-o, am fost la tribunal, am fost doar eu, nema martor, nema politie, mi-au zis ca imi dau "in pronuntare", si ma mai cheama odata. Cand ma duc data viitoare, le zic sa ma lase naibii in pace cu tampeniile lor, numa de stat prin tribunale n-am chef ca-s ei incompetenti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.