Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema lichid frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cannavaro
Am gasit janta din dreapta fata neagra, fata de culoarea standard argintie. Nu e vorba de noroi sau praf. Cineva mi-a spus ca este lichid de frana si ca posibil s-a spart vreo conducta. Cum verific chestia asta singur?
ATM
Pai daca ar fi asta, ar trebui sa simti ca s-a cam lasat frana... odata ce pierde lichid, adio frane bune. popa.gif
Cel mai simplu sa verifici: te uiti in vasul expansor al lichidului de frana, ala din capul pompei de frana. Daca a scazut nivelul, atunci intr-adevar ai pierderi.
Alta solutie este sa dai roata respectiva jos, si sa vezi mai detaliat pe la disc sau prin preajma, cu rotile virate, daca curge pe undeva...
Alex 23
Verifica daca janta e umeda sau este innegrita din cauza prafului negru de la placutele de frana! S-ar putea ca roata aceea sa infraneze mai bine decta cealalata si de aceea este neagra! Asa mi se intampla si mie la o roata!
cannavaro
Intradevar lichidul din vas era 1/2. In timp am observat la frane ca pedala ba tine la 1/4 din cursa ....ba la 2/4.Am completat lichidul din vas la 90% si astazi voi desface roata sa vad cum sta treaba acolo.
mitu2002
si mie imi scade nivelul la lichidul de frina in mod alarmant cam 20 50 ml in 48 de ore am verificat pe dedesupt si ni nici urma de lichid rotile sint curate la interior si sub masina nu am garit urme mentionez ca pierderea sau scaderea se manifesta la stat in parcare in mers dupa conpletare nu sa aprins nici odata becul de avertizare nivel scazut intro luna am consumat cam 3-400ml de lichid furtunele sint noi schimbate la itp in martie
pe une mai poate sa curga ca presupun ca asta e probema care persista de vro 2 luni
frina e buna dar aproape nu am frina de mina tine f slab wub.gif
mircea.a
Daca zici ca nu iti curge pe la roti, s-ar putea sa iti curga pe la pompa, si sa se scurga in servo. Am vazut o situatie din asta. Macar o data pe an fa o verificare la frane. Este imposibil sa nu cedeze vre-o garnitura de la un an la altul. Mai uita-te si la repartitor, ca de el nu ai pomenit. Se pare ca trebuie sa faci o revizie la frane, neaparat.
Daca nu ai frana de mana este posibil sa se fi blocat cablul pe camasa si ca urmare trebuie schimbat sau iti curge lichid pe saboti si in cazul asta la fel nu tine frana.
Nu mai sta. Fa o revizie urgent. Franele, articulatiile si directia nu sufera amanare.
mitu2002
am depistat scurgerea e la roata stinga spate am gasit roata uda la interior dupa 48 de ore
era numai oleaca de lichid nu ajungea jos se inbiba in praful de pe janta si de aia nu il vedeam acu in spate ar putea sa fii de la aerisitor furtun sau pistonas daca la primele doua ma-si pricepe la pistonas habar nu am cu ce se mininca
e dificil de inlocuit : trebuie avut grija la ceva anume?
ca de demontat il demontez eu dar cu pusu inapoi e mai dificil ca la frinele din spate nu am umblat niciodata si nici cind umbla tatal meu nu am asistat
merci anticipat
biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.