Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetara dacia nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
florin2324
salutare tuturor. vreau si eu sa stiu daca la planetarele de la nova se poate schimba capatul de planetara (cel de langa roata) sau merge numai rectificat? am vazut ca rectificarea este mai scummpa decat capatul acesta nou de la magazin(nu inteleg de ce???).mersi mult!
volint
Capatul ala care-l gasesti la magazin se numeste tripoda si vine spre cutia de viteze. Se schimba destul de usor. Cel de langa roata nu se poate schimba asa, pur si simplu. Se taie, se rectifica la niste cote, se depune metal prin diferite procedee, si se rectifica din nou la cotele nominale.
florin2324
eu am inteles ca se desprinde(are acolo o siguranta ceva) batul de oala aia de langa roata si se dau niste puncte de sudura in interiorul oalei ,acolo unde au uzat o bilele alea, cu argon si apoi se polizeaza pana la nivel.nu stiu cum se taie!! iar oala asta de la roata am vazut o eu separat la magazin, dar era de berlina.50 lei

mai astept pareri . va rog.
gti98
Pai daca era de berlina nu era de Nova, nu? In principiu, orice piesa care e demontabila, ar trebui sa poata fi inlocuita (una din putinele exceptii poate e grupul pinion de atac-coroana diferential, care cica se uzineza impreuna, dar eu ma cam indoiesc ca nu se practica re-imperecherea lor....) Problema e sa gasesti piesa corespunzatoare (adica de Nova, in cazul nostru)
Bafta!!
ahyle_blue_eyes
Am probleme cu planetarele la viteze de peste 120 km/h vibreaza masina din cauza lor......Stie cineva cu aproximatie un pret la o planetara nova?cea scurta din stanga!
gti98
Ahyle, in Iasi, service-ul de la Racemi (langa pasaj si bazar), se mai "lauda" cu posibilitatea de a comanda piese care se gasesc mai greu; si la Autocenter, langa Compan, in Canta, se lauda unul Florin (vine din concediu saptamana urmatoare, am fost eu azi pe-acolo) ca a lucrat la Pitesti si ar putea sa-ti aduca piesa.
Problema ("cuiul") e ca sa aiba furnizorii lor piesa (mecanicul meu mi-a sugerat sa caut "carter ambreiaj", o parte a carterului cutiei de viteze, si cei de la Racemi mi-au spus ca furnizorul lor nu mai are piesa de cativa ani; eu mai am o speranta sa o reconditionez, dar am sondat si posibilitatea de inlocuire).
Cu aceasta ocazie lansez rugamintea co-forumistilor din Iasi sa-mi impartaseasca si mie informatia despre vreun eventual mecanic sau poate Service (desi tot omu-i baza!) mai priceputi pe Nova. De asemeni si informatii despre surse de piese, dar la obiect, nu "du-te la magazin" sau "cauta la dezmembrari" (du-te la magazinul Cutare sau la atelierul de pe strada Xyz).
Multumiri anticipate!!!
ahyle_blue_eyes
Ms mult pt informatii gti98!Dar planetarele de nova trebuie comandate?se gasesc asa de rar?........in fine !
Ps: eu remediez defectiunile masinii cu ajutorul manualului iar cand ma "izbesc" de lucruri mai dificile ma ajuta cativa prieteni de familie si vecini care se mai pricep la nove,in special un vecin f de treaba care e taximetrist si care are o nova pe inj de vreo 3 ani!Din pacate nu cunosc prea multe service-uri in IasiNuma' bine
mastersync
apropo de planetare , aveti idee cat costa o planetara noua , si daca se gasesc ? tot cea de stanga .
ahyle_blue_eyes
In Iasi costa :240 ron import si 320 ron de uzina.
mastersync
hulala , e ceva ... ce`mi recomandati ? import sau uzina ? care e diferenta ? voi de care aveti ?
ahyle_blue_eyes
Eu unul am planetarele originale ,insa cea de pe stanga transmite masinii o oarecare vibratie dupa 110-120km/h insa dupa ce am vazut preturile am decis sa mai merg cu ea(cu viteze mai mici).Cu toate astea am mers zilel trecute si cu 150 km/h dar la viteza aia nu se mai simtea nimic ca vibra toata masina smile.gif
De obicei in majoritatea cazurilor piesle de uzina(facute la pitesti)sunt mai bune......dar cunosc cazuri de piese din import care sunt calitativ superioare celor de origine......la un pret chiar mai mic insa poate cineva care a cumparat ambele tipuri poate sa faca o deosebire!Numa'bine!
mastersync
aha.....ms
apollo
Va zic ca eu am gasit in Buzau un magazin de piese auto super tare.

Am fost cu o lista imensa de piese si nu aveau etrier,dar adusese in 2 zile.

Au absolut tot ce vrei de la Nova,sau daca nu au se aduce.

Daca vreti va dau numele magazinului sau numarul de telefon ca sa va interesati in PM.
bengaves
eu am vazut planetare de nova la 600 ron bucata ,de uzina ,undeva in Urziceni!mi s-a parut enorm! si eu am probleme in viraj maxim imi bate! pot sa mai merg asa sau trebuie neaparat sa le reconditionez?
Kraven
Si eu am probleme cu ''capul'' de planetara (cel dinspre CV) partea dreapta.Intrebarea mea ar fii daca se poate inlocui cu una de la 1310 ca am vreo 4 planetare bunicele in garaj.
volint
QUOTE(Kraven @ 10 Sep 2007, 22:11)
Si eu am probleme cu ''capul'' de planetara (cel dinspre CV) partea dreapta.Intrebarea mea ar fii daca se poate inlocui cu una de la 1310 ca am vreo 4 planetare bunicele in garaj.
*




Teoretic da! Insa fa si tu o "proba" si ne zici si noua biggrin.gif

Spor!!..
DaciaNovaGT1999
Salut ! Am un nova din 2000 , si suna cam urat planetara dreapta cand sunt in viraj ( nu trebuie sa fie pe maxim sad.gif ) oare se mai fabrica planetare pt nova ? vreau sa chimb ambele , cu cea scurta nu am probleme , dar cea lunga deja parca bate cand virez suna parca am o pana ... da numai la viraje can volanul este invartit 1,5 ture sau mai mult .
Razvan_Ionut
planetare noi din cate stiu eu nu se mai fabrica . poti incerca la dezmembrari sau sa mergi in ateliere specializate si sa o reconditionezi pe a ta.

eu am gasit planetara scurta nou nouta la dezmembrari si am dat pe ea 100 lei (am inlocuit-o chiar daca nu era din vina ei problema care o aveam)....din cate imi adus aminte anul trecut 100 lei m-a costat reconditionarea ambelor planetare (eram pe litoral si trebuia sa ajung acasa smile.gif )
MADendY
am intrebat eu anul trecut in magazin si planetara din partea dreapta costa 600 de lei , eu am luat sh cu 150 de lei pe cel drept dar ai putea sa iei in calcul o rectificare. cel stang la dus tata la un batran care la facut , acuma 5-6 ani si inca se tine bine planetara respectiva.
oreste0983
capu de planetara de la roata se schimba foarte usor, in max 10 min. are o siguranta care se pune umpic mai greu la loc(dar se pune).
DaciaNovaGT1999
Ok capul de planetara se poate schimba , da se mai fabrica smile.gif sau o pot cumpara separat ? Si nu stie cineva in Satu Mare unde pot sa fac rectificarea la planetarele ? ? Nu imi vine sa cred ca nu se mai fabrica componente pentru o masina care o fost fabricat aici in tara , deci pur si simplu nu inteleg , acuma nu de mult am citit ca pentru Mustang din 65 se fabrica tot , deci dela sasiu pana la ultimul surub tot se fabrica pt ea si este o masina din 65 ... Nova este din 95 ? 96 ? si nu se mai fabrica componente sad.gif ? Si nici nu este vorba ca sunt foarte putine din ele , pentruca si acuma vad foarte mutle pe strada ( chiar unele cara arata ca o bijuterie )
tribunul
Tocmai cu Mustang te-ai gasit sa compari rahatul asta de masina.
Razvan_Ionut
QUOTE(DaciaNovaGT1999 @ 29 Dec 2011, 00:35)
Ok capul de planetara se poate schimba , da se mai fabrica smile.gif sau o pot cumpara separat ? Si nu stie cineva in Satu Mare unde pot sa fac rectificarea la planetarele ? ? Nu imi vine sa cred ca nu se mai fabrica componente pentru o masina care o fost fabricat aici in tara , deci pur si simplu nu inteleg , acuma nu de mult am citit ca pentru Mustang din 65 se fabrica tot , deci dela sasiu pana la ultimul surub tot se fabrica pt ea si este o masina din 65 ... Nova este din 95 ? 96 ? si nu se mai fabrica componente sad.gif ? Si nici nu este vorba ca sunt foarte putine din ele , pentruca si acuma vad foarte mutle pe strada ( chiar unele cara arata ca o bijuterie )
*





ai uitat un singur lucru.....traiesti in romania

abea se mai gasesc piese de calitate pentru solenza care e mai "noua" si tu vrei sa se gaseasca pentru nova....
DaciaNovaGT1999
QUOTE(tribunul @ 29 Dec 2011, 00:38)
Tocmai cu Mustang te-ai gasit sa compari rahatul asta de masina.
*



Numai un exemlu am vrut sa dau . Nu comparam nova cu fordu smile.gif)
BLUE R 19
QUOTE(tribunul @ 29 Dec 2011, 01:38)
Tocmai cu Mustang te-ai gasit sa compari RAHATUL asta de masina.
*



Il compar eu, cu loganul, vw si tot ce mai imi vine.

Este forum ''culinar'' rolleyes.gif sau cineva nu are alta treaba decat sa-l manance in ''ciur'' de cantitatea de ''halva'' continuta de o masina care nu-i place lui ?

La multi ani, tuturor celor deschisi la minte !
madmario
Am doua planetare, in stare buna, cu burdufuri si vazelina.
Am luat masina pentru cutia de viteze, si intre timp mi-am lovit masina, poate o dezmembrez si pe aia...
Culmea ca mergea mai bine decat a mea... dar tabla era praf...
DaciaNovaGT1999
Si cu cat il vinzi ? planetara ?
Si cine stie se mai fabrica componente pt ambreaj la nova sad.gif alaltaieri mi so dus ambreaju nu este rupt cablul si nu face nimica ...
b 45 bwy
gasesti de toate pt ambreiaj pt nova.
madmario de unde esti?dezmembrezi vreuna?

11 Jan 2012, 17:53:
disc,placa si rulment vreo 200-250 lei
madmario
Scuze, n-am mai citit topicul de ceva vreme... (Sunt din Bihor)
Planetarele sunt date jos, ca am scos cutia de viteze, are si ambreiajul pe ea.
Restul pieselor sunt inca pe masina. (Asta e prima nova, luata pentru piese, deja jumatate vanduta)
Ne-a oprit frigul, ca e in fata casei.

Mai am doar unele indoieli... ca poate mi-o repar pe a mea, care e lovita lateral, planificasem sa iau alta, dar cu legea asta tampita... cine stie daca voi mai putea. Taxa e de peste 100 milioane.
O sa ma consult cu mecanicul si-ti comunic, PM cu ce ai avea nevoie. O sa pun si poze la ce vrei.
nicunova
se potriveste de la berlina
Razvan_Ionut
nu va suparati , dar discutiile de vanzare-cumparare piese trebuie facute la BURSA.

stima.
bogdan890522
am eu planetara stanga si dreapta , nova an 2000. de vanzare . 0724630287.
DaciaNovaGT1999
Cine stie oare de la producator Mapa este ambeaj si pentru Nova cu motor classic 1.6 ? http://www.bizoo.ro/image/img360/sale/Disc..._1241799103.jpg

Am cumparat placa de presiune si ea este Ruen si ambreaj am primit ceva de genu : http://www.bizoo.ro/image/img360/sale/Disc..._1241799103.jpg numai ca la magazin spuneau ca este pentru Nova...
gorica1979
Planetara din stanga ,cea scurta m-ar interesa.Un pret te rog si localitatea de unde esti.
Sanatate!
b 45 bwy
Am si eu problema cu planetara lunga,mai exact are joc la partea din spre cutie.Se poate repara sau schimba ceva(tripoda),adica se gaseste de cumparat?
Am gasit pe net undeva pe sos andronache cica se reconditioneaza planetare,voi ce ziceti sa merg la ei sau mai bine sa caut una sh?
b 45 bwy
Nu stie nimeni nimic?se poate schimba oala cu totul?
PH-06-BOA
Da , se poate schimba si gasesti usor tripoda. O poti si rectifica sau regenera printr-un tratament facut chiar acasa. Daca jocul e in axul planetar, in canelurile tripodei (la axul pinionului planetar nu se uzeaza), faci o bucsa conica cu care in momentul cand vei incalzi bucata de cuplare cu axul, pana la rosu, prin presarea bucatii inrosite in bucsa, sa se stranga la diametru. Cu un alt pinion planetar, polizat in capat asemeni unei unei raboteze, rectifici canelurile, prin introducerea fortata a pinionului prelucrat, in tripoda.Iese perfect, si e si simplu de facut, numai sa ai un autogen sau alta sursa de a incalzi piesa la rosu. La calea de rulare a lalelei, nu prea se uzeaza usor. Pentru capatul celalalt al planetarei, laleaua de la roata, am un film pe youtube, in care poti vedea cum se remediaza canalele usoare, atunci cand planetara bate in curba sau incarcatura mai mare.
b 45 bwy
Ms mult,dar din pacate nu am autogen,planetara nu bate in mers,nici in curbe ,doar se aude un huruit de acolo si cand iau viraj maxim se balangane masina.Am tras de ea si jocul vine din spre cutie,acolo unde am si simeringul spart(banuiesc ca din cauza planetarei).
Razvan_Ionut
vezi sa nu fie satelitii de la diferential pe duca , la mine la fel se balanganea masina in viraj maxim si intr-o zi au pocnit...
b 45 bwy
si se mai gasesc de cumparat,cum ai procedat?
Razvan_Ionut
de cumparat se gasesc , 50 de lei parca am dat pe pereche .... ca sa ii inlocuiesti trebuie sa ajungi la diferential...eu am facut asta demontand cutia si am desfacut-o pe toata...
b 45 bwy
cred ca mai bn iau o cutie sh
Razvan_Ionut
am luat si eu una...m-a tinut 6 luni pana s-a auzit o trosnitura si a ramas blocata cand eram in lehliu , a trebuit sa vin pe platforma...cand a desfacut-o mecanicu a zis ca sigur a fost pe taxi...

daca iei o cutie sh vezi daca cazi cumva de acord sa o desfaci sa vezi daca e uzata , dar sa te duci cu cineva care se pricepe...
r3d
Salut planetara scurta de la nova se potriveste pe canelurile butucului de berlina si pe axul ce iese din cutie…nu ma intereseaZa lungimea vreau sa o montez la un atv home māde.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.