Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nelamuriri privind prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Zippy
Chestiunea e in felul urmator: cineva din Italia imi ofera cadou un Fiat Tempra benzina 1.8 105 cp din 1996 (11 ani vechime), 100.000 km, masina e impecabila. Eu sunt incantat, normal, problema e cu taxa de prima inmatriculare care la un scurt calcul ajunge la 5025 euro. Trecand peste asta, intrebarea mea e cat timp pot sa circul cu masina in Romania cu numere de Italia sau numere rosii. Sau ce anume pot sa fac sa lungesc perioada de circulare (legala) in tara noastra. La o adica, dupa perioada asta o vand intreaga sau pe bucati.

p.s:La un moment dat se practica cumpararea talonului de la o alta masina inmatriculata aici.Se mai poate face asta?

Va multumesc.
Supapa_jR
nu te complica cu taloane...ori o inscrii pe alta tara...ori o tii pe provizorii pana or scoate astia taxa...sau macar sa o faca mai mica.
Zippy
si ce presupune sa o tin pe provizorii?
Zippy
UP! nimeni nu stie? orice informatie e binevenita.
Racky
Cineva imi spunea, ca de exemplu poti circula cu o masina inmatriculata in Italia sau in alta tara, atata timp cat ai sigurarea masinii in acea tara si domiciliul acolo...Ma intreb oare, daca masina ramane pe numele respectivului, si acela este domiciliat in Italia tu nu poti circula nestingherit pe drumurile patriei noastre ?...nus in cunostinta de cauza, dar asa zicea un prieten
Zippy
Ar fi o idee.Problema spinoasa e ca un rca in Italia costa 500 euro pe 6 luni..Si impozitul pe masina e si ala maricel.Rude am acolo destule, as putea sa fac miscarea asta, dar totusi, cam scump.

Alte sfaturi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.