Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetare pentru DACIA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
emanuelolteanu
Am cumparat un set de planetare pentru DCAIA tatei de import productie italia produse de firma GENERALI RICAMBI la pretul de 175 lei. Cand am mers la mecanic sa le monteze mi-a spus ca sunt reincarcate si ca nu sunt noi. Asa ca m-am cam tapit . O sa vad cum functioneaza pe viitor. Asa ca nu faceti ca mine.
mad.gif
thedragon
da are dreptate! sunt planetare reconditionate! wink.gif o planetara noua de uzina costa vreo 300 ;)dar trebuie sa te gandesti ca is reconditionate mai bine acolo decat la noi la colt de bloc sau in subsol tongue.gif stai calm ca ai si garantie! smile.gif dar nu mai este valabila ca tia pus mecanicu planetara si nu ai fost la un service autorizat wink.gif
mirceas
asa este, sunt reconditionate, dar in ultima speta ai si garantia. din experienta mea, dintre cele ieftine de pe piata cele italiene sunt cam slabute. in schimb cele britanice nu mi-au facut probleme pana acum.
ionut.tanase
Daca sunt reconditionate cu simt de raspundere ai mari sanse sa fie mai bune ca unele noi. Am intalnit un caz cand un set de planetare reconditionte au functionat mai bine decat unele noi... Oricum, ca element ajutator este foarte important si stilul de condus. Daca esti genul de sofer care pleaca primul de la semafor si lasi intotdeauna urme de roti pe asfalt (cred ca stii la ce ma refer) e normal sa le strici destul de repede (fie ele noi sau reincarcate). Daca te situezi la polul opus si aici ma refer la genul de sofer disciplinat in trafic si cu mila de masina poti merge linistit cu cele reconditionate pentru ca nu ei avea probleme.

Bafta!
emanuelolteanu
Dupa ce mecanicul a montat planetarele am dat o tura cu masina. Merg bine asa cel putin mi se pare. Nu mai "troncane" la curbe si cand trece peste denivelari.
Din curiozitate am mers si pe la alte magazine unde am vazut si planetare marca "SPART". In ceea ce priveste aceste planetare nu am auzit nimic. Voi ce stiti .
mirceas
eu am una italiana RICAMBI (imi trebuie lunga) si totul ok, doar ca din start daca dau volanul maxim dreapta si merg cu spatele, pacane de 2-3 ori. luam SPEEDMASTER dar nu am gasit lungi cand imi trebuia.

altfel are deja mii de km si se comporta bine.
ydaniel
alea de uzina sunt intre 325-450 lei bucata.
sobolan
QUOTE(emanuelolteanu @ 26 Jul 2007, 19:33)
Am cumparat un set de planetare pentru DCAIA tatei de import productie italia produse de firma GENERALI RICAMBI  la pretul de 175 lei.
*



sunt bune...stai linistit ca mergi mult cu ele....
ydaniel
ce din astea ai si tu?
sobolan
eu le am pe alea originale ale masinii wink.gif ....inca merg bine si nu dau semne de oboseala...cand incep sa dea semne le dau jos si le inversez intre ele wink.gif ,adica pun pe aia de pe stg pe dr si invers si cand s-or duce de tot le dau jos si le rectific biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.