Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Solenza la 39000 km
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
ciprianhugianu
Dragi prieteni,

Fiindca e prima postare pe forum, va spun "Bine v-am gasit". Am luat sambata o Solenza la 39000 km; merge frumos doar la denivelari se aud din spate niste troncaneli. Din portbagaj nu are ce sa troncane, e gol. Aveti idee de unde ar putea fi? Eu nu ma pricep, dar peste 1000 km o duc la revizie si ar trebui sa-i spun meseriasului, el oricum nu cred ca se utia.
Spuneti-mi si mie pe unde e filtrul acela de polen, am inteles ca e bine sa-l schimb mai des. Stiu sa deschid capota si s-o sprijin (deocamdata) asa ca spuneti-mi ca pentru prosti, ca daca imi ziceti ca e langa bobina de inductie, m-am impotmolit. Am avut o Dacie 1300 din 1977, va dati seama ce diferenta e atat sub capota masinii, cat si in capul meu.
In portbagaj am gasit cric si o coarba de desfacut roti, ce ar trebui sa mai am? La vechea Dacie aveam o ditamai cutie cu scule.
In sfarsit, daca ati putea sa-mi ziceti la ce sa fiu atent la revizia de 40k.
Multumesc pentru rabdare,
Ciprian
metrix4you
Felicitari pentru alegerea facuta .Sper ca ai luat o Sloenza Scala , nu ca mine care fiind un pic mai berbec si nestiind care e treaba am luat o Rapsodie iar acum regret ca nu am AC.
Partea cu troncanitul pe spate este mai dubioasa.Sigur troncane sau scartaie ?Daca scartaie la denivelari , cum facea si a mea este de la izolatia de pe arc.Se schimba usor si se unge cu niste vaselina.
Daca nu este de la asta ,da o cautare si vezi ca a pus cineva o lista cu toate sunetele care pot aparea pe spate
C a t a l i n
QUOTE(metrix4you @ 31 Jul 2007, 11:43)
...Sper ca ai luat o Sloenza Scala...
*



Oare ce scrie în semnătură?
blink.gif
(Dacia Solenza 2003 Scala)
metrix4you
... mersi pentru rectificare "Catalin Marinarul" ... ai fost atent la tot ce se scrie , ca intotdeauna , dar nu prea de ajutor pt cel care a pus o intrebare

31 Jul 2007, 12:04:
uite un tabel cu ce trebuie sa verifici la 40.000 Km .Probabil ca trebuie sa stie mecanicul , dar daca nu ... il ajuti tu cu tabelul asta
YR-ZBG
Bun venit! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente...

pentru partea cu troncaneala vezi ca exista un topic cu zgomote ce enerveaza...si gasesti acolo tot ce vrei si nu numai. Dar ca idee incerca mai intai sa reglezi tampoanele de la hayon. Cum deschizi haionul vezi stanga dreapta doua tamponele de cauciuc. Acestea se regleaza prin insurubare-desurubare. Recomandat sa le reglezi astfel incat sa nu fie nevoie sa trantesti hayonul pt a se inchide.
O alta cauza pe care am intalnit-o la mine ar fi al 3-lea stor de frana care desi un fel de garnitura, zdranganea la denivelari prin atingerea lunetei.

Pt. filtru de polen nu stiu, pt ca eu nu am AC.
C a t a l i n
QUOTE(metrix4you @ 31 Jul 2007, 11:56)
...ai fost atent la tot ce se scrie , ca intotdeauna , dar nu prea de ajutor pt cel care a pus o intrebare...


Cine spune asta? tu? radmasa.gif

Zgomote care enervează, aici: http://www.daciaclub.ro/zgomote-care-enerveaza-t7265.html
moustache
Si pt. ca tot exista un topic despre zdranganeli, troncaneli, acolo vei gasi cam aproape tot ce trebuie sa verifici. In pluc, mai sunt de verificat cablurile de la frana de mana, la trecerea prin traversa din fata punctii spate (sub masina), la mine alea facea un balamuc destul de mare si a fost ultimul lucru pe care l-am verificat, dupa ce verificasem cam tot ce se mai putea verifica legat de problema asta.
nh1980ro
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4750

Pentru filtrul de polen.

Welcome 2 the club!

1.Nu incerca sa vezi ce viteza maxima prinde.. smile.gif (140-150 pe autostrada e mai mult decat suficient)
2.Ai grija cu franele bruste si in viraje ca are tendinta sa supravireze (are fundul usor).
3.Foloseste functia de cautare a forumului.

Multi km fara evenimente!
ciprianhugianu
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cred ca am prins pe unde e filtrul acela de polen; de viteza maxima, ce sa va zic? Am copii de crescut, nu minute de castigat. Masina am luat-o cu banii castigati de sora mea in strainatate, daca stiti cum se munceste pe acolo stiti cum voi avea si eu grija de masina.
Toate cele bune,
Ciprian
dark-haired-girl
vă spun și au " bine v-am găsit" pt că sunt nouă pe aici. am văzut că discutați despre revizia la 40de mii. și eu tb să o fac zilele astea și nu prea știu cât o să mă coste. dacă ați putea să-mi spuneți o sumă cât de cât... să știu la ce să mă aștept... că mi-e și frică să mă duc. și un sfat - unde să mă duc? până acum am fost la Marcus lângă Cora Pantelimon dar... așa și așa.
a... și ca să nu uit. problema cea mai nasoală - am sărit revizia de 30 (meșterisem la ea ceva cu vreo lună înainte și când am ajuns la revizie nu mai aveam bani... așa că ..). spuneți-mi și mie acu ce fac? ce le spun la ăia în servis? tb. să dau ceva șpagă?
i96nds
Foarte rau daca ai sarit o revizie fara sa schimbi macar uleiul.
Daca nu ai bani, mergi la un service de cartier unde schimbul de ulei te costa 12 - 15 lei maxim. Mergi la Cora / Carrefour si cumperi ulei 10W40 - Elf Competition - cam 60 lei bidonul de 4 litri.
Si gata, cu 75 lei ai rezolvat. De fapt mai e si filtrul cam 15-20 lei. Dar daca chiar nu ai bani deloc, ar trebui sa reziste la 2 schimburi.

Deci la revizie sa iti schimbe si bujiile, ca ai uitat la cea de 30.000.
dark-haired-girl
Am schimbat și uleiul și filtrul în februarie, dar nu la service. Le-am cumpărat și mi le-a schimbat un prieten. Problema e că nu am revizia făcută la 30000, adică nu e nici o ștampilă pe cărticica aia de întreținere, garanție și nu mai știu ce. Luni mă duc să fac revizia la 40000 și nu știu dacă voi avea sau nu probleme pt că am sărit-o pe cealaltă.
ciprianhugianu
Sa ne spui si noua ce s-a intamplat. De fapt, dupa cum inteleg, normal aceste revizii se fac pentru a fi facute unele verificari, schimbari ulei, completari etc. si astfel poate fi urmarita "istoria" masinii de la cumparare.

Ciprian
mark``
Nu o sa ai probleme, doar garantia nu o s-o mai ai, daca nu cumva nu a expirat deja!
dark-haired-girl
Garanția s-a dus demult. Dacă numai asta e problema, atunci e ok.

Oricum, vă povestesc luni ce am făcut.

dark-haired-girl
Hello. everybody! Hai să vă povestesc de la revizie.
A fost bine, adică nu m-a întrebat nimeni de revizia de la 30000. Ce nu a fost bine e că aveam o planetară dusă și asta a ridicat factura cu vreo 370-380 RON.
Așa că, per total, ulei, filtru ulei, filtru aer, bujii + planetara = 840 RON și încă 130 la electrică (schimbat un bec și un contact întrerupt la airbag).
Noi să fim sănătoși și Solenzele noastre să meargă bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.