Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Simti69
Este vreo diðferenta intre cv de DSN si Logan? Ce viteza are Logan MPI de 1.4 la 3000 de ture stiind ca DSN la aceasta turatie are 120 km/h?
sefu_alx
si eu sunt curios sa aflu pentru ca toti zic ca, cutia de logan e mai lunga decat cea de solenza dar eu cred ca e mai scurta,impresia de raport scurt(cutie lunga)fiind dat de diametrul mai mare al rotilor
Simti69
Am un prieten care se lauda ca merge cu Loganul la 3000 de ture cu 135km/h si parca nu imi vine sa cred.. E drept ca are rotile mai mari decat Supernova dar totusi fiind vorba de acelasi motor, diferenta mi se pare prea mare.
Tzz
Asta depinde si de exactitatea vitezometrului sau eventual de ambreiaj. La mine la 3000 fix imi indica putin peste 110 km/h si nu cred ca imi patineaza ambreiajul. Oricum iti spun sigur ca la logan la 120-130 indicati pe bord eroarea este undeva intre 15 si 20 km/h adica are de fapt la 130 cam 115, testat pe gps si radar biggrin.gif . Si la supernova e la fel dar acum depinde de la o masina la alta, asta datorita pieselor de "foarte buna calitate" si a reglarii din fabrica.
brandy_tdi
3000 rpm DSN=115Km/h indicat de bord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.