Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cat costa?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
SSilent
cam cat ma costa un motor de 1.4 cu injectie?
sau un motor 1.6 dala cu cutie de renault ...ala care e pe papuc de iese din capota?
maryus_83
ala de iese din capota e 1.9D
ag02cws
Si injectie poti sa pui si la motorul existent din cate stiu.
SSilent
poooi de ce as pune injectie pe un motor de 1185 cm3 cu 35kw?? nu prea are sens voiam ceva mai mare ...deci stie cineva cat costa un 1.4 cu injectie? sau daca pot pune un 1.9D pe o dacia 1210?
CriSTI68
pana la urma cat costa un motor 1.4 NOU ?
Merced
Ambele probabil costa mult mai mult decat ar merita investit intr-o masina de genul ala, sincer.
Sa pui un 1.9D de camioneta pe o berlina e probabil posibil, dar eu unul nu vad de ce ai face asta, probabil ca investitia ar fi de cateva zeci de milioane bune, daca nu si mai mult.
Mai bine faci rost de un Golf 1 sau 2 diesel si-i iei motorul, d-astea vad destul de des, n-o sa te coste nici o avere, dar nici o masina fiabila nu vei obtine. Eu zic sa ramai la motorul tau care si asa e destul de rar. wink.gif
CriSTI68
1.9D merge am avut unul in fata pe care vroiam sa il montez pe ea dar am renuntat la idee prea mult de munca
SSilent
ideea e ca nu vreau sa raman la motorul pe care il am ....e prea mic si e cam terminat ...totusi de 21 de ani tot merge tongue.gif daia ma gandeam la un 1.4 sau ceva mai puternic

5 Aug 2007, 15:13:
eventual daca are cineva alte sugestii bune si ieftine (pana in 5000RON) va rog sa-mi ziceti smile.gif ca vreau neaparat sa scap de motorul pe care il am
Merced
Doamne omule cu banii aia iti iei masina pana la urma, am vazut Dacie tipla luata cu 900 de euro de la o baba care o avea doar de dragul de a avea o masina. Si cum mergea, manca pamantul. Plus ca n-avea urma de rugina si motorul parca atunci fusese instalat.
Eu nu te inteleg, ai baga 50 de milioane intr-un motor pentru o masina de 20 de ani? Mai bine o dai la REMAT, dai si banii aia si platesti la un Golan. Parerea mea...
driverx
Nu te agita. Io traiesc cu speranta ca (,) caldura e de vina. In ultima vreme apar tot felul cu idei marete. Sa bage melearde in masini coapte in speranta ca mai fac o masina, asta fara a trata totul frumos de la A la Z, sa fie cu buget minim, altii traiesc cu speranta mai tin masina muuuuulti ani si alte chestii mai mult sau mai putin ireale. Daca nu au invatat sa isi aprecieze banii din buzunar e treaba lor, nu cred ca trebuie sa ne agitam noi pentru ei. Nu? tongue.gif
Merced
Eu detin o masina coapta, coapta bine(azi am observat ca troncanitul care se auzea in la roata dreapta spate nu e cauzat de rulment cum credeam, ci de faptul ca se misca axul spate din prinderea aia nenorocita pe care o are; nici nu stiu unde naibii sa ma duc sa mai repar si treaba asta si ma apuca groaza cand ma gandesc ca am venit tocmai din Delta pana acasa cu problema asta si-i multumesc lui Dumnezeu ca n-am intrat in rahat) si am bagat niste bani in ea, de bun simt mai mult, ca sa stiu ca o sa-mi mearga macar pana o dau la REMAT. Am considerat mereu ca 10 milioane cat as fi luat pe ea ar fi o mare frectie, am tinut de ea sa n-o dau ca banii aia nici de un PC decent nu-mi ajungeau. Dar niciodata nu m-am gandit sa bag sume colosale in ea. Nu mi se pare logic. Oricum pe ea mai mult de 30 de milioane n-am cum sa iau, asta in caz ca o dau in cadrul programului Rabla si-mi iau un Golan ceva, deci sa bag bani pe care nu-i scot in veci... Absurd complet.
O fi motorul ala mic(eu personal n-am mers in viata mea intr-un 1210, nici nu stiam pana recent ca exista) dar cum a mers ultimii 20 de ani o sa mai mearga vreo doi.
Sa zicem ca tu iti iei motorul ala pe care-l doresti, dar cu siguranta sa-l mai vinzi mai departe daca va fi nevoie nu vei gasi client, cel putin nu sa-ti dea pe el cat ai dat tu.
Daca tot insisti, cauta ceva pe la dezmembrari, desi un motor o sa te coste cateva milioane bune care pur si simplu nu merita investite.
Eu am bagat acum vreo 6 milioane in rabla mea, si intr-un fel imi pare rau, cand vad ca apar tot felul de chestii mai mici sau mai mari pe la care trebuie sa mai umblu. Incerc sa le rezolv cat de cat, macar sa apuc sa-mi fac treaba cu ea si nimic mai mult. Pana la urma in prezent asta e rolul berlinelor vechi, sa ajungi din punctul X in punctul Y cu cat mai putine probleme.
Ca sunt unii care le restaureaza complet, adica masina lui 69er e superba, sau altii care le fac mici bolizi, exemplu SGM, e foarte bine. Dar ei au niste chestii de castigat din asta, tu punand un motor nou pe o Dacie din 1900 toamna, nu.
M-am lungit, dar sper ca m-am facut inteles. ph34r.gif
SSilent
ma ideea e ca nu am bani de alta masina ..si nu vreau sa schimb dacie pe dacie ...si motorul meu e facut vraiste ...nu merita sal repar ...si daia ma gandeam sal schimb si cu ocazia asta il schimbam in ceva mai bun biggrin.gif (nu va mai luati de rabla mea tongue.gif imi "iubesc" rabla avand in vedere ca am carnet de 6 luni si asta e prima mea masina icon_mrgreen.gif )
Merced
Da, te inteleg, si eu cand mi-am luat carnetul ce planuri aveam cu rabla mea, dar am mers vara trecuta ceva cu ea, apoi am prins Cielo-ul pe mana si intr-adevar e alta viata. Acum dupa o saptamana de mers prin tara cu 1300-ul in Cielo cand ma voi urca(n-am avut ocazia sau nevoia pana acu) o sa mi se para iarasi avion, iar o sa mi se para ca nici nu simt ca e un ambreiaj acolo pe care calc, la fel si la acceleratie, apoi servofrana, lucru de care am fost strain ultimii 2700 de kilometri. sa nu mai zic de servodirectie, ca ce trag de volanul de la berlina prin parcari, de ma ia naibii(departe par intoarcerile cu podul palmei tongue.gif ) biggrin.gif
Motoare omorate au multi pe berline d-astea vechi, dar cred ca mai are mult pana sa-si dea obstescul sfarsit. Eu acu' nu zic sa te apuci sa-l segmentezi sau sa-i schimbi setul la al tau, ci pur si simplu sa tragi de el pana se duce dracu' de tot. Baga-i si tu ulei la timp, benzina decenta, trateaza-l cu mila, nu-i da in cap cu turatii mari si zic eu ca n-ai cum sa nu mai mergi cu el un an de zile macar. Poate pana atunci mai aduni peste cele 50 de milioane niste bani, poate mai scade imputita de taxa de prima imatriculare si-ti aduci si tu o masinuta mai decenta din afara, cu bani relativ putini.
Parerea mea!
Merced
Acu' eu n-am zis sa aduca ultima rabla, sau vreun model rar, dar pentru Golf 3-uri cred ca se gasesc piese cacalau, si pentru multe alte masini, ca e tara plina de firme care se ocupa cu dezmembrari. Da' nici sa bagi 50 de milioane intr-o masina care poate face 10, nu mi se pare normal.
SSilent
QUOTE
fratilor.... mai terminati cu rablele aduse din afara.... ati cumparat o piesa pentru o masina straina. poi mai bine cumperi alta masina decat piesa anume. si oricum nici varianta cu schimbatul motorului nu prea e buna... motorul de 1.9 D rupe lonjeroanele dak te dai mai tare la el, iar unul pe injectie..... nu te sfatuiesc - calculatorul si motorasul (noi) costa in jur de 10 mil


adica vrei sa zici ca un motor cu injectie costa numai 10 milioane? unsure.gif sau numai sistemu de injectie e 10 mil???
diaconuliviu
Nu, vorbea de MOTORAS, deci de asa-zisul motoras pas cu pas, cel de pe corpul clapeta.
SSilent
deci dupa toata discutia asta cred ca ii shimb setu motor ...ii fac o segmentare si gata icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.