Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizia 10.000 Km Berlina Li
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
heaven
Domnilor ... maine sunt programat sa fac revizia de 10k km la berlinuta mea pe injectie. Rugamintea mea ar fi daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi ... la ce sa ma astept si mai ales la ce sa se astepte mecanicii din partea mea, adica la ce ar trebui sa fiu atent, ce sa cer in mod expres si alte chestii care considerati ca mi-ar fi utile. Va multumesc !
nelu
Citeste in manualul masinii la revizii si cere sa-ti faca tot ce scrie la revizia de 10.000 km, mai ales ca manopera este de aprox 1.200.000 lei (la Dacoserv).
heaven
Da ...asta cam asa este...chiar la ei o sa merg sa o fac sad.gif
Ducu1
Cred ca e o gluma pretul spus de tine nelu. Eu am dat la Solenza la rev de 10k 600 mii. Fii serios!
nelu
Atat am dat.
La Solenta prima revizie, dupa inlocuirea uleiului de rodaj, nu este cumva la 10.000km?
La daciile "clasice" reviziile sunt din 5.000 in 5.000 km (prima la 1000km cand se schimba uleiul de rodaj, urmatoarea dupa ea la 5.000km pe ceas, nu 5.000km dupa cei 1.000).
La revizia de 5.000km si eu am platit in jur de 500 mii lei, dar in afara de operatia de schimb ulei mai verifica doar cateva maruntisuri. La cea de la 10.000km se fac toate operatiile de la revizia de 5.000 plus altele care se fac doar din 10 mii in 10 mii.
bomicabomic
QUOTE(Ducu1 @ 22 Oct 2004, 12:40)
Cred ca e o gluma pretul spus de tine nelu. Eu am dat la Solenza la rev de 10k 600 mii. Fii serios!
*


La ce service? Ca io am dat tot la SLZ si tot la 10k, 1.300.000 si ceva.
heaven
nelu...ai dreptate cu reviziile la daciile clasice
Acum...asa ca informatie am facut revizia de 10 k km la Dacoserv (Preciziei) cost manopera 1.142.000 lei ( schimb ulei, reglat culbutori,inlocuit 1 buc bucsa antiroliu wacko.gif ), cost materiale 0 lei ( am avut eu ulei si antigel, iar bucsa antiroliu si niste apa distilata in baterie le-am primit gratis rolleyes.gif ) iar placutele mi-a zis ca mai rezista 5000 km .
Pentru revizia de 15 k km mi-a zis sa ma pregatesc temeinic biggrin.gif pentru ca schimba : ulei motor + filtru, ulei cutie, filtru aer, placute frana si ce o mai fi pe acolo . rolleyes.gif
P.S. : La receptie la service au o lista cu toate costurile reviziilor la toate modelele Dacia iar revizia de 10k km la berlina era 40 Euro cu tva inclus si cu toate materialele incluse.
dragos.a
Dupa mine reviziile la daciile berline noi mi se pare o bataie de joc la adresa posesorilor deoarece scrie clar la un nr de km revizie gratuita dar tot scoti bani din buzunar pe langa clasica 'atentie' mesterului care ti-o 'perpeleste'.Spun aceste lucruri deoarece in urma cu 4 ani cand am luat masina reviziile trebuiau facute la adras militari iesirea spre autostrada Pitesti ..mi-am facut datoria si am fost la 1000-5000-10.000km aici m-am oprit pt ca sumele de bani din buzunar cresteau exponential cu km aferenti si de fiecare data aceeasi gargara proasta a mesterului...ca trebuie si aia si aia etc ca au ei piese bune sa nu mai cumpar din alta parte si asa mi-am bagat picioarele in revizia lor si garantia lor si mi le-am facut singur fara nici o problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.