Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu incuietorile la portiere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ALPU
Nu prea se mai inchid incuietorile la portiere, cateodata trebuie sa le inchid pe dinauntru, dar cand sa le deschid ma chinui putin.Trebuie sa le schimb sau se pot repara?Cum?
P.S. incuietori la o nova GT
C a t a l i n
Bănuiesc că ai inchidere centralizată montată de tine sau de fostul proprietar, că din fabrică nu există asemenea "dotare".

Trebuie recondiționate (sau cel mai bine schimbate) actuatoarele (motorașele) ce acționează închiderea.

Cel mai ieftin ieși dacă vei cumpăra un set de închidere centralizată de prin supermarketuri, cam 30 RON, și înlocuiești doar motorașele.
ALPU
Pai, asta e problema ca nu am inchidere centralizata.Si cateodata ma chinui sa deschid cu cheia portierele.
C a t a l i n
Atunci dai jos fețele de uși și ungi acele tije, toate...
ALPU
Am sa incerc sa le ung sa vad ce iese
Merci.
Apropo, ca tot ai pomenit de inchidere centralizata, cat ma costa sa imi pun asa ceva pe masina?
C a t a l i n
Am scris mai sus: vreo 30 RON setul, iar montajul îl poți face singur, sau în service, dar nu știu prețuri... caută pe forum...
ALPU
merci smile.gif
Georginho
Daca ai de gand sa le pui singur si nu vrei sa te chinui prea mult, poti lua doar 2 mecanisme pe care sa le montezi doar in fatza, asta in cazul in care usile din spate nu sunt foarte des folosite.
Sincer, nu prea vad rolul inchiderii centralizate pe o Dacie. Eu am doar pe fatza si sunt f multumit d ea. Nu mai ai probleme nici iarna cand ingheatza yala...
C a t a l i n
În primul rând nu poți să iei doar 2 actuatoare, că nu vei avea și modulul de comandă, și sunt și mai scumpe 2 bucăți decât tot setul de 4 + modul...deh, economia de piață.
Apoi, mi se pare chiar practic să descui ușile și portbagajul din telecomandă, nu din cheie, nu văd de ce dacă e Dacie să ți se pară aiurea. E o chestie de confort.
Cu un alt actuator faci deschidere electrică și pentru portbagaj, cu buton în interior și acționare și din telecomandă.
Georginho
Cand am montat eu alarma in '98 se puteau pune si doar 2. Am vazut pe cineva care a pus decat la el, la sofer. radmasa.gif
apollo
Salut.

Eu cand am cumparat masina din Bucuresti, cu cateva zile inainte fusese sparta si sistemul de inchidere/deschidere stricat.

M-am interesat de un set de yale cu tot cu buson si butonul de la portbagaj = 200RON.

apoi m-am interesat de o alarma cu centralizata = 100RON

am cautat pe la service-uri meseriasi si sa aflu cateva preturi.toti mi-au umflat "ochii" cu 300RON montatul.

Pana la urma am gasit pe cineva,care in fata blocului la el le-a montat pentru 150RON.

is multumit pana acum.o am aproape de un an.tot ce trebuie sa fac e sa mai ung acele tije ca se misca mai greu.

in magazin de electrice si electronice acel motoras cu 5 fire(cel de comanda parca) e 13RON si celelalte normale is 10RON bucata.

pentru montarea pe fata, am vazut ca dat usile jos.cica nu putea da gaura nu stiu unde.

acum masina nu mai merge deschisa la cheie.decat portbagajul.

cand voi schimba amortizoarele de la portbagaj, voi cumpara acel starter pentru al deschide pe telecomanda.
docuzdan
nu se merita sa schimbi incuietorile,bani multi,mie mi sa stricat o yala pe usa de sofer si m-am speriat cand am vazut cat costa , ca sunt toate cu contact .....
am cumparat o inchidere centralizata 40 lei cu 4 acuatoare si modul tot , este parfum
gti98
Si mie incepuse sa-mi faca figuri incuietoarea cea mai solicitata (stanga) Pana la urma, am demontat-o si am gasit beleaua: o prelungire in forma de lama se rupsese in mai multe reprize, iar acuma era rupta complet. Setul (2portiere, portbagaj, contact si buson) mi s-a parut prea scump, asa ca am reparat-o eu si, pentru siguranta am transferat-o in dreapta; dupa un am s-a rupt si cealalta, dar am reparat-o "in cunostinta de cauza"
Au trecut cativa ani si functioneaza bine-mersi Deci, se poate!
Tot de cativa ani, am achizitionat 2+2 actuatoare si le-am montat in paralel cu sistemul mecanic, dar modul de comanda nu mi-a iesit si am lasat-o, deocamdata.
Ideea e ca poate functiona si inchiderea centralizata si cea "pe cheie" in paralel, fara sa fie probleme (desigur, montate corespunzator!)
Spor la lucru!
abram_burel
Adevarat, un butuc la care s-a rupt lamela de actionare se poate repara. Nu tine o vesnicie, dar merge si, eventual, se mai repara inca o data.
Inchiderea centralizata e de baza (alarma mai ba, de ce sa mai dai banii pe ea in ziua de azi smile.gif ). O intretinere periodica macar anuala te scoate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.