Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: apa in usi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
bengaves
salut tuturor!
dupa fiecare ploaie sau dupa ce spal masina imi intra apa in usi si dupa aceea cand franez imi intra apa in masina prin tapiterie! ce trebuie sa fac sa rezolv problema cat mai repede?
C a t a l i n
Cam la orice mașină intră apă în uși... De aceea, cam orice mașină are prevăzute niște scurgeri... Privește marginea de jos a ușii, cea paralelă cu solul, și vei vedea niște fante... Acele fante trebuie desfundate... Dă fețele de uși jos, și vei găsi acolo probabil mult praf transformat în noroi... Trebuie eliminat...
bengaves
ma gandeam ca nu ar trebui sa intre apa !
e multa mizerie acolo intradevar,dar daca dupa ce curat mai dau niste gauri sub usa e vreo problema ?asa preventiv!
smecheras
poti sa dai dar sa dai cu grund ceva...si apoi sa vopsesti...pt ca iti va aparea rugina in scurt timp
C a t a l i n
Nu e nevoie... Mizeria aia e praf adunat în atația ani... Odată înlăturată, nu mai e cazul sa faci sită...
apollo
ca tot veni vorba de apa.

ce pot face sa nu mai intre apa in portbagaj?de cand ploua masina sta.intra apa pe la hayon cred, sau e posibil sa intre pe la stalpul dintre usa din spate si hayon?
acolo unde e acea bucata de tabla prinsa in surubele.

imi intra apa in portbagaj si de acolo se scurge pana la locul unde stau picioarele in spate.
Georginho
La mine intra pe la cheder. S-a rezolvat simplu, cu silicon. Mergi cu o sticla de apa si torni fara frica, sau mai bine pui furtunul pe ea si observi pe unde intra. Siliconul rezolva problema. dry.gif
paulica
Hai sa va zic pe unde intra la mine. Undeva deasupra triplei dreapta spate, cam pe lânga coltul ei din stânga sus, sunt 2 table imbinate, sudura cred. Ei acolo era un luft de 5 pe 2 mm. Tot timpul ma trezeam cu apa in partea dreapta a portbagajului. Rezolvat cu silicon gri.
bengaves
sper ca am rezolvat!
gaurile de sub usi la mine erau astupate cu mastic de la fostul proprietar!
sper sa nu mai gasesc apa pe mocheta ca o iau razna!si ca tot veni vorba as vrea sa schimb toate chederele de la usi si cel de la portbagaj ;aveti idee cat m-ar costa?
C a t a l i n
Am dat 15 RON pe un cheder, cel care vine deasupra ușilor, de la parbriz și până la lunetă...

Alte prețuri nu știu, dar dacă vei cumpăra, să pui aici prețurile...
apollo
17RON chederul de la conturul usilor si cel de la "streasina" cum zic cei de la piese auto/bucata

22RON chederul de la hayon/bucata.


Mai nou, am luat ceva metri de "fix-pix" din ala care se pune la usile de la intrare pentru a nu mai patrunde aerul.

Sa vad cum il pozitionez si daca e eventual il lipesc in 2 straturi ca sa calce hayonul pe el.Cu silicon si cu rabdare sper sa rezolv.

Azi am gasit o gramada de apa in masina.tot pe la hayon curge.dar numi pot da seama pe unde ca se prelinge si se baga pe sub mocheta.Turbez daca mai tin mult ploile
bengaves
apollo verifica tabla care tine chederul haionului !eu abia dupa 1 an de chin am aflat ca era mancata de rugina ,practic nu mai exista in unele locuri si imi baga apa in portbagaj! saptamana viitoare ma duc cu ea la tinichigiu si sper sa se rezolve!
apollo
bengaves , ai dreptate.acea "buza" nu mai exista la mine prin unele locuri.

dar am reusit sa prind chederul cu silicon de acea buza si pot sa zic ca tine cat de cat.

am mai pus acum banda din aia pur-fix si sa vad care e treaba.daca nu mai trag un rand de silicon.

bengaves , sa imi zici si mie un pret dupa ca o refaci.te rog mult.
bengaves
eu scap super bine tinand cont ca imi face oala la amortizor spate dreapta si suportul de la cheder portbagaj cu 100 ron!si mai trebuie sa se lupte si cu demontatul instalatiei gpl.
omul lucreaza acasa ,dar e autorizat! luni ii duc masina si marti seara o iau!
te anunt cum a iesit !
mihaighenadi
s[une-mi si mie un tinichigiu bun care ma poate rezolva ,mi-a intrat rugina in aripa de la usa din spate deasupra rotii si in pragul din fata dreapta.cam cat mi-ar lua ptr a o face + vopsit zona afectata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.