Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat de amabili sunt colegii de forum?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
nh1980ro
Din cauza ca am vazut destule topicuri pe probleme tehnice deschise de unii colegi de forum si raspunsurile au fost date la misto, am hotarat sa fac acest poll unde sa voteze fiecare folosindu-se de experientele avute pe forum. Puteti pune si ID-ul celui care a raspuns la misto sau a raspuns cum trebuie.

De exemplu, i96nds a raspuns de fiecare data corect la topciurile mele cel putin si destul de tehnic si detaliat.
IRONICK
Eu il denunt pe unu IRONICK. De fiecare data cand il intreb ceva, numai la misto raspunde.
ageana
Respunsul depinde foarte mult si de modul cum suna intrebarea.
Daca intrebarea e ceva de genul "nu imi mai pleak mashinuk scoate zgomote naspa d sub k-pota -brrr-bum-klll, c sa fak?", cu siguranta raspunsul va fi unul pe masura...
In schimb, daca te exprimi civilizat, iar fraza scrisa e rationala, ti se va raspunde la obiect.
nh1980ro
QUOTE
Eu il denunt pe unu IRONICK. De fiecare data cand il intreb ceva, numai la misto raspunde.

Exact asta ai facut si aici. E clar. tongue.gif

l@u
Mai bine deschideai un poll ,,Cati dintre cei ce deschid topicuri noi dau un search " sau ,,Cati citesc in topic inainte de a pune intrebari stupide sau care au raspunsurile in topicul respectiv"
Lostboy
ageana, exact asta vroiam sa zic si eu!
depinde de logica formularii si in mare masura de bun simt!
vis-a-vis
nh1980ro, lua-r-ai ban! 251.gif
nh1980ro
Problema e ca dai Search si gasesti un topic in care 3/4 din posturi sunt la misto sau topicul a ramas in coada de matza si nu s-a ajuns la nici o concluzie.
BIneinteles ca nu se iau in considerare topicurile de genul " Ce benzina pun in Solenza?"

@vis-a-vis Voiam sa-mi maresc punctajul la Reputatie negativa.. biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(nh1980ro @ 7 Aug 2007, 15:06)
Exact asta ai facut si aici. E clar. tongue.gif
Votul ala este al meu!
TMihai
De ce nu apare optiunea "Prea amabili"? icon_mrgreen.gif
pastrama
Sau "Nu stiu/nu raspund"???
driverx
Am sa raspund in numele meu, dar si a altor colegi de forum si de caterinca.

Nimeni, da' nimeni nu s-a nascut la cunostinte la pachet, e normal. Problema e cum percep unii treburile, cum formuleaza intrebarile, etc, etc. In functie de acesti factori, raspunsul o sa fie pe masura. Daca la baza sunt principii aberante, paranoia, teoria conspiratiei, doar la misto-uri te poti astepta.

Iar in cazul tau nh1980ro ... pe zi ce trece arati in aproape fiecare post (sunt totusi cateva exceptii, recunosc) ca doar de misto-uri is bune post-urile tale.....
pastrama
QUOTE(driverx @ 7 Aug 2007, 18:30)
paranoia


*


radmasa.gif radmasa.gif
M-ai bagat sub masa!!! radmasa.gif

In rest, total de acord cu ce-ai zis tu acolo. biggrin.gif
l@u
Medicamenteeeeeeeeeeeeee!
C@talin
De cap ? icon_mrgreen.gif
Alexu7
de picioare ca unde nu-i cap vai de picioare ph34r.gif
nh1980ro
Sunt destule exemple de topicuri unde coforumistii au fost luati la misto, desi au pus o intrebare pertinenta. N-o sa stau eu sa caut, le gasiti si singuri, mai ales, ca cei care ati postat aici pana acum sunteti si unii din autorii acelor posturi la misto.
driverx
Care?

Ala cu faza daca se mai gasesc SN/SLZ noi? Sau altele de acelasi calibru? Poate pentru unii ca tine o fi normala intrebarea, desi parca te dadeai economist pe aici cu diplome and shit, iar eu fara acele diplome imi dau seama ca chestie utopica, wishful thinking sa vizezi la conservele alea...NOI. Desi vad ca voi astia SLZ loverii cam asa le tratati. Sunteti o turma mai...speciala. Va fraieriti unu pe altu. O parte din turma vand scump SLZ-urile proprietate personala, restu se gasesc sa isi arunce banii atat cat cer aia radmasa.gif
manelistu romantic
Ba, mistocareala e peste tot. Sunt unii pe aici care nu au dat un raspuns pertinent niciodata. Dar daca nu ar fi ei poate forumul ar fi prea anost.
driverx
Leitar edit: Am uitat sa adaug "wishful thinking" la lista de mai sus...aia cu "principii aberante, paranoia, teoria conspiratiei, etc".....
Sony
Daca insamantezi frustrare iese un topic! laugh.gif E buna Facultatea de Afronomie cu master in economie! radmasa.gif Trece-ma la aia care dau raspunsuri doar la misto! wink.gif
nh1980ro
@driverx Pentru mistouri exista sectiuni speciale. Topicurile care nu-si au locul la probleme tehnice ar trebui mutate la Cafenea, dar sunt multe topicuri tehnice care au denaturat in tot felul de porcarii din cauza mistourilor voastre si ca urmare, apar noi topicuri cu intrebari care s-au discutat si voi ii trimiteti pe useri sa dea search si ei dau de niste topicuri cu mistouri.
Si incet incet forumul asta duce spre un forum de mistocareli si zero sfaturi utile.
Ca in reclama la Citroen 2CV - zero technology.

Asa cum i-am mai spus si lui klaus mai demult, pe forum sunt inscrisi foarte multi useri, dar cati sunt activi? Ca si Orange se lauda ca are milioane de clienti, dar cati dintre ei au cartele preplatite aruncate la gunoi?
Si din userii activi se pare ca proportia celor care fac mistouri creste.

klaus
QUOTE(nh1980ro @ 7 Aug 2007, 20:42)
Sunt destule exemple de topicuri unde coforumistii au fost luati la misto, desi au pus o intrebare pertinenta.
*

rili? Ai si exemple sau e din categoria "solenza e cea mai bengoasa din parcare pe cat de mult am dreptate si in afirmatiile mele"?
Sony
QUOTE(nh1980ro @ 7 Aug 2007, 21:25)
Si din userii activi se pare ca proportia celor care fac mistouri creste.
*


Aici sunt de acord cu domnul linginer! Din cauza multitudinii de topice gen "mi se baltacaie benzina in rezervor" tot mai multi useri activi devin mistocari. Cu cei pasivi nu stim ce se intampla.
Amedeus
"Din cauza multitudinii de topice gen "mi se baltacaie benzina in rezervor" tot mai multi useri activi devin mistocari"

Corect ! Ma declar si eu vinovat. rolleyes.gif
Sorinator
Putina ironie n-a omorat pe nimeni...
Nici ceva mai multa...
Nici foarte multa...

Serios, trebuie sa priviti ironia ca fiind peria de closet a forumului.
adip
Topicul asta e la caterinca?
nh1980ro
Ti se pare ca e la Cafenea?
DragosP
Nu-i la cafenea, da' tocmai am dat "Report" pentru mutare acolo! tongue.gif
tarzy
QUOTE(nh1980ro @ 7 Aug 2007, 14:10)
Problema e ca dai Search si gasesti un topic in care 3/4 din posturi sunt la misto sau topicul a ramas in coada de matza si nu s-a ajuns la nici o concluzie.
BIneinteles ca nu se iau in considerare topicurile de genul " Ce benzina pun in Solenza?"

@vis-a-vis Voiam sa-mi maresc punctajul la Reputatie negativa..  biggrin.gif
*




pai .... cred ca pui gresit problema. de fapt .... adevarata pacoste este ca acele topicuri sunt, sa spunem, mai putin fericit moderate. probabil din cauza ca unii dintre moderatori sunt ocupati cu "mistocareala".


totusi .... iarasi este adevarat ca trebuie numai un pic de rabdare si informatiile utile pot fi gasite.
klaus
Mai, daca soferii ar mai face si scoala de soferi si ar fi atenti ce le zice acolo, poate nu ar mai fi asa multe topice cretinoide.
Sau poate daca ar citi manualele de utilizare ale masinilor pe care le cumpara caci, zic eu, producatorul nu se chinuie degeaba sa le tipareasca si sa le dea utilizatorilor.
Si nu in ultimult rand, poate ar fi bine, chiar si in cazul in care e functional un singur neuron din intreaga retea intracraniana, sa fie folosit si ala macar la 30% capacitate. Ar ajuta la niste deductii logice simple.
Tudor
Sincer, desi initiatorul si-a dorit un topic serios, nu vad utilitatea acestui chestonar, deoarece:
1. la intrebarea chestionarului este aproape imposibil de raspuns: orice raspuns as alege, as jigni o multitudine de colegi forumisti care se incadreaza la celelalte categorii
2. sectiunea Statististici nu joaca rol de "piata publica" a forumului: misto-urile si mistocareala nu se infiereaza in public, oricine se simte deranjat de o astfel de manifestare foloseste butonul Report si un Moderator va rezolva situatia.

Propunerea mea binevoitoare este mutarea topicului la Cafenea, desi concluzia logica la cele de mai sus ar fi inchiderea si stergerea lui.
driverx
QUOTE(Tudor @ 8 Aug 2007, 10:38)
..... desi concluzia logica la cele de mai sus ar fi inchiderea si stergerea lui.
*




Stai mai sa mai iau ceva reputatie pe seama lui. Sa iasa macar UN lucru bun din el

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
os
1. mut topicul la cafenea.
2. NU vad de ce sa fie inchis - sper sa se iuteasca un pic
3. ca sa am cu de azvirli in dreapta si-n stinga.

Comentariu despre moderarea topicelor "in care se ia la misto" - dragi urtilizatori, moderatorul nu este nioci dadaca si nici politai. Nu va mai certati, nu mmai formulati aiureli...
l@u
@nh1980ro.....Daca ai cam fost luat la misto de unii useri (poate au si ei dreptate) acum vrei sa faci pe victima cu acest topic??????
driverx
Nu neaparat. Incearca sa "evidentieze" ca noi astia am fi naspa si nu avem absolut nici un aport la acest forum, ca doar stricam minunatii de topicuri bagand caterinca peste tot. Ce nu vede el este ca el e caterinca in toata regula....
Marius81
pai asta clar e topic de smiorcaieli smile.gif
nh1980ro
Am fost luat la misto in lipsa de argumente logice de cele mai multe ori.
Dar m-a deranjat faptul ca alti useri erau luati la misto desi ei puneau intrebari destul de normale. Un exemplu ar fi si topicul asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...0&#entry1005668

Eu am avut un singur topic cu intrebari tehnice si mi s-a raspuns la obiect in general, deci nu m-as putea plange prea rau:
http://www.daciaclub.ro/Se-incalzeste-motorul-33-t82623.html
vijelie
Si ai de gand ca, ori de cate ori te deranjeaza ceva, sa mai deschizi un topic?
C@talin
Numai nesimtire,na am spus-o radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
os
Auziti... ia aveti grija cum votati, ca mi-am notat postarile si voturile. Pina acum n-ati stiut, dar vrem sa vedem (daca tot luam leafa de la forum, sa si facem ceva pentru el) cite un vot la "mininat" de fiecare. Imediat. Incolonarea!
miki

user posted image
nh1980ro
QUOTE(vijelie @ 8 Aug 2007, 15:27)
Si ai de gand ca, ori de cate ori te deranjeaza ceva, sa mai deschizi un topic?
*



E un forum de discutii nu? Daca te deranjeaza poti deschide si tu un topic ..tongue.gif
OAP
QUOTE(nh1980ro @ 8 Aug 2007, 01:52)
Ti se pare ca e la Cafenea?
*


Da
Braveheart
QUOTE(l@u @ 8 Aug 2007, 14:16)
@nh1980ro.....Daca ai cam fost luat la misto de unii useri (poate  au si ei dreptate) acum vrei sa faci pe victima cu acest topic??????
*




asta parca imi aduce aminte de topicul cu dedicatie pt daciafan.. smile.gif no offence nh1980ro , sau daciafan.. biggrin.gif
C@talin
O sa va user posted image pe toti biggrin.gif
vijelie
QUOTE(nh1980ro @ 8 Aug 2007, 14:41)
E un forum de discutii nu? Daca te deranjeaza poti deschide si tu un topic ..tongue.gif
*

Da, e un forum de discutii.
Dar cat de consistente sunt aceste discutii mai depinde si de cine deschide gura.
os
Mi se pare ca nu ne-am inteles. Unde-s voturile? Aud?
OAP
pai Io l-am votat pe base... wink.gif
C@talin
Eu zic sa ne user posted image si gata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.