Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoarele...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch

blink.gif

ciao,

m-am schimbat butucii de la stergatoare, caci se rupsesera ambii din ax

am luat tot tipul vechi cu caneluri.
sunt montate corect, dar cel din stanga imi roteste stergatorul peste cheder, in partea de sus stanga si strica lamela de cauciuc.
singura solutie a fost sa il montez foarte jos, aproape de cheder... dar, cand se roteste tot trece putin peste cheder in partea de sus

cele vechi nu aveau cursa asa lunga...

aveti idee ce sa le fac?
C a t a l i n
Nu ai luat piese identice, sau nu le-ai reglat corect.
Alexu7
eu le-am pus cat mai jos, si ala din dreapta trece 2-3 cm peste cheder cand e lasat in jos, dar decat sa le vad insirate pe parbriz mai bine jos acolo icon_mrgreen.gif
mircea.a
Bratul atasat axului nu este cumva putin mai lung? Cel care este prins pe ax nu cel care face legatura cu motorasul.
thedragon
nu a reglat cum trebuie bratul ! si mie imi face asa ! fiinca am gasit piulita slabita si eu am ridicat oleaca bratu din greseala si nu am crezut ca o sa se intample ceva ! opreste stergatoarele la locul lor ! desurubezi piulita si frumos lasi bratul mai in jos ! apoi pui piulita si faci din nou proba wink.gif daca tot sare repeti procedura si lasi si mai in jos bratul !
diaconuliviu
Cum scrie in primul post, sint butuci cu caneluri, nu cu surub.

Tepes, mai ai cumva butucii vechi? Ia uita-te la ei, la acele "manivele" pe care se fixeaza cele doua biele de sub bord; bratele manivelelor sint egale?
Din amintiri si de pe unele scheme de stergatoare mai vechi, manivela stinga era parca mai lunga. Daca in locul ei ai montat pe cea dreapta, scurta, sau daca nenea ala de la magazin ti-a dat butuci identici, cu manivela scurta, de acolo e. Asta NUMAI daca tu constati ca acele manivele vechi sint diferite ca lungime.
Sau - asta ar fi defect de fabricatie - manivelele sa fie mai scurte "pentru ca asa se fac acum".

daca constati ca ai manivele inegale vechi, incearca sa masori daca si manivelele noi sint tot inegale; daca da, si manivela dreapta e mai lunga, va trebui sa inversezi butucii.
Daca nu, si ambii butuci au manivele cit cea mai scurta din setul vechi, unul din butuci va trebui dus la magazin si inlocuit cu unul cu manivela lunga.

Chiar, stergatorul din dreapta nu are cursa mai scurta acum?
floryyn
QUOTE(tzepesch @ 8 Aug 2007, 11:07)
blink.gif

ciao,

m-am schimbat butucii de la stergatoare, caci se rupsesera ambii din ax

am luat tot tipul vechi cu caneluri.

aveti idee ce sa le fac?
*



tzepesch, zi-mi si mie te rog unde ai gasit si cat ai dat pe ei? sunt din provincie, dar il sun pe cumnatelu meu si ma rezolva... biggrin.gif
Dacioara mea din '81 are butuci si stergatoare de tip vechi, cu caneluri, care sunt foarte tocite, stergatoarele stand infipte in butuci printr-o improvizatie...Cu ceva vreme in urma, pe o ploaie torentiala si in trafic aglomerat, m-am trezit ca-mi sare stergatorul stang direct pe capota death.gif N-am gasit butuci de tip vechi asa ca tot ce am putut face a fost sa indes mai bine stergatoarele in fasia de smirghel cu care am infasurat butucii sad.gif Partea nasoala e ca ar trebui schimbate si stergatoarele originale, si alea precis nu se mai gasesc, asa ca nu prea stiu ce sa fac, sa iau butuci de tip vechi si sa incerc sa gasesc niste stergatoare in stare buna, sau sa trec pe sistemul nou...
Bullix
Si la mine trece unul din ele si de-abia sta prins pe brat, are un joc de 1cm si cativa mm buni cand il iei in mana. Insa in functionare se comporta impecabil si nici nu scartaie, chiar si pe uscat. So, n-am considerat asta ca fiind o problema serioasa. In fond, d'aia nu mai pot eu, ca trece peste cheder icon_mrgreen.gif inestetic cumva? Vaaai... sa vad eu ceva estetic la Dacie si-atunci am sa rezolv si problema cu stergatoarele tongue.gif
tzepesch
QUOTE(floryyn @ 9 Aug 2007, 11:46)
tzepesch, zi-mi si mie te rog unde ai gasit si cat ai dat pe ei? sunt din provincie, dar il sun pe cumnatelu meu si ma rezolva... biggrin.gif
Dacioara mea din '81 are butuci si stergatoare de tip vechi, cu caneluri, care sunt foarte tocite, stergatoarele stand infipte in butuci printr-o improvizatie...Cu ceva vreme in urma, pe o ploaie torentiala si in trafic aglomerat, m-am trezit ca-mi sare stergatorul stang direct pe capota death.gif N-am gasit butuci de tip vechi asa ca tot ce am putut face a fost sa indes mai bine stergatoarele in fasia de smirghel cu care am infasurat butucii sad.gif Partea nasoala e ca ar trebui schimbate si stergatoarele originale, si alea precis nu se mai gasesc, asa ca nu prea stiu ce sa fac, sa iau butuci de tip vechi si sa incerc sa gasesc niste stergatoare in stare buna, sau sa trec pe sistemul nou...
*



butucii i-am luat de pe strada iancului, langa fabrica zefir. e un chiosc. eu i-am luat pe ultimii, nu cred ca mai aduc...

daca mai indoi cumva bratula ala in el care se prinde pe parghia aia de sub bord oi rezolva? nu ma doare de estetica (locul 2), e de functionalitate... sa nu-mi strice lamela de cauciuc.

diaconuliviu
Tu ai citit ce ti-am scris mai sus? verifica manivelele butucilor vechi si actuali (lungimile). Daca indoi bieletele nu stiu daca vei obtine mare lucru, cursa e dictata majoritar de manivele.
Minel
Fiind vorba de stergatoare ,nu a vrut sa fac alt topic si as vrea sa stiu daca a mintat cineva temporizator la stergatoare ,a mea nu are si este din '95 iar a tatalui meu are si este din 84' cu 4 faruri ,a montat cineva asa ceva si daca da ,unde anume ,ce legaturi a facut sau mai degraba cum se leaga acel temporizator in instalatia de stregatoare ???? huh.gif huh.gif
brigada_diverse
la mine este temporizatorul pus, dar cred ca este stircat, nu vrea sa isi faca treaba
o sa ma uit la legaturi(il dau jos, fac o poza si o pun aici, dar asta pot de abia prin septembrie, ca acum nu sunt in localitate
Cristi_an_81
am si eu o nedumerire mi s-au rupt lamelele de cauciuc si am fost in careffour sa imi iau alte stergatoare, nu m-a dus capul sa le masor are cineva idee ce dimensiuni sunt pt stergatoarele de berlina?, am vazut ca acolo au dim de la 38cm la ....peste 55cm si pe ele mai e mentionat 16", 18" .......etc ma poate lumina cineva please?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.