Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Actionare in judecata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
andrei_2006
Problema se pune in felul urmator: mi-au pus astia de le Primarie hartie pe garaj ca sa-l demolez. Stiu vreo 100 de persoane din Bucuresti carora le-a pus anul trecut hartiuta cu pricina si au dat Primaria in judecata, si acum au garajele tot acolo, mereu se prelungeste procesul si asa pot sa stea acolo mult si bine garajele alea. As fi vrut si eu sa fac la fel, si am o intrebare, cam cat m-ar costa asa ceva?
gibonu
Cat te costa avocatul sau taxa de timbru?
Avocatul costa mult, cam 100 lei pentru fiecare infatisare sau chiar mai mult.
Taxa de timbru se stabileste in baza Legii 146 / 1997, cu modificarile si completarile urmatoare. Citeste legea si poate te incadrezi la actiuni scutite de taxa.
Problema este daca tu ai acte in regula pentru acel garaj (act de proprietate pe teren, autorizatie de constructie sau contract de inchiriere valabil si plata chiriei la zi).
Daca cumva ti-au pus garaj cu de la tine putere pe domeniul public, (cum au facut atatia) atunci renunta la cererea de chemare in judecata pentru ca nu ai nici o sansa de castig.
In plus, odata chemata in judecata, primaria ar putea face cerere reconventionala, adica sa solicite obligarea ta la plata unei anumite sume de bani.
Pe hartia aia nu scrie cumva ca daca nu-l demolezi tu, il va demola primaria si tu vei plati costul demolarii?
andrei_2006
Am autorizatie pentru garaj, platesc de vreo 10 ani pentru el.
Exact, pe foaia aia scrie ca daca nu il demolez eu, vin ei si imi ia vreo 2000 ron parca.
gibonu
Du-te la primarie si intreaba acolo de ce iti demoleaza garajul. Afla mai intai care este punctul lor de vedere, si dupa aia ii dai in judecata.
Oricum, grabeste-te, ca din ce stiu eu, pe foaia aia scrie ca ai un termen scurt de demolare, ceva gen o saptamana.
Daca cumva e vorba de sect. 3, nu cred ca ai nici o sansa, ca Negoita pare un tip extrem de hotarat in ceea ce isi propune sa faca.
andrei_2006
Faza e ca stau in 6 nu in 3. Mai intai s-au demolat toate garajele din 3, dupa aia 5, acum a ajuns la 6. PE toate le demoleaza nu numai al meu.
gibonu
Pe locul pe care-l ocupa 2 garaje pot sa parcheze 3 masini, iar nevoia de locuri de parcare este mare.
In plus, mai sunt o gramada de mosi nebuni, care nu mai au masina, insa au garaj, garaj care e plin de vechituri, si de multe ori acel garaj este depozitul de sobolani al cartierului.
Cam astea sunt motivele pentru care primaria vrea sa demoleze toate garajele.
Du-te si intreaba care este motivul pentru care vor sa ti-l demoleze si in functie de asta vezi daca merita sau nu sa-i dai in judecata.
andrei_2006
Pai cica vor sa faca parcare. Daca nu vin in urmatoarea luna dupa ce-l ridic, sa faca parcari, ma duc la ei.
gibonu
Atunci e clar, nu cred ca ai vreo sansa de castig daca ii dai in judecata.
Daca garajul e din ala tip de beton, care poate fi ridicat, gaseste pe cineva interesat sa ti-l ia, chiar si gratis, dar sa se ocupe de ridicat si transport.
Daca e consttruit si nu se mai poate ridica, nasol, demoleaza-l si poate reusesti sa mai vinzi ceva din el ca materiale de constructii.
Daca ti-l demoleaza primaria, de cei 2000 contra-valoarea demolarii nu scapi sa-i dai, sub nici o forma si nu cred ca merita.
Daca tot au zis ca fac parcare, fa o cerere la primarie, ia nr. de inregistrare la ea, prin care sa le zici ca vrei si tu un loc de parcare unde a fost garajul. In mod normal ar fi obligati sa tina cont de ea.
Bafta.
balky
Or sa vina sa faca parcari.
Eu in spatele blocului aveam numai garaje. Au fost demolate iar cei de la primarie au venit si au amenajat parcarii.
andrei_2006
@gibonu: Nu ii mai dau in judecata, am gasit pe cineva sa-l ia, oricum garajul e din beton.
Am fost zilele trecute la ADP si am facut cerere pentru loc de parcare, mi-au aprobt-o si au zis ca o sa vina sa faca pacari. Sa vedem ca vin...
Oricum, mersi pentru raspunsuri.
Bafta!
dizzy
Cei care stiu mersul cu locurile de parcare in Sectorul 2 sunt rugati sa ma contacteze pe privat!
gibonu
Sa inteleg ca ai incercat pe cai oficiale si te-au trimis la plimbare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.