Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru aer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
niq
Hello!

In sf m-am hotarat sa-mi schimb carburatorul cu unu normal.
Dar am o mare problema nu stiu ce sa-i fac la filtru .am vazut pe aici ca se poate adapta dar cum????? ca nu scrie nicaieri..
Eu acum merg cu filtru pus acolo.. mai mult la misto asa sa am si eu filtru de aer .. si inca o kestie filtru asta de aer mareste consumul ca parca ... nu sa skimbat prea mult tot in jur de 10 prin oras am
apollo
uita-te la galerie foto la mine.

faci prezon care il prinzi in tabla de la "buzunar"(unde sta aeroterma).

eu asa am facut.filtrul de nova are gaura ovala,carburatorul mono e rotund.restu de spatiu ce ramane il acoperi cu ceva.
niq
m-am uitat oricum vad eu cum fac.. faza e urmatoarea cu 8.5 litrii de benzina am facut cam 90 de km... ceea ce mi se pare cam multicel .poate infulenta faptul ca filtru de aer e pus mai la vrajleala?si inca o kestie legatura aia de la galerie in filtru de aer ce rol are?si daca mai trebuie pus ca.. al meu nu mai e
gti98
Ti-ar consuma mai mult daca ar fi filtrul etans si imbacsit; dar inteleg ca nu e cazul tau.
E preferabil sa ai filtru pentru durabilitatea motorului. Daca nu stiai, 1 (un) litru de benzina se arde in motoarele noastre (si chiar si ale lor!) cu 10000 (zece mii) litri de aer. Chiar daca nu-l vezi, e vorba de kilograme de praf in timp, care ar forma un amestec abraziv ce ti-ar distruge motorul in cateva mii de km. (la masinile de formula, motorul e oricum gandit sa functioneze max 1000km!...De -aia nu au nici un fel de filtru..)
Spor la treaba!
niq
deci la mine este pus filtru... numai ca nu e etans.. atat tot adica..am pastrat filtru vechi si l-am indesat acolo cat sa stea smile.gif
OVIDIU_1600
daca tot se discuta de filtre de aer....cam la cati km se schimba la nova,???? sau ce se ia in calcul cand trebuie schimbat???
mastersync
apollo ...cum ai facut la bord sa se vada albastru ne spui si noua ? dam bere multa smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.