Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu luminile. Faruri, semnalizare. HELP.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Edu
Buna!

Am o Dacia 1300 din '73 biggrin.gif Si de ceva timp luminile au luat-o razna.

Cand aprind faza mica sau faza mare, pe partea dreapta, lumina din far se muta pe semnalizare (sta aprinsa semnalizarea fara sa clipeasca) iar farul se aprinde cu o lumina slaba ca de lumanare. Tin sa precizez ca semnalizarea pe partea dreapta nu mai merge daca am luminile aprinse. Daca le sting semnalizarea merge perfect.
Deci toata aiureala incepe cand aprind luminile, farurile.

Pe partea stanga e totul ok.

De la ce poate fi, de la blocul de lumini, de la fire, de la becuri. Nu ma pricep deloc la electrica masinii asa ca va rog sa-mi explicati ca la scoala. Sa inteleaga tot prostul. tongue.gif

Multumesc anticipat!
ceaki
vezi ca nu ai masa la becul de la far si atunci iti face prin becul de semnalizare. trage un fir de masa la becul de la far. firul negru de la mufa de la bec e masa. dezizoleaza-l si leaga un fir de el iar celalalt capat prindel de caroserie undeva unde ai masa.bafta smile.gif
Bullix
Problema e de undeva din cablaraie, si tin sa cred ca mai exact, chiar din fata, in spatele farului si a lampii de semnalizare. Iti atinge plusul semnalizarii de plusul uneia din/ambelor faze. Astfel, cand dai semnal cu vreuna din faze aprinse, e posibil chiar sa semnalizeze si farul impreuna cu lampa portocalie. In curand, releul de semnalizare ti se va arde, in stilul asta. Nu exclud nici un scurt. Te sfatuiesc sincer sa-ti verifici starea de izolare a instalatiei electrice pe traseul bloc comanda-faruri. Nu-i de glumit!
Succes!
tatuci
ai schimbat ceva becuri recent? am ras de un vecin care a pus becuri cu un singur filament pe frna si i se aprindeau farurile cand frana smile.gif)

s-ar putea sa se fi rupt clema metalica de sustinere din soclul becului si sa uneasca cumva cele doua trasee de la faruri...sau un fir ros undeva...

i-a toate firele la mana in special pe acolo pe unde trec prin tabla sau sunt prinse cu soricei (eu unul folosesc bentite de cauciuc sau izolier electric - prind bine dar nu taie cu muchia), pe langa piesele f calde sau pe unde pot fi roase de soricei (modelul cu blana)



20 Aug 2007, 10:42:
ai schimbat ceva becuri recent? am ras de un vecin care a pus becuri cu un singur filament pe frna si i se aprindeau farurile cand frana smile.gif)

s-ar putea sa se fi rupt clema metalica de sustinere din soclul becului si sa uneasca cumva cele doua trasee de la faruri...sau un fir ros undeva...

i-a toate firele la mana in special pe acolo pe unde trec prin tabla sau sunt prinse cu soricei (eu unul folosesc bentite de cauciuc sau izolier electric - prind bine dar nu taie cu muchia), pe langa piesele f calde sau pe unde pot fi roase de soricei (modelul cu blana)

Edu
QUOTE(ceaki @ 19 Aug 2007, 21:59)
vezi ca nu ai masa la becul de la far si atunci iti face prin becul de semnalizare. trage un fir de masa la becul de la far. firul negru de la mufa de la bec e masa. dezizoleaza-l si leaga un fir de el iar celalalt capat prindel de caroserie undeva unde ai masa.bafta smile.gif
*



Ai avut dreptate, masa de la far nu facea bina contact cu tabla. I-am strans mai bine surubul si acum se pare ca merge. Sper sa nu mai am probleme. Multumesc pentru ajutor! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.