Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "Efectul" Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
StinkyMcButt
Salut,

Iata cateva intamplari din trafic patite in timp ce conduceam Logan-ul meu (1.6 16v biggrin.gif).
O sa ma rezum la cele fara injuraturi si/sau alergari si/sau ilegalitati si/sau batai wacko.gif

1. Am fost la Snagov weekendu asta la un suc pe malu lacului. Inainte de intrarea in complex, erau cateva sicane si fiind drumul liber, am intrat mai tare in ele. M-am indreptat cu viteza spre bariera si am franat cat mai tarziu posibil (figuri icon_mrgreen.gif). Vine nenea paznicu la mine, il salut, ma saluta si zice:
-Na ca merge si Logan-ul nostru. Jmecher! Ce e, DCI?
Creierul meu intra in modul WTF!? dry.gif Si zic:
-NU, e 1.6 16v 107 cai, varf de gama privind in fata cu ambele maini pe volan. Daca ma uitam la el, sigur il plezneam! Auzi tu, DCI!?!
Paznicul:
-Varfu de gama e benzina, nu e dieselu mai bun!?!

OOOF! Cat de spalati la creier sunt romanii asta!!! Unii chiar cred ca un diesel de 70 de cai e mai bun decat benzinaru de 100+... Trist, credeam ca doar posesorii de Skoda Octavia 1.9TDI sufera de sindromu "dizel shport de nouajde cai"

2. Chestie generala: De cand cu Logan-ul, cersetorii nu-mi mai bat in geam sa ceara bani la stop, pur si simplu se uita, vad ca e Dacia, si se duc la masina de langa care e straina! O fi bine, n-o fi bine!? Macar am scapat de ei...

3. Am fost printre primii posesori de 16v de pe la noi, am cumparat masina in noiembrie anul trecut, imediat ce a fost adusa in showroom-uri (o asteptam de ceva vreme smile.gif. Mare mi-a fost mirarea cand am inceput sa ies cu ea din oras sa vad cati posesori de masini mai slabe "se iau la intrecere" cu mine pe drumurile nationale. Am primit o gramada de "sic-sic-uri" in oglinda de la posesori de "bolizi" genul Logan 1.4 MPI, sau vestita si prea-prezenta Skoda Octavie 1.9 TDI... Sa nu mai zic de Matiz care la 140 km/h imi dadea flashuri sa ma dau la o parte...
Cel mai tare a fost unu acum cateva saptamani cu un LandCruiser care la 170 la ora imi dadea flashuri pe Bucuresti-Cernavoda. M-am dat la o parte si... surpriza, nu putea sa ma depaseasca... S-au terminat treptele la tanc domnu'!?! Incapatanarea prosteasca a romanului nu are limite...
Am rezolvat problema: mi-am luat detector si merg foarte repede in afara orasului ca sa nu mai mai "depaseasca" baietii.
Din pacate, incep sa resimt problema si in Bucresti, unde la fiecare stop e cate un Hyundai Accet sau Clio Symbol care vrea sa "ne dam". De cele mai multe ori o ambalez si plec ca bunica, doar asa ca sa-i oftic. tongue.gif

Voi (posesorii de Logan) ati avut vreodata probleme cu acest "efect"?
Robert SLZ
Sincer cred ca ai o problema. Oare mai exista in tara o masina mai buna ca a ta ? Am inteles, octavia tdi e sub loganul tau, ca deh, e prestige, dar saracu ala cu landcruiserul cu ce ti-a gresit de il desconsideri atat. Apropo, in afara de logan, ai mai pus piciorul pe o alta masina "straina", sa nu te intreb daca ai mai condus ! Vorbesti de incapatanarea prosteasca a romanului, eu cred ca mai degraba trebuie sa constientizezi cuvantul iresponsabilitate, inconstienta, si apoi sa vorbesti de incapatanare. Asta doar daca nu te refereai la tine, care sincer cred ca te chinuiai sa mergi cu 170, incurcand pe cel cu landul.

Am avut tot felul de masini, am trecut prin toata gama Dacia, dar sincer nu cred ca am avut acest "efect" niciodata.

IRONICK
StinkyMcButt, vezi ca ai gresit topicul. Aici trebuia sa postezi ... http://www.daciaclub.ro/Masini-cu-care-ne-...-33-t83901.html
Liviu
O intrebare pentru initiatorul topicului: Te doare tare ?

Mai baiatule, tu crezi ca daca ai acum 105CP sub capota toata lumea trebuie sa se dea deoparte din fata ta ? Iar cei care nu se dau ar trebui sa se aplece ?
Muttley
QUOTE(StinkyMcButt @ 21 Aug 2007, 15:55)
Voi (posesorii de Logan) ati avut vreodata probleme cu acest "efect"?
*


Eu nam logan dami da astia de la job. Imi da si 1.4 da si 1.6 si 16V.
Sa mor eu parca nu stiu sa citeasca astia cu pasaturile lor TDI sau cu hiundai sau te mai miri ce. doar scrie mare pe spate ca are 16 valve.
ma obliga sa le dau rusinica de fiecare data niciodata nu invata minte
pastrama
Sper ca acest topic se vrea a fi o autoironie fina. unsure.gif
dantes
Topicul si initiatorul...cam acelasi lucru...Si-a facut caracterizarea... ba eu zic ca e mai loganar decat toti loganarii...ca deh i s-au terminat vitezele lu' landcruiserul ala iar el are cea mai ZKR dintre ZKR...

miki
Mwuahahahah.... !Speri mata... dar speri degeaba!
tribunul
Asa de fina, incat nici cel care l-a facut nu si-a dat seama.
skija
mda.. flashuri am dat si eu la un 1.6 16v, si eu eram cu 1410 si mergeam cu 140 si l-am "facut".. eu ma grabeam, omul nu... deci 1410 a facut "bolidul" 1.6... uau! cat de tare!

si am mai vazut un 1.6 16v care isi luase viteza prea mare in curba de la intrarea in Mangalia si a luat-o spre Vama pe scurtatura... noroc sa s-a oprit in pom ca daca nu isi rupea suspensia (si bucsaraia)...

Deci viteji din astia cu 104 cp exista... dar loganul se rastoarna si daca e 1.4... tongue.gif


1410 rulz tongue.gif
sorin_f39
Roman sa fii, Logan sa ai ------ au inceput sa creasca banane in copaci.
2dor
Mancati-as sigla de 16v de pe spatele frigiderului. Doamne Mare Ti-e Gradina!!!
SiloS
Nu cred ...
vis-a-vis
Efectul Logan=100 de cai la tona si ma cred in racheta.
dantes
Poate de asta e R-ul ala de pe schimbatorul ala argintiu? Nu cumva de la ROCKET?
tribunul
La logan tona este mai usoara decat la restul masinilor.
IRONICK
De unde dracu apar astia ? Unde-i cuibu' lor ? Se ia boala asta ? Exista tratament ? Ca eu as da foc la cuib ...
St
Hai sa iti spun eu adevarul. Tu faci parte din categoria oamenilor frustrati care cred ca daca si-au luat prestiji au acum super masina. Pai ce, daca tu mergi cu 130 pe autostrada, si unu cu logan de 1.4 cu 160, ca se grabeste inseamna ca tu nu trebuie sa te dai pe prima banda sa te poata depasi omul, ca tu ai prestiji, deh...

Periculosi astia din categoria ta...
OAP
QUOTE(StinkyMcButt @ 21 Aug 2007, 15:55)
Voi (posesorii de Logan) ati avut vreodata probleme cu acest "efect"?
*


Corect este "defect". Si nu este localizat sub capota ci in tartacuta. La un mandru posesor de herghelie mult mai inteligenta
bolek_bolek
Incapatanarea prosteasca a romanului nu are limite...


Chiar tu ai zis asta...

In rest, numai bine.Mie imi e teama sa imi iau logan , sa nu incep si eu sa gandesc asa...Doamni' feri'...
skija
incepe showul.. caterinca...



daca ai 1.6, 16v inseamna ca te grabesti => viteza => esti cel mai "nambar oan"...

eu propun sa facem o petitie sa se scoata 1.6 16v de pe piata...
IRONICK
Inainte sa apara pretiju am zis ca o sa apara sumahari dastia .... se vedem ce o sa fie pe hatchback cu motorul de 1.6 16v. Mai mica in greutate si mai rapida. Mie rau cand ma gandesc ...
OAP
"The return of the Dan_daniel"
2dor
alcoholic.gif lurk0000.gif

IRONICK sa vezi cand o sa apara motocicleta Logan!
StinkyMcButt
Imi cer scuze pentru ca am postat unde nu trebuie. Sectiunea probabil era ce intitulata "injurati-ma"!
Normal, o sa continui prin a va "multumi" pentru remarcile "pozitive"! Credeam ca lumea o sa inteleaga ironiile fine dar in afara de cativa mai cu capul pe umeri, toti ati preferat sa va limitati la a acuza!

Se poate sterge topicul, oricum e inutil!

Multumesc,
ovidiusoft
Uite, ca tot nu gaseam un topic sa scriu, dar aici la efectul logan e cel mai bine. Eu de cateva saptamani am o ... problema sa-i zicem. Initial nu m-am prins dar deja am masurat de cateva ori si e clar - mi s-a lungit. Cam cu 2 cm jumatate, am calculat, ar veni cam 1 mm pe luna, de cand mi-am luat Logan. Bilele nu am constatat sa fie mai mari, dar mai grele sigur sunt! Am intrat in panica (nevasta-mea mi-a zis cu gura pana la urechi sa nu-mi fac griji ca e perfect) si am fost la medic... a ramas perplex. A zis doar un "AAaaa.... esti din aia!" cand mi-a zarit cheile de la masina. S-a uitat urat la mine si m-a trimis acasa fara nici un tratament. Mi-a zis o asistenta ca are Octavia.

O fi efectul Logan? Oare se opreste cand imi expira garantia extinsa? Nu stiu ce sa ma fac...
OAP
QUOTE(StinkyMcButt @ 21 Aug 2007, 16:41)
Imi cer scuze pentru ca am postat unde [SIZE=7]nu trebuie.

Ce....era corect
St
Hmm, dar daca la tine e 1mm/luna, iti dai seama cum e la astia cu prestiji? ohmy.gif
OAP
QUOTE(StinkyMcButt @ 21 Aug 2007, 15:55)
-NU, e 1.6 16v 107 cai, varf de gama privind in fata cu ambele maini pe volan. Daca ma uitam la el, sigur il plezneam! Auzi tu, DCI!?!
Paznicul:
-Varfu de gama e benzina, nu e dieselu mai bun!?!

Si eu zic ca-i dieselul mai bun...avea dreptate omu`, stia el ce stia... wink.gif
2dor
Am inteles ca la cei cu Prestij le mai creste una.
IRONICK
In fund ...
OAP
QUOTE(2dor @ 21 Aug 2007, 16:46)
Am inteles ca la cei cu Prestij le mai creste una.
*


Da .da in culoarea caroseriei... icon_mrgreen.gif
tribunul
Sau poate inca asteapta sa le creasca una...
tarzy
breeeeeee ,..... da ce te "moralisti" pe aici .... lasa-ti omul in pace sa se bucure de achizitie. eu am recitit pstul lui .... si chiar nu vad de unde ati scos-o voi ca ar avea super parere despre masina sau ca ar conduce imprudent
IRONICK
tarzy, vezi ca sunt copii in parcare si nu poti sa iti parchezi limuzina
miki
De nicaieri.... !El a zis!
tribunul
tarzy, de unde ai tras tu concluzia ca i-am furat masina?
vis-a-vis
QUOTE(StinkyMcButt @ 21 Aug 2007, 16:41)
Imi cer scuze pentru ca am postat unde nu trebuie. Sectiunea probabil era ce intitulata "injurati-ma"!
Normal, o sa continui prin a va "multumi" pentru remarcile "pozitive"! Credeam ca lumea o sa inteleaga ironiile fine dar in afara de cativa mai cu capul pe umeri, toti ati preferat sa va limitati la a acuza!

Se poate sterge topicul, oricum e inutil!

Multumesc,
*

Eu n-am inteles-o p-aia cu media de 88 la ora.
Topicul e foarte util, e exemplu clar de "ASA NU".
Din pacate sunt prea multi pentru care Loganul este cea mai sportiva masina pe care au condus-o vreodata.
2dor
Si pe care o vor conduce...
bion
La loganarii cu 1,6 si abeseuri o sa le tot creasca pana o sa fie destul de lunga ca sa se poata sterge la c** cu ea. tongue.gif

Cu stima bion
tarzy
QUOTE(IRONICK @ 21 Aug 2007, 15:49)
tarzy, vezi ca sunt copii in parcare si nu poti sa iti parchezi limuzina
*



care dintre limuzine?

auzi bre .... da lu' matale nu-ti sunt toti boii acasa? .... da macar de nevasta ... stii pe unde umbla?

QUOTE(tribunul @ 21 Aug 2007, 15:50)
tarzy, de unde ai tras tu concluzia ca i-am furat masina?
*



cine a spus furat? deocamdata vad ca-i ponegriti averea omului .... probabil ca din cauza de ciuda
2dor
Asa e sunt invidios ca nu am Prestij, am o masina necunoscuta destul de rara, nu se uita nimeni la ea si nu am 1.6 16v cu 107 CP.
bion
QUOTE(tarzy @ 21 Aug 2007, 16:09)


deocamdata vad ca-i ponegriti averea omului .... probabil ca din cauza de ciuda
*


Weissmuleru` nu poti fi invidios pe beleaua intrata in casa omului cool.gif

Cu stima bion
IRONICK
QUOTE(tarzy @ 21 Aug 2007, 17:09)
auzi bre .... da lu' matale nu-ti sunt toti boii acasa? .... da macar de nevasta ... stii pe unde umbla?
Nu am. Mie imi place sa umblu cu nevestele sau prietenele altora ...
2dor
IRONICK e vorba de nevestele sau prietenele altora cu Logane?
bion
Bine ca nu esti tu nevasta biggrin.gif

Cu stima bion
vis-a-vis
Nu, ca tarzan crede ca in jungla, Jane e in siguranta... n-a aflat ca s-a indragostit King-Kong de ea...
StinkyMcButt
Sa dam treaba pe fata:
DA, sunt mandru de masina mea! DA, e cea "mai sportiva" masina noua la pretul ala! DA, imi palce sa merg mai repede decat soferul "mediu", "diesel-ist"!
Aluziile ironice ale unora sunt foarte bine-venite, chiar distractive, dar din pacate unele sunt rezultatul direct a ceea ce se numeste ciuda.
Domnule OAP, dumneavoastra sunteti posesor de diesel din cate vad, felicitari pentru alegere! Este o masina decenta, care consuma putin si isi face treaba, mai ales in mediul urban. Inteleg ca primul meu post pare a fi un atac direct la modelul de motor cu care este echipata masina dv, dar va pot asigura ca nu este!
Imi pare bine ca acest post este considerat un ASA NU, dar nu inteleg de ce unii iau misto-urile asa de personal!
vis-a-vis
N-au bani de accelerat...
BlaueCorsa
Reincepe eterna si fascinanta discutie Diesel vs Benzina.

Ca sa torn gaz peste foc: real men drive torque, not horsepower. Diesel-istii stiu de ce.

lurk0000.gif

PS: o chestie nu am inteles-o. Cum adica "diesel-ul isi face treaba in special in mediul urban"?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.