Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolare fonica solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
TBonu
Stiu ca s-a mai discutat pe alte posturi despre izolare dar daca se poate mai clar as fi fericit. Adica ce vreau eu exact:
1. Zonele care ar trebui fonoizolate
2. Metoda
3. Materiale folosite si de unde le pot procura.

Daca nu ma postat bine cer sa mi se stearga toplicul. Multumesc.
marius80_eugen
Mai e un topic , care , daca ar fi citit cel putin ultimele 3 pagini ai fi inteles mai multe . Eu personal nu ma apuc sa mai spun in ca o data !
IRONICK
O harta de zgomot valabila la orice masina (masuratori facute la nivelul capului soferului).

[attachmentid=1627409469]

Acum o sa stii si unde trebuie sa pui material.

TBonu
Marci ironik pt schema. Daca e stergeti postu.
izi
hello

revin la problema izolarii la vant...pozele spun cat o mie de cuvinte. Trebuie sa precizez ca totul a fost la capitolul experimente, iar in primavara voi da jos materialul si il voi lipi mai cu grija, la o prima vedere totul e OK. Oricum asa cum ziceam intr-un post anterior zgomotul la vant a scazut simtitor. Lipiturile sunt in buna stare din luna august iar masina a fost folosita zilnic (ploaie, vant, lapovita, ninsoare). Sa vedem cum se vor comporta la temperaturi foarte joase.

spor
TBonu
Interesant, putin cam inestetic dar daca functioneaza e ok, ce e chestia aia lipita? poti sa faci o poza din lateralul masinii cu usa deschisa? Practic ai lipit pe langa chederul original nu?
izi
e un cauciuc poros folosit la izolatii fonice pentru casa si...masina smile.gif Il gasesti la Bricostore. Voi face poza pe care ai vrut-o. Este putin inestetic, corect, se vede cand deschizi usile, dar asta doar daca la asta te uiti! Singurul care a observat a fost tipul de la receptia unui service Dacia. I-a placut ideea smile.gif adaugand ca din exterior nici nu bagi de seama. Un alt avantaj este...praful, cu o prezenta mult mai putin simtita in zona usilor.

Din pozele pe care le voi posta iti vei da seama exact unde am lipit (pentru ca la fiecare usa lipitura a fost facuta altfel...asa cum am mai zis e un experiment)
TBonu
Poti sa ziciexact cum se cheama ca sa intreb in Bricostore?
izi
Poti intreba de cauciuc poros pentru fono-izolatii. S-ar putea sa nu te poata lamuri, angajatii nu stiu exact ce au in magazin. Eu am luat materialul de la Bricostore Orhideea iar valurile de cauciuc erau in acelasi capat al culoarului cu adezivi si isolutiile pentru lipit....
TBonu
QUOTE(izi @ 27 Nov 2007, 08:50)
S-ar putea sa nu te poata lamuri, angajatii nu stiu exact ce au in magazin.
*



Deci clar nu m-au lamurit, am intrebat si singurul lucru care mi-l aratau era cauciuc din ala de pus la geamuri tip banda, ca la termopan.
izi
radmasa.gif

puteam sa bag mana-n foc...Deci, mergi la Bricostore Orhideea si cum intri faci la dreapta, te indrepti spre zona ce tine de vopseluri, dupa aia urmeaza zona cu perdele si materiale textile. Inainte te a ajunge la vopseluri, faci la stanga pe antepenultimul culoar (acela trebuie sa fie culoarul cu ADEZIVI) inaintezi pe el si te uiti numai pe partea drepta (pe stanga sunt adezivii). Cand se termina standul(prima oara) gasesti (deci pe dreapta) valurile negre/argintii de cauciuc. Au 1 metru latime iar ca diametru, na...unele sunt intregi altele mai putin.

Oare am fost destul de clar? wacko.gif

Mai simplu intreaba-i unde gasesti prenadez BISON (cu asta am lipit eu materialul)...acolo e comoara!!

Spor la vanatoare


klaus
Asta incazul in care nu e vorba de burete izoprenic de termoizolatie care are o capacitate fonoizolatare tinzatoare la 0 (zero)...
TBonu
Da cred ca despre acesta vorbeste izi, acel burete cu folie de aluminiu pe deasupra si cu forme de patratele l-am vazut deci dala ai pus tu?
izi
nu, nu vorbesc despre ala...sa vad daca mai am prin casa vreo bucata si va fac o poza....

sau poate din cate imi aduc aminte cel cu Al avea niste patratele cu latura de aprox 5mm

...izolatia fonica nu s-a realizat datorita proprietatilor fonoabsobante (cu toate ca ei spun ca se foloseste si pt asa ceva) ci datorita imbunatatirii curgerii curentilor de aer....
TBonu
Deci o sa iau pozele cu mine in Bricostore sio sa caut pe acolo.
Promisesei o poza cu masina biggrin.gif
klaus
Mie cam imi pare a burete izoprenic termoizolant, nicidecum a insonorizant.
nh1980ro
pai daca il pui pe afara e numa bun. biggrin.gif
Klaus carcotas mai esti.
izi
eu am zis doar ce scrie pe acolo...De altfel putin ma intereseaza...atat timp cat isi face treaba, culmea fiind pus "pe afara".

Voi face poze cu masina dar tot timpul ajung acasa la ore tarzii din noapte. Voi face maine dimineata pozele si seara le voi posta.

Vezi ca sunt mai multe grosimi: 5, 10, 15mm cu si fara Aluminiu

spor
izi
cam acestea sunt pozele...unele nu arata chiar bine..dar cine se uita de la 2 cm?
bolidu
Mda o treaba buna dar nu intra apa prin materialul ala ? Usile cand le inchizi tre` sa le trantesti din fundul gradinii ?
TBonu
Nu cred ca tine apa ca ala nu e burete, si nu cred ca deranjaza inchisul usilor ca le-a pus in zona in care nu este nimic, practic e gol, asta era si ideea, sa acopere golurile.
izi
...corect...nu deranjeza, am umplut exact zonele imense dintre segmentele caroseriei, dealtfel zgomotul la inchidere e mai "cool" smile.gif Materialul nu absoarbe apa, e foarte moale asa ca nu sunt probleme, dar din pacate aceste goluri dintre partile caroseriei nu au aceeasi dimensiune pe toata lungimea iar materialul in unele locuri este "strangulat" iar in altele nici macar nu se atinge de portiera (ma refer la partea dinspre parbriz si care urca in sus). In fine cine are de gand sa faca asa ceva trebuie sa mai aiba pe cineva langa el, e destul de tricky sa ai "buretele" asta plin cu adeziv si cand vrei sa-l lipesti de la un capat vezi ca celalalt se lipeste pe unde vrea si cand vrea....

spor
klaus
Exista "purfixuri" negre (dintr-un fel de burete, dar tot de tipul celor care nu retine apa), late de 1cm - 1,5 cm, moi, autoadezive si care se pot lipi unul peste altul si din care s-ar putea face astfel de benzi de grosimi diferite in lungul ei (prin taiere si respectiv adaugare suplimentar de straturi), in functie de nevoie.
izi
corect...dar adezivul ala la umezeala/apa, caldura soare s-ar putea sa cedeze la un moment dat, plus ca in sectiune ar fi ca un patrat (dreptunchi) si in unele locuri e ca dracu. Apoi intre portiere banda are latimea de 3,5cm (1,5 lipiti pe portiera din dreapta, 5mm intre portiere si un rest de 1 cm care este in spatele portierei din fata) Materialul asta iti da posibilitatea sa manevrezi cu el. Dinspre parbriz banda este dubla (respectiv o fasie lata de 4,5 cm pe care am pus adeziv pe 2 cm pe o parte si alta, lasand 5mm neacoperiti) suprapunand banda am obtinut fasia lata de 2,25 (cu aproximatie smile.gif ) asemanatoare cu forma pe care o obtii cand suprapui degetetul aratator de cel gros. Acesta forma (bombata la indoitura permite umplerea golurilor dintre partile segmentelor. La modul general este destul de complicat iar materialul asta mi-a permis jocul cu forme, lipituri, segmente taiate la dimensiunile necesare, etc. Alta solutie n-am gasit, si daca te uiti cu mare atentie la modul de inchidere a usilor vei ajunge la solutia mea (nu e ideala dar e un compromis acceptabil)

Later Edit..unul dintre motiveele alegerii a fost si pretul smile.gif
nh1980ro
A incercat careva sa puna in loc de chederul exterior normal de la Solenza, un cheder exterior de Logan (ala in forma de V)?
izi
intr-o saptamana voi incerca smile.gif
sharkky
Sigur nu ia apa buretele ala pentru ca e cu celule inchise.
Cred ca un cheder nou va face inciderea usii sa fie mai "frumoasa".
Cred ca asta mai am de facut, in rest, totul ca la carte, banda adeziva textila pe cui (mult mai rezistenta), balamale/mecanism inchidere unse cu ulei, usa insonorizata ...
metrix4you
cine ma poate lamuri si pe mine cum sa insonorizez o usa ?
Ma roade problema asta de foarte mult timp.Este foarte enevanta mai ales ca se si aude ceva zbarnaind prin ea.Am desfacut-o si am pus tot felul de buretei , tot felul de teste si pana la urma concluzia a fost ca in afara de partea de inchidere zbarnaie practic si usa in sine
Daca aveti ceva idei , eventual si poze imi sunteti de mare ajutor mai ales ca intru in concediu smile.gif
TBonu
Cumperi de la nea Sharkky fono izolant special pt usi si ai rezolvat problema, scoate cat poti de repede buretele de acolo ca se face condens si iti rugineste usa, sau chiar poate sa iti intre apa.
BoomPunk
QUOTE(metrix4you @ 10 Dec 2007, 20:39)
cine ma poate lamuri si pe mine cum sa insonorizez o usa ?
Ma roade problema asta de foarte mult timp.Este foarte enevanta mai ales ca se si aude ceva zbarnaind prin ea.Am desfacut-o si am pus tot felul de buretei , tot felul de teste si pana la urma concluzia a fost ca in afara de partea de inchidere zbarnaie practic si usa in sine
Daca aveti ceva idei , eventual si poze imi sunteti de mare ajutor mai ales ca intru in concediu smile.gif
*




Aluband tata,aluband.Si nu-ti trebuie mare pricepere,doar sa ai ceva imaginatie,sa stii sa-ti desfaci fata usii si gata...se insonorizeaza destul de bine,aproape la fel de bine ca atunci cand folosesti bullshit-ul de dynamat,care-i o poala de bani...
sharkky
QUOTE(BoomPunk @ 11 Dec 2007, 02:06)
Aluband tata,aluband.Si nu-ti trebuie mare pricepere,doar sa ai ceva imaginatie,sa stii sa-ti desfaci fata usii si gata...se insonorizeaza destul de bine,aproape la fel de bine ca atunci cand folosesti bullshit-ul de dynamat,care-i o poala de bani...



Bine zis "aproape" ... Mai bine zis undeva aproape de jumatate ...
Spre informatia ta si a altora, exista materiale de insonorizat mult mai ieftine si la fel de bune ca si Dynamat care, intr-adevar, nu prea isi merita banii.
Si eu spuneam inainte de vara acestui an, ca nu e neaparat nevoie sa dai o gramada de bani pe insonorizant special sa insonorizezi masina, si ca Aluband e super ok ... Asta pana am dat de aceste materiale foarte bune ... Si ca sa exemplific in mare, un strat de insonorizant face cam cat 2 straturi de Aluband aplicate foarte bine si minutios.
Am crezut ca daca vei veni la acele intalniri saptamanale de vineri de la parcul Carol, vei avea curiozitatea sa discutam despre aspectul asta, sau mai bine zis de audio pe Solenza in special ...
Useri ca TBonu si Ciprian - SuperNova FCC (nu stiu ce user are aici) au avut curiozitatea si interesul de a discuta despre ce inseamna insonorizare cu adevarat.
Nu vreau sa fiu obraznic in afirmatii dar mi se pare mult mai corect sa ne interesam si noi in privinta unor aspecte pe care nu le cunoastem in mare parte (ca sa nu spun in totalitate) inainte sa ne aruncam cu diferite afirmatii.

Sunt cateva aspecte de care trebuie tinut cont la o insonorizare a portierelor: te gandesti ca daca insonorizezi usile, vei avea numai de castigat ... Mare parte este adevarata afirmatia ...
Dar daca nu se face cum trebuie, riscam sa ne alegem cu unele probleme chiar, cum ar fi rugina (in cazul in care folia de insonorizant nu s-a presat foarte bine pe tabla si se poate infiltra apa, ce risca sa stea pur si simplu acolo ...)

Numai bine si bafta la insonorizat!
BoomPunk
Eu nu ma cred deținătorul adevărului absolut in materie,am spus doar ce-am crezut.Daca știi ce e mai bun decât alubandul si nu costa cat paguba aia de dynamat,spune-i omului,nu face pe secretosul...aici încercăm sa găsim soluții.Nu cred ca e așa mare secret sa ii spui omului,chiar si pe privat de unde sa-si procure ceea ce-i trebuie,ce rezultate va obține,unde trebuie sa fie atent...Nu e greu,nu cred ca trădezi cine știe ce mare secret,asta doar daca n-ai inventat tu vreun material nou,de care n-am auzit nimic pana acum si face minuni...smile.gif
sharkky
Nu am spus ca e secret sau ca nu ii spun numele ... Eu am folosit si folosesc in continuare cu incredere materiale de la Standartplast ....
BoomPunk
Da si tu ceva mai multe detalii...nu cred ca produci tu materialul asta si nu cred ca-l vinzi...asa ca poate dai si detalii despre ce poate face,cum se aplica,unde se gaseste,pretul...
sharkky
Uite mai jos o lista cu detaliile cerute de tine.
Dupa cum se observa, Standartplast are o gama foarte variata de insonorizanti fata de alti producatori. De gasit se gaseste si la mine (sper sa nu fie considerata reclama).

Bimast Standart
Material de ultima generatie, format din trei straturi:
cauciuc sintetic, bitum si material sintetic.
Se lipeste usor, fara a fi nevoie de aer cald. Grosime
3mm. Greutate 4,2Kg/mp. Se foloseste la portiere,
podea, plafon.
Pachetul contine 10 foi de 40 x 35 cm ( 1.35 mp² )

Vibroplast M1
Material cu foita metalica pentru folosire in automobile
in scopul reducerii vibratiilor. Usor de aplicat, nu
necesita adeziv.
Se lipeste usor, fara a fi nevoie de aer cald. Poate fi
folosit cu succes in cele mai greu accesibile lacasuri.
Frecventa proprie de rezonanta extrem de scazuta.
Grosime 2mm. Greutate 2,1Kg/mp. Se foloseste la
portiere, podea, plafon.
Pachetul contine 10 foi de 40 x 35 cm ( 1.35 mp² )

Bimast Super
Material de ultima generatie, format din trei straturi:
cauciuc sintetic, bitum si foita metalica.
Se lipeste usor, fara a fi nevoie de aer cald. Grosime
4mm. Greutate 5,8Kg/mp. Se foloseste la portiere,
podea, plafon.
Pachetul contine 10 foi de 40 x 35 cm ( 1.35 mp² )

Bimast Bomb
Material de ultima generatie, format din trei straturi:
cauciuc sintetic, bitum si foita metalica.
Se lipeste usor, fara a fi nevoie de aer cald. Grosime
4mm. Greutate 6Kg/mp. Se foloseste la portiere,
podea, plafon.
Pachetul contine 10 foi de 40 x 35 cm ( 1.35 mp² )

Splen 3004
Material special, autoadeziv, cu rol de insonorizare.
Rezistent la apa. Ideal pentru plafon si podea.
Cele mai bune rezultate se obtin atunci cand se
foloseste peste Vibroplast sau Bimast
Grosime 4mm. Dimensiuni: 100 x 62cm

Bitoplast A5K
Material special, autoadeziv, cu rol de insonorizare.
Rezistent la apa. Ideal pentru a se folosi drept
distantier intre fata metalica interioara a portierei si
fata de usa. Se foloseste pentru pfafon si podea.
Grosime 5mm. Dimensiuni: 100 x 50cm.

Vibroton PB S10
Material format din doua straturi, pentru atenuarea
sunetului si a vibratiilor. Se foloseste pentru podeaua
automobilului.
Grosime 10mm. Dimensiuni: 75 x 63cm

Bimast Bomb
Material de ultima generatie, format din trei straturi:
cauciuc sintetic, bitum si foita metalica.
Se lipeste usor, fara a fi nevoie de aer cald. Grosime
4mm. Greutate 6Kg/mp. Se foloseste la portiere,
podea, plafon.
Pachetul contine 10 foi de 40 x 35 cm ( 1.35 mp² )

Splen 3008

Material special, autoadeziv, cu rol de insonorizare.
Rezistent la apa. Ideal pentru plafon si podea.
Cele mai bune rezultate se obtin atunci cand se
foloseste peste Vibroplast sau Bimast
Grosime 8mm. Dimensiuni: 100 x 62cm

Bitoplast A10K

Material special, autoadeziv, cu rol de insonorizare.
Rezistent la apa. Ideal pentru a se folosi drept
distantier intre fata metalica interioara a portierei si
fata de usa. Se foloseste pentru pfafon si podea.
Grosime 10mm. Dimensiuni: 100 x 50cm.

Izoton V10

Material cu foita metalica, autoadeziv. Special creat
pentru o atenuare adecvata in banda de frecventa
1000-1500Hz, unde zgomotele principale provin de la
motor si roti. Se foloseste sub capota motorului,
podea, plafon.
Grosime 10mm. Dimensiuni: 100 x 100cm
IRONICK
Ce mama ciorilor va este rusine sa puneti un link ?

http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in.../Standartplast/
klaus
QUOTE(sharkky @ 11 Dec 2007, 14:08)
De gasit se gaseste si la mine (sper sa nu fie considerata reclama).

Deci ar mai putea fi alte intrebari?
Nu tu un "se gaseste la.... sau la...." ci direct: "se gaseste la mine"
Pe principiul lauda-ma gura ca sa-ti dau friptura.

IRONICK
Oricum sunt foarte scumpe materialele alea.
sharkky
Daa, "extrem" de scumpe, stiu ...
In fine, s-a pus o intrebare si am raspuns.
Nu vad unde e problema.
In fine, alta data o sa ma abtin sa-mi spun parerea, si o sa-i las pe cei mai experimentati sa vorbeasca ...
IRONICK
Mestere, cauta posturile mele referitoare la subiect si pe urma comenteaza referitor la mine. Chiar si pe topicul asta sunt urme. Daca tu crezi ca insonorizarea se face doar cu un material anume si doar in usi, te inseli. Nu trebuie sa fie scump si nici dynamat ca sa obtii rezultate uimitoare. Trebuie doar sa atingi anumite punctele de transmisie a zgomotelor.
2dor
Recomand Aluband si mocheta, sau pasla. Solenza mea era muta dupa ce am lucrat nitel la ea, si nu am facut nimic la podea, numai usile si bordul.
sharkky
QUOTE(IRONICK @ 11 Dec 2007, 14:47)
Daca tu crezi ca insonorizarea se face doar cu un material anume si doar in usi, te inseli. Nu trebuie sa fie scump si nici dynamat ca sa obtii rezultate uimitoare. Trebuie doar sa atingi anumite punctele de transmisie a zgomotelor.
*



Nu am afirmat ca se face NUMAI cu anumite materiale si ca numai in usi ...
Stai linistit ca stiu foarte bine pe unde se mai izoleaza.
TBonu
Bine ca acum sharkky nu vorbeste doar de fono izolare ci si de fonoabsorbtie(care ajuta la calitatea audio a masinii) si pana la urma daia preturile sunt ceva mai ridicate. Unii se gandesc la fono izolare doar la faptul sa nu se mai auda zdroncanitul drumului, altii vor mai mult de atat. Sper ca m-am exprimat bine biggrin.gif
IRONICK
Sa zicem pe romaneste ... ca sunt trei tipuri de materiale.

- izolanti
- absorbanti
- amortizanti (anti-vibratii)
marius80_eugen
Ce masini jmechere avem ! Noua ne trebuie toate aceste tipuri de materiale pt a putea sa mergem linistiti in masini . Ce tehnica stiu nemtii , sa vina la noi ca le turnam asfalt/smoala in masini de nu mai aud nimic ! icon_mrgreen.gif
Cumparam materiale fono-absorbante/ izolante/amortizante si le bagam prin masini , o ingreunam , apoi bagam bani sa o facem mai puternica sa nu ne ia trabantul la semafor , apoi bagam bani in audio ca sa auzim totusi ceva in masina , apoi iar e grea si mai bagam ceva bani in putere si apoi consuma prea mult si ne gandim sa o schimbam ca ne-a mancat zilele . Ce viata de roman ! wub.gif
sharkky de unde stii pe care sa il cumperi si care este mai bun ? Faceti niste teste inainte ?
sharkky
QUOTE(marius80_eugen @ 14 Dec 2007, 01:14)

sharkky de unde stii pe care sa il cumperi si care este mai bun ? Faceti niste teste inainte ?
*




Sincer, DA ... Am testat materiale mai de toate preturile ... De la Aluband pana la Dynamat ... Intre o folie de Aluband si una de Insonorizant dedicat pentru asa ceva, exista o diferenta de calitate, ca sa nu mai vorbim de pret ... Dar de la un anumit nivel, se plateste mai mult brand-ul.
Referitor la partea de audio, fiecare face ce vrea ... Eu unul merg pe partea mai "competitionala", ca sa zic asa ... Altul poate vrea doar sa auda numai muzica si nu "greierasii" de prin masina ...
Nu cred ca se ingreuneaza foarte mult daca izolezi 2 usi cum trebuie ...
Vrei sa spui ca tu nu ai insonorizat / izolat nimic in masina?
Ai bagat bani sa o faci mai puternica (chip, evacuare etc.)
nh1980ro
QUOTE(marius80_eugen @ 14 Dec 2007, 02:14)
Ce masini jmechere avem ! Noua ne trebuie toate aceste tipuri de materiale pt a putea sa mergem linistiti in masini  . Ce tehnica stiu nemtii , sa vina la noi ca le turnam asfalt/smoala in masini de nu mai aud nimic ! icon_mrgreen.gif
Cumparam materiale fono-absorbante/ izolante/amortizante si le bagam prin masini , o ingreunam , apoi bagam bani sa o facem mai puternica sa nu ne ia trabantul la semafor , apoi bagam bani in audio ca sa auzim totusi ceva in masina , apoi iar e grea si mai bagam ceva bani in putere si apoi consuma prea mult si ne gandim sa o schimbam ca ne-a mancat zilele . Ce viata de roman !  wub.gif
sharkky de unde stii pe care sa il cumperi si care este mai bun ? Faceti niste teste inainte ?


Eu am lasat-o asa cum era din fabrica... si totul e..normal.. biggrin.gif.. adica zgomote, scartaieli, dar cat dai atat face, asa ca decat sa te chinui aiurea, mai bine strangi bani de alta ..smile.gif
benkenobi
pentru cine vrea mocheta laterale portbagaj, se gaseste in targ vitam la pretul de 65 lei
ROK
Se potrivesc pe solenza ? Mai trebuiesc retusate? culoarea este ok?
benkenobi
culoare gri ca mocheta din portbagaj. da se potrivesc fara retusuri. sunt exact ca cele la supernova. eu le-am montat acum aproape 4 ani si nu am taiat din ele. s-au potivit perfect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.