Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizarea nu mai merge !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
MRM_Roby
Spuneti-mi si mie care este problema de nu mai merge semnalizarea la o dacie 1310 sin 87. M-am uitat la sigurante si nu era arsa. Care sa fie problema ?
tester
Fir intrerupt sau bec ars.
1410_coupe
salut!
Nu merge nici pe stanga nici pe dreapta sau doar pe o parte?daca e doar pe o parte e ori firu ori becul daca e pe amandoua e mai complicat
Bullix
S-a mai dezbatut problema semnalizarii. Cauzele pot fi: fire intrerupte, releu ars sau comutator avarie imbacsit (instalatia de semnalizare dreapta-stanga "trece" si prin comutatorul de avarie). Acesta din urma este deseori cauza unei probleme de semnalizare si, cum am mai spus, multi dau vina pe bietul releu, cumpara altul si constata ca problema nu dispare.

In link-ul urmator am descris o modalitate de a "drege" comutatorul de avarie. Mentionez ca schimbarea acestuia nu este o rezolvare durabila. Sunt toate proaste din fabricatie.

Curatare comutator avarie

Succes!

PS: (off topic) Observ ca de cate ori vine o ploaie, imediat apar si topicuri legate de probleme electrice radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.