Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: POC POC
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CriSTI68
de cate ori calc frana se aude un sunet de genul poc poc de fiecare data cand calc frana pana la fund si cand o clac in trepte face poc de 2 ori, vreo idee de la ce sa fie ?
autom
Unde se aude zgomotul?

In habitaclu sau la roti?
CriSTI68
cam prin zona pedalei afara cam asa se aude, nu am incercat sa vad si cu usa deschisa daca se aude de afara
Merced
Verifica etrierii daca stau bine. Se mai intampla sa se slabeasca prinderea aia a lor si cand franezi se misca, fac joc din ce in ce mai mare si auzi astfel de sunete.
CriSTI68
o sa verific, si mai am o problema, de cate ori pun frana moare motorul, rezultat merg cu socul tras ca sa nu mai moara, din ce cauza ? mad.gif
Merced
Probabil ca ai ceva probleme la reglajul de amestec, nu ma pricep prea bine. Presiune la ulei ai, sau e foarte scazuta, eventual se aprinde becul la relanti?
CriSTI68
cand calc frana se aprinde uleiul si apa iar presiunea este normala
autom
Se aprind martorii deoarece scade turatia de relanti si pompa de ulei isi micsoreaza debitul.

Relanti-ul scade ca ai probleme la supapa interna aservofranei. E posibil sa fie tija de actionare dereglata.

Ps. si la mine se aude la fel cand actionez frana...si se simte si la picior o sacadare ca la ABS.....la pompa de frana, nu la roti.

Am frana buna numai problema asta cu zgomotul si sacadarea o am.

Va salut....
argon
QUOTE(Adrianno @ 31 Aug 2007, 23:15)
de cate ori pun frana moare motorul, rezultat merg cu socul tras ca sa nu mai moara, din ce cauza ?  mad.gif
*




furtun/supapa/membrana servo defecte, trage aer fals.
finutu
poc-poc vezi ca e de la placutele uzate care agata cu "urechile" in ghidajele lor.
Iuliutz
cu muritul motorului sunt de acord cu ce a zis argon mai sus. Cand am avut berlina veche asa pateam si eu...
La mine cand facea Poc se largisera urechile alaea de la suportul unde erau placutele. Cand calcam frana se moscau placutele cu discul si se loveau in suport. Aveau un joc . Verifica sa nu iti fi cazut penele alea de la placute si sa ai joc din cauza aia.
MECCA
am si eu un poc poc din asta dar la mine se comporta in felul urmator.Dau cu spatele pun frana brusca se aude poc, daca mai dau o data cu spatele si pun frana nu se mai aude.Plec in fata si pun frana brusca, iar se aude, plec iar in fata si pun frana nu se mai aude.Mi-a zis cineva sa verific talerele spate, dar erau stanse suruburile, ar putea fi un brat lateral de la puntea spate, sau bucsile de la bascula centrala??
CriSTI68
QUOTE(argon @ 1 Sep 2007, 09:22)
furtun/supapa/membrana servo defecte, trage aer fals.
*



aici ai dreptate argon am observat ca daca apas pedala cu motor oprit se aude un fasss, trage aer nu ?
W3f
ii foarte probabil sa traga aer pe instalatie si sa ramai fara frane cand ti lumea mai draga daca dacia ta ii cea din poza ar trebui ca rezervorul pt lichidul de frana sa fie impartit in 2 fata-spate! la berlina care o am am un singur rezervor yo daca raman fara fara spate am ramas si fara fata verifica si franele spate si vezi exact de unde se aude! cel mai bine ar fi sa stai tu afara si sa pui pe cineva sa conduca pe langa tine sa puna frana poate o sa auzi de unde face poc mai precis !!!
poate sa nu fie de la frane si sa fie din alt motiv pt ca dacia ii o minune a tehnici!!!
Merced
D-aia e mai bine fara servofrana. tongue.gif
La tine MECCA e foarte posibil sa fie un etrier pe fata slabit, iar cand dar inapoi si franezi el se misca intr-o directie, cand dai din nou nu-l mai misca nimic si d-aia nu se mai aude. Apoi cand dai cu fata la fel. Sau placutele pe care cand incep sa huruie va recomand sa le schimbati(logic ar fi sa le schimbam cand scartaie... smile.gif ) ca am patit-o grav cu masina unui prieten de am ramas intr-o benzinarie 3 ore in miez de noapte ca scapase o placuta intre disc si aparatoarea din spatele acestuia si ne blocase roata. smile.gif A fost chin s-o scoatem cu doar o surubelnita si un patent. wacko.gif
llmihai
Salutare am avut si eu aceasi problema cu POC POC asta enervant.Am rezolvat simplu, adica am desfacut rotile din spate si am strans suruburile care prinde butucul<si gata a disparut.Verifica si tu sa vezi.Aceleasi simptome le-am avut si eu
argon
adica ai avut joc la rulmenti?
DoubleG
Problema cu POC POC POC am avut-o si eu. A aparut imediat dupa ce am pus discuri de frana noi si placute noi. Dupa ce am studiat problema am ajuns la concluzia ca pistonasele din etrier culiseaza greu si nu revin. Probabil garniturile s-au umflat... Am desfacut intr-o sambata si am schimbat si garnitule de etrier pe ambele parti. Nici cele veci nu aratau foarte uzate. Problema insa nu s-a rezolvat in totalitate, adica se auzea POC POC dar rar si nu la fiecare franare. Acum zgomotul nu se mai aude dar din cauza frecarii placutele s-au uzat prematur iar discurile de frana s-au "ovalizat" din motive lesne de inteles...
Cu discuri "ovalizate" nici franarea nu mai e la fel de eficienta si pe langa asta, la franari hotarate, trepideaza toata masina dar cel mai tare se simte in pedala, mai ales la viteze mari...
llmihai
Nu am avut joc la rulmenti, butucul este prins cu 4 suruburi exact in spatele rulmentului.Strangele pe alea si o sa vezi ca nu mai face nici cum.
CriSTI68
discul ala de tabla pentru protectie la roti ma facut sa schimb discurile de frana si sa schimb lichidul de frana si sa fac aerisire pentru ca imi lovea in janta si imi scotea un fasait icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.