Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ciudatenie NOVA GTI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ct22brb
Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat la ciudatetia pe care o intampin la nova mea.
De trei saptamani turatia la relanti sta la 1000 RPM in loc de 900 RPM. Am trecut cu vederea acest aspect, numai ca acum 2 zile relantiul nu mai sta, adica variaza de la 300-400 RPM la 1000 si ceva peste, uneori aprinduse si motorul.
Am observat ca simptomul se manifesta mai ales atunci cand motorul trece dintr-un regim turat la unul mai relaxat, cum ar fi oprirea la semafor.
Ce mi s-a parut ciudat este aceasta variatie a turatiei cu miscarea pedalei de acceleratie.
Ma puteti lamuri si pe mine ce se intampla, ce este de facut si cat de grava este problema.
Multumesc anticipat !
ct22brb
Multumesc pentru linkuri, unele utile mai ales descrierile pe componente, dar se pare ca in nici unul din cazuri nu s-a gasit o rezolvare, singura solutie fiind schimbarea motorasului de comanda a clapetei.
Daca mai sunt si alte solutii pana la a schimba motorasul, le astept.
Multumesc mult!
ahyle_blue_eyes
Pai sunt sigur ca in topicul "dacia injectie" era o rezolvare ce consta in desfacerea motorasului si curatat bine cu spray pt contact si de asemenea curatate toate contactele electrice de la inj si la unii chiar a mers solutia!numa' bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.