Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rezervor fisurat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Georginho
Aseara am avut neplacuta ocazie sa descopar ca imi curgea benzina din rezervor! Se facuse o mare balta in spatele masinii si un miros puternic! Va dati seama ce griji mi-am putut face, tinand cont de cati fumatori sunt in tara asta... si nu numai...

In prima faza m-am gandit ca poate fi teava de retur, dar apoi cand m-am gandit mai bine la cantitatea de benzina am exclus aceaasta varianta. Ar putea fi ceva auxiliar rezervorului? Mentionez ca benzina curgea de undeva din drepul rotii stanga spate, prelingandu-se din interiorul scutului.

A mai patit cineva asta?

Cam cat poate fi un rezervor nou?
HappyBoy
Da,am patit o si eu...si tot pe partea stanga spate...Am crezut ca e vorba de vreun furtun...am dat scutul jos...rezervorul era ruginit si se vedea cum curge prin vreo 4-5 locuri....am dat pe el 140ron.
Georginho
1. Prin portbagaj nu se poate da jos?

2. Acum cat timp ai dat 140 lei?

3. Mai trebuie ceva cumparat si schimbat la inlocuire?
HappyBoy
1.Nu ai cum sa l dai jos prin portbagaj;desfaci decat sonda de benzina,apoi pe jos,dai jos suportul de la roata de rezerva,apoi scutul....
2.Sa zic cam pe la sf de ianuarie
3.Altceva nu ai ce sa schimbi,poate unele furtune mai vechi...vezi cand desfaci...
Georginho
Am auzit de la cineva ca s-ar potrivi de Solenza, avantajul fiind ca e de plastic si nu mai rugineste. Astfel nu se mai infunda nici carburatorul. Tu de care ai cumparat?
HappyBoy
Tot de Nova,iar cat despre carburator,de cand am pus un filtru decantor inainte de filtrul obisnuit si ii pun benzina fara plumb(stiu ca nu e bine) nu mai am probleme cu carburatorul...
Georginho
Si eu m-am gandit sa pun un filtru de hartie inaintea celui de sticla si sa-l las si pe celalalt, cel de hartie dinaintea pompei. Daca zici ca a dat roade metoda, o voi incerca si eu.
Merci!
HappyBoy
Pai filtrul de hartie nu e cel obisnuit?Nu e cel care se pune inaintea pompei de benzina?...eu zic de un filtru decantor,care este ca un pahar,in care se gaseste un filtru metalic sau plastic...
Georginho
Pai stai putin... eu am crezut ca tu ai mai pus un filtru de hartie inaintea celui "ca un pahar". Eu le am pe ambele si cel de plastic si cel de hartie care se schimba periodic. Ma gandeam sa mai pun unul de hartie inaintea celui de plastic, care se spala...
apollo
pune filtru de hartie, nu neaparat decantor inainte si dupa pompa de benzina.
parca am vazut ca nu aveti injectie smile.gif

am pus si eu filtru decantor si numai probleme am avut cu el.am de sfacut absolut tot de la aprindere pana la alimentare si nu ii gaseam problema.

filtrul decantor era turnat prost din fabrica si daca il strangeai tare cat sa nu curga, se obtura canalul de tur.ca sa nu obturez canalul de tur, trebuia infiletat mai putin si curgea.

rezervorul de solenza stiu ca nu se potriveste.

multa lume cauta rezervor de nova(stiu pe cineva care si-a luat 2 rezervoare cand a gasit la dezmembrari).se gasesc tare greu.
Georginho
Asta chiar e o veste proasta... sad.gif
apollo
exista un magazin in buzau unde gasesti mai toate piesele de nova.

daca vrei sa iti dau nr de telefon sau adresa sa te interesezi, da-mi un PM
eu nu am drum cat de curand prin buzau
HappyBoy
QUOTE(Georginho @ 2 Sep 2007, 16:56)
Asta chiar e o veste proasta... sad.gif
*


Eu cand am avut beleaua,in primul magazin in care am intrat l am gasit...nu stiu ce sa zic...mai intai sa desfaci si sa vezi exact despre ce e vorba, poate scapi si nu e rezervorul...
Georginho
Ari fi bine sa nu fie rezervorul.... desi sunt slabe sanse...
In weekend n-am avut timp, poate saptamana asta ma ocup de ea si sper sa si gasesc in Vitan.
Georginho
Stie cineva ce rezervor de plastic s-ar potrivi la Nova? Sper sa existe un model...

Nu prea mai am incredere in cele de tabla si parca n-as vrea sa dau banii pe aceeasi porcarie.
apollo
de plastic?nu cred ca ai vreo sansa.

ai masina din 98, deci te-a tinut rezervorul 10 ani de zile.
crezi ca daca iti iei altul de metal nu va fi bun?

de ce zici ca e porcarie?ai sa mai tii tu masina inca 10 ani ca sa zici ca apuci ca sa cedeze si cel nou care-l cumperi?

ai putea sa iei unu de metal si sa-i dai un strat de antifon si peste sa dai cu unsoare ceva sau ii dai un strat de grund.
Georginho
Ai dreptate apollo. Mai mult de 1-2 ani nu o mai tin. Cred ca o sa-l dau cu grund si termin afacerea... Antifonul cred ca este mai scump si nu cred ca merita investitia, tinand cont de cat ma voi mai folosi de masina.
apollo
il cureti bine de rugina,il iei la razuit...sau daca e nou incerci sa dai jos stratul de grund din fabrica ca e foarte prost...si ii aplici tu un strat nou.

o cutie de grund parca e 8RON si o cutie de antifon cauciucat de 3kg sau 5kg(nu mai retin) e 12RON.

nu e diferenta mare.

Poti sa mai folosesti antifonul care ramane sa dai prin portbagaj,rezervorul,prin usi(nu infunda gaurile de scurgere),pe sub aripi si pe unde mai consideri si poti sa dai fara ca sa ridici masina.Si pe la podul pedalier ar fi bine.

O si pregatesti cu ocazia asta cat de cat de iarna si o mai feresti de rugina.
Nu uita ca inainte sa indepartezi rugina.

Parerea mea e ca nu e o investitie mare.

Eu cu 50RON am cumparat grund,antifon,pensula,folie PEE de am antifonat masina.
Georginho
Cu ce se da antifonul cauciucat? Cu pensula? E ceva deosebit in operatiunea asta? Intreb pt ca n-am mai dat niciodata...
apollo
cu pensula l-am dat eu.

nu e nimic deosebit.il aplici imediat dupa ce s-a uscat grundul.

plus ca daca dai rezervorul cu antifon, pietricelele care lovesc rezervorul nu vor mai lasa urme pe el sau sa vezi ca sare vopseaua.

antifonul mai are rolul si de a amortiza o lovitura din asta.
Georginho
Multumesc pt informatii, apollo!
HappyBoy
Pana la urma e spart rezervorul???
Georginho
Da sad.gif
cristidb
Degeaba dati cu grund si antifon. Rezervorul rugineste din interior spre exterior.
apollo
o fi posibil.

dar oricum, e mult mai protejat si el nu mai tine masina atata timp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.