Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde se depune contestatia?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
ramm
Beleaua se prezinta asa:
suspendare permis in Orastie - am facut contestatia, declaratia martorului bla bla poze la locul faptei
Nu am chef sa ma misc pana acolo, deci trimit tot prin posta.
Intrebarea vine acum:
dupa ultimele modificari in codul rutier, contestatia se depunde la judecatoria pe raza careia s-a petrecut incidentul; eu vreau sa stiu in cate exemplare trebuie depusa, daca se trimite si la sediul militiei din localitatea aia, ce trebuie sa contina dosarul (eu am: contestatie, declaratie martor, poze, cerere judecare in lipsa, copie PV, PV in original, dovada de circulatie, copie buletin)..mai trebuie ceva?
10x
tarzy
www.amenda.ro
ramm
Hehe..ala e homepage la mine..nu am gasit acolo
tarzy
pai .... permite-mi sa citez:

Contestarea unei amenzi, adica a unui proces verbal se face prin redactarea unui act de investire a instantei, numit plangere.

Plangerea se depune la sediul politiei in a carei raza teritoriala lucreaza politistul care va amendat.

Plangerea se adreseaza judecatoriei in a carei raza teritoriala a fost savarsita fapta (asa vine vorba, pentru ca dumneavoastra bineinteles ca n-ati savarsit nici o fapta rea, sau chiar daca ati savarsit, in mod categoric nu meritati sa vi se intocmeasca un proces verbal).
camesibiu
S-au schimbat lucrurile de cateva luni . Cititi mai jos .

<span class='edit'>4 Sep 2007, 13:22:</span>
http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=487...CFQxWZwodYhZZrg
ramm
Nu se mai depune la politie, ca asa stiam si eu si era simplu, ca la politie am mai depus si data trecuta, acu' tre' depus direct la judecatorie.
galileo
Vezi ca trebuie sa iti dea plasticul inapoi cat timp dosarul e pe rol. Trebuie depus la judecatorie, uite aici ce am gasit
http://portal.just.ro/InstantaPrezentare.a...dInstitutie=272

Oricum, nasol ca ai patit-o sad.gif cum naiba?
ramm
Gasisem si eu site'ul judecatoriei..depasire a 2 masini pe linie continua.
Dar faza e ca acolo e linie discontinua (unde a fost inceputa depasirea) si dupa aia se face continua, dar nu e si semn 'depasirea interzisa'. Si mai 'sus' putin stau muilitienii la panda dupa semnul orasului Orastie..evident ptr spaga.
beginer_driver
QUOTE(camesibiu @ 4 Sep 2007, 13:20)
S-au schimbat lucrurile de cateva luni . Cititi mai jos .

<span class='edit'>4 Sep 2007, 13:22:</span>
http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=487...CFQxWZwodYhZZrg
*



Punctul 2??????? blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
Unde cand cum?
camesibiu



in 24/01/2007
Publicat in Monitorul Oficial,
Partea I nr. 64 din 26/01/2007
pentru modificarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 1.391/2006
beginer_driver
Inteleg ca de atunci pana acum nu te-ai "busit" cu nici unu si nici nu-ti doresc dar poate daca o faci atunci aflii si tu ca nu functioneaza calea amiabila
Tot la politie te duci
driverx
QUOTE(ramm @ 4 Sep 2007, 13:09)
Hehe..ala e homepage la mine..nu am gasit acolo
*



Chiar in halul asta esti? tongue.gif
ramm
In ce hal? Asa sunt eu..mai antipatic ptr muilitieni wink.gif
Maine imi ies si pozele si trimit hartogaraia sa vedem ce iese.
PS: Sper sa nu se inteleaga gresit -> de data asta nu sunt eu cel cu permisul suspendat, ci prietena mea care chiar conduce prudent si 'in banca ei'; pacat ca muilitianul rroman e pus pe spaga.
ramm
Ieri am luat permisul inapoi, dupa un drum Bucuresti - Orastie - Deva - Bucuresti.
Pe 02.10.2007 e 'procesul', revin cu detalii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.