Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: solenza are filtru de benzina?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
chriss80
Am cumparat o solenza ...avea 30000km...de curand...la 37000km am schimbat uleiul de la motor+filtru si uleiul din cutia de viteze(asta ptr ca ultima data meseriasul care mi-a inlocuit un burduf planetara in stanga nu mi-a completat intreaga cantitate). Intrebarea e...ca tot m-am apropiat de 40000km si cum oricum uleiurile le-am schimbat,filtru de aer schimbat,bujii schimbate,placute frana schimbate,verificare nivel alte lichide la motor... Solenza are filtru de benzina? Trebuie inlocuit? si unde e daca e...?
Va multumesc
metrix4you
am inteles ca modelul Rapsodie are filtrul inclus in corpul pompei de benzina care se afla in rezervor
am cumparat si m-am dus sa-l schimb numai ca surpriza , a mea nu are .Costa 25Ron
la alta variante este undeva pe langa rezervor , si din cate mi-a aratat mie mecanicul ar fi prins prin zona puntii spate
cristio_79
Are filtru de benzina si este in pompa la toate variantele,nu numai la Rapsodie.Supernova are filtru de benzina extern.Cititi topicul lui Klaus:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25486
mark``
Cu alte cuvinte nu are filtru de benzina, adica nu poti umbla la el sa-lschimbi sau ceva, acesta fiind incapsulat in pompa de benzina din rezervor. Deci daca vrei sa schimbi filtru de benzina schimbi toata pompa!
YR-ZBG
Daca nu ai probleme cu alimentarea recomand sa nu umbli la pompa de benzina.
E f greu sa etansezi apoi zona si o sa te trezesti cu mirosuri de benzina in masina.

Oricum pune benzina de la benzinarii consacrate (nu de la SC pompa SRL) si nu o sa ai probleme.
flyjohn25
e scos din carte service

6 Sep 2007, 09:55:
e scos din carte service
cristio_79
Eu raman la parerea ca cel putin primele doua postari din topicul la care am facut trimitere mai sus sunt foarte concludente.Cititi cu atentie macar prima pagina.Filtrul acela se schimba doar odata cu pompa,dar totusi se poate curata,ca nu este de unica folosinta.
chriss80
ok multumesc...mai bine lasa.. smile.gif) sper ca n-o sa am probleme...credeam ca e ceva totusi mai simplu dar daca nu sunt probleme de ce sa ma leg la cap degeaba
CatalinGSG
Cum spuneau mai sus , nu are filtru de benzina extern...e in pompa de benzina...am patito si eu, ba chiar am si cumparat unu de supernova tongue.gif , numai ca nu la gasit mecanicul smile.gif, la supernova e intre punte si rezervor, la mijloc...la solenza e in pompa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.