Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am si io cateva intreabari despre imbunatatiri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
SilaS_MaX
SALL ALL .. Am si io o Dacie Nova GT din '98 si as vrea sa mai imbunatatesc si io ceva la ea .. sunt incepator ... oricum imi puteti da cateva idei ?
Am montat pe ea : Alarma cu inchidere centralizata , Bip si avari in R
Becuri "Xenon" da corectez becuri alb-albastre corectez ... cam atat deoccamdata



ms ..
driverx
Neaparat filtru aer sport. Nu conteaza de care o sa iei, tot 0 cai (nu mart(z)oage) o sa castigi.

Dupa ce faci asta, nu ar strica o priza de aer pe capota. Da' vezi sa fie pe partea cealalta fata de unde e amplasat filtrul .... "sport"

Dupa ce faci si asta, neaparat sa pui spoilere, praguri si ceva eleron care sa faca un downforce cat mai mare (in visele proprietarului).


Ok. Acuma o sa fi cel mai mare scula din cartier. O sa te respecte lumea, si toti mucosii o sa iti respire praful lasat de tine in urma....you know....eat my dust....
Executron
@Driverx LOOL 168.gif

@SilaS_MaX Filtrul sport cred ca-l vrei pentru aspect nu? Ca performante imbunatatite nu o sa ai (decat poate un efect placebo).

Becuri xenon? Adica bixenon... daca zici c-ai xenon pentru ca nova are faza+lunga pe acelasi bec, asta presupune costuri relativ mari pentru o Nova. (200 euro sa zicem)

..... sau vrei sa zici c-ai luat becuri cu tenta alba/albastra? dry.gif

Ai grija la cele cu tenta albastra ca pe ploaie nu prea o sa mai vezi nimic. Nu le-au pus aia de la Dacia de fraieri mai galbene.
Georginho
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ce caterinca....

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
SilaS_MaX
ma rog .. pe cutiuta aia asa scrie ceva cu xenon si pana cum nu am avut probleme cu ele pe ploaie .. acum nush .. ti-am zis sunt mai incepator tongue.gif .. si deaia va intreb pe voi ce imbunatatiri as mai putea sa-i fac smile.gif
treaba cu filtru si-a pus un prieten de-al meu si se aude putin alfel motoru ..
blush.gif
Executron
Pai cu xenonu deinde cat ai dat pe el. Daca ai dat 15-200 euro pe doua becuri atunci da, e xenon. De asemenea trebuie modificata instalatia electrica (montate balasturi) pt xenoane. Parerea mea personala este ca nu se merita xenoanele (doar alea din fabrica mi se par ca merita) daca ai farurile bine reglate si becurile bune.

Sigur nu si-a pus respectivul prieten si evacuare sport sau asa ceva? laugh.gif
apollo
QUOTE(Executron @ 11 Sep 2007, 13:32)

Filtrul sport cred ca-l vrei pentru aspect nu? Ca performante imbunatatite nu o sa ai (decat poate un efect placebo).

*




pentru aspect?dar merge si tine capota ridicata?sau o da jos?

la un filtru sport, singurul avantaj e ca il poti spala din cate am inteles.
sau era minciuna,dar ca sa-si vanda omul marfa?
anndi
supune ce vrei sa faci la masina, ceva concret sa stie lumeae ce sa iti zica ce sa faci. cu filtrul sport nu castigi decat sunet, dar numai in ture.
Georginho
Da, atat face un filtru sport la o Dacie. Si asta daca nu ia aer pe nicaieri, ceea ce e cam greu. Da un sunet ceva mai sport la turatii de peste 2500-3000. Mai mult... poate la alta masina... ras hohote.gif
SilaS_MaX
nu ma .. treaba cu cu filtru am spus ca vreau pentru inceput da nu mai conteaza.. incet incet voi modifica mai multe ... excl.gif .. toate se fac in timp tongue.gif .. oricum lasa .. ms .. blush.gif rolleyes.gif happy.gif
vioar
Raspunsuri date cam in caterinca.(poate le merita sau poate nu)

Depinde ce vrei sa modifici si ce te intereseaza exact,interior/exterior sau motor ?

Pentru motor iti recomand o noua axa mai poti modifica cate ceva pe la chiulasa,un carburator de la o alfa sau de lancia cu o flansa,poti face mai multe spune ce te intereseaza exact.
apollo
QUOTE(vioar @ 12 Sep 2007, 13:00)
un carburator de la o alfa sau de lancia cu o flansa,poti face mai multe spune ce te intereseaza exact.
*




acum ma intereseaza pe mine.da-mi mai multe detalii despre un carburator de la o masina straina, dar care sa nu consume cat cel de dacie de fabrica dublu corp.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
ahyle_blue_eyes
Filtru de aer doar pt un sunet ceva mai diferit la motor!Atat!
Apollo intr-adevar diltrul de aer se poate spala.
Mai multe modificari la nove(interior exterior si motor) vezi aici:
http://www.daciaclub.ro/imbunatatiri-aduse...ior-t73225.html
mastersync
ce`i fac la toba dragi prieteni sa huruie ?deci sa faca ca masiniele sport , nu ...ca motoretele alea de cross ....vreau sa huruie ....pur si simplu .
daca pun asa ceva , ajung unde vreau ? " http://www.4tuning.ro/Anunturi-Auto/Vanzar...RT-xx79006.html "??
ahyle_blue_eyes
Yo zic ca Da!Am vazut asemenea tobe pe berline si se auzea destul de bine!Totusi am putea discuta mai mult pe topicul imbunatatiri nova!
vioar
@apollo nu discutam de consum.

Ma refeream la lucrurile care pot aduce cateva imbunatatiri la nova lui.
Cu o axa si cu carbu schimbat poate aduce cativa caluti in plus la herghelia pe care o are deja masina.
Consumu creste cam cu 1,3 litri in oras si cam cu 0,6/7 in afara cu carburatorul de alfa.
smecheras
in legatura cu toba eu va cam contrazic
un prieten a dat 3 milioane pe o toba cum aratati voi si sincer nu prea face mare lucu
motivul?...trebuie scoasa toba aceea de mijloc si catalizatorul pentru un sunet gros
fara sa ii scoti catalizatorul si toba de mijloc vei obtine un sunet un pic cam ca in borcan...ATAT!

Silas modificari ii poti aduce multe daciei nova insa incearca sa ii aduci modificari utile
nu modificari de prost gust gen prize de aer si stikere cu M si alte alea care ne fac pe multi dintre noi sa ne amuzam in trafic

ai putea sa incepi prin a pune niste jante dragute care sigur va schimba total aspectul masinii
nu te complica cu 15' si chestii din astea pentru ca omori masina...bucsaraie si alte alea(13' e baza-producatoru nu e prost)

Masina curata/intretinuta intoarce privirile mai mult decat niste eleroane aruncate la plesneala;
in interior poti sa adaugi niste huse misto, o cotiera(io am si e f confortabila la mers), sistem audio daca te pasioneaza etc

La motor io zic sa il lasi asa...eu unu m-am potolit...vroiam cai verzi pe pereti...acum am ajuns la concluzia ca un motor care merge perfect este mai bun decat un motor dopat care se strica dupa prima mie de km(pt buzunarul meu)

sunt multe de facut la dacia ta...insa mentine anumite limite sa nu o dai in kitch, care sincer nu este deloc bine vazut in trafic

bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.