Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme franare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
danutonea
Salut!


Am o Solenza si am schimbat de curand placutele de frana. Am fost la Service Dacia si am pus Textar originale. Am cam 500 km facuti si intr-o zi dand cu degetul pe disc am observat ca e zgariat. Dar numai discul exterior dreapta fata. Curios ca e zgariat doar 1 cm pe la jumatatea discului. Si e luat cam mult sa zic vreo 0,5 mm si nu face nici un zgomot, iar franele tin tot ca inainte si nici nu se incalzesc discurile.
Am gasit langa placuta o bucata de sarma (cred ca e cea care tine placuta) de grosime cm 0.5 mm iesita putin in afara. Am tras putin de ea si a iesit o bucata de 3-4 cm. Acum nu stiu cine a zgariat discul: placuta sau siguranta aceea, bucata care o fi ramas?
Ce ma sfatuiti sa umblu eu sa vad ce e acolo sau sa ma duc la Service unde mi le-a montat? Daca merg in continuare asa oare cum va arata discul la 10000 km? Multumesc mult!
happy.gif
YR-ZBG
Mda...
cai care ti-au schimbat placutele nu ti-au montat corect acele sigurante elastice... (de fapt nu sunt sigurante ci un fel de cleme elastice) care au rolul de a nu lasa placuta sa vibreze in mers.

Parerea mea e sa te duci la aia, pt ca teoretic ai garantie la lucrarea facuta. Daca nu ai nici un fel de factura atunci desfaci singur si vezi ce si cum. Poti merge si fara arculetele alea, dar cand placutele nu sunt presate pe disc (cand nu franezi) ele pot sa vibreze, se pot misca si uza inegal etc...

de zgariat siguranta aia ti-a zgariat discul.

ps. daca in cutia cu placutele existau si senzori de uzura si daca nea gigel i-a montat prost pot fi aia de vina. (in mod normal senzorii aia nu ii montazi pt ca nu are rost)

danutonea
Multumesc pt. raspuns!

Nu avea ce senzori sa puna ca Solenza nu are partea de cable trasa pt. senzori si e inutil. Am stat langa el si nu am vazut senzori ar fi fost chiar si culmea sa puna senzori. Cred totusi ca clema aia nu a stat cu trebuie, mecanicul le-a mai strambat putin cand le-a pus. De ce nu pun altele noi? Pt. ca placutele uzanduse si clemele astea au tendinta sa se deformeze. Costa asa de mult? Se gasesc? O sa ma duc la Service ca am chitanta si doar ei au gresit. Oricum nu pot da jos roata cu au strans-o cu rotopercutanta si am fisurat si manivela de la cric, dar n-am putut sa misc macar un prezon. Au strans-o pt. totdeauna. Multumesc!
Daca imi puteti spune daca se gasesc sigurante si cleme si cam cat costa un set. Daca umblu la ele as vrea sa le schimb sa nu mai am probleme.
YR-ZBG
1. In loc de AddReply ai dat NewTopic si ai deschis un topic nou in loc sa scrii tot acolo. Sunt convins ca moderatorii vor intelege ca esti incepator si te vor ierta, dar citeste cu atentie regulamentul ca altfel vei sta pe bara.

2. Tocmai aia spuneam ca nu au de ce sa monteze senzorii, dar la majoritatea seturilor acestia exista in cutie. (sunt niste ciusoare mici imbracate intr-un plastic alb.

3. Din cate stiu acele cleme nu se gasesc, deci punei pe aia sa iti faca rost de ele, pt ca e vina lor.
danutonea
Mi-am dat seama dupa ce am trimis. Imi cer scuze. Era aceeasi problema si trabuia sa scriu in continuare. Multumesc pt. informatii. smile.gif
darius
La fel am patit si eu,sigurantele alea nu erau puse bine,noroc ca m-am uitat ca daca mergeam asa cine stie la ce se ajungea.........deh,ce ti-e cu mecanicosi astia.
metrix4you
eu am fost putin mai norocos si mi-au pus o siguranta invers sau dreaq stie ce or fi facut cand am fost sa fac o verificare la placute si peste cateva luni cand m-am hotarat sa le schimb am gasit ditamai santul pe etrier .Noroc ca nu s-a blocat roata in mers ca cine stie ce pateam.
birkof
Are careva idee ordinea papucilor la pedala de frana? Este unul cu fir galben si altu cu fir grena. Am vazut ca in ambele moduri functioneaza avertizarea luminoasa.
danutonea
Te referi la contactorul pe care il actioneaza pedala de frana care cand e apasata se aprind stourile pe spate?
Tinand cont ca intregeste un circuit electric (face un contact la actionarea pedalei de frana) nu cred sa conteze cum legi firele.
Daca vrei sa fi riguros te poti uita la alta Solenza sa vezi cum sunt.
Nu uita insa sa le fixezi bine ca in trafic cand franezi si nu ard stopurile nu prea e bine pt cel din spate.
sleep.gif
YR-ZBG
Nu conteaza cum pui firele....
b34uen
cu santul de pe disc nu trebuie sa iti faci probleme ca are vreo influenta asupra frane, va disparea singur pe masura ce se uzeaza discul.
eu am pe ambele discuri (am uitat sa schimb placutele) si merge dupa vreo 10 mii km chiar incep sa se estompeze...
dar oricum ar trebui sa ceri sa ti le repare cei de la dacia care au facut lucrarea
danutonea
Am fost la Dacia la service ca sa vad despre ce e vorba.
Ce-au facut? Mi-au dat roata jos, mi-au scos cele 2 pene, mi-au scos etrierul si mi-au dat placuta din exterior afara. Ce n-am inteles e ca nu au gasit nimic. Dupa cum spuneti ar fi trebuit sa fie acolo o clema elstica care tine placuta. Nici urma de asa ceva. S-o fi rupt, s-o fi agatat in disc asta nu pot ca sa stiu. Placuta era curata.
I-am intrebat daca nu cumva a fost o clema acolo si au zis ca nu si nici nu trebuie sa fie. Daca ma poate ajuta cineva: clema asta elastica se pun la ambele placute sau numai la cea de pe partea cu pistonul (pe care o impinge pistonul)? Ce forma are clema asta? As putea sa fac una din sarma otelita daca nu gasesc in alta parte, ca vreu sa le montez eu singur. Sper sa ma descurc. dry.gif
toto
din cate tin minte sunt 2 cleme pe placuta, adica 4 pe roata
forma e destul de idioata, dar cu putina rabdare poti sa ti confectionezi si tu, daca ai sarma potrivita
sa fii atent cum le pui ca eu nu le-am ghicit din prima, prima oara si mi-a luat ceva timp sa le pun bine. eventual sa te uiti la unele "in place"

spor...
benkenobi
sunt doua cleme elastice la fiecare roata. se fixeaza pe fiecare placuta cate una in partea superioara (cum intra placutele in etrier0 si au rolul de a prelua deplasarile inainte si inapoi (functie de sensul de rotatie al rotii) ale placutelor la frana.
aceste elemente elastice sunt strict necesare altfel apar zgomote la franare.
legat de uzura discului de frana s-ar putea ca tocmai o astfel de clema prost montata (care ulterior s-a rupt datorita contactului cu discul de frana) sa fi produs uzura in cauza.
in acest caz noile placute de frana se vor uza dupa forma discului, problema nu afecteaza capacitatea de franare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.