Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu se accelereaza normal
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
undertacker_ejay
deci ca sa incep cu inceputul...sa nu zica nimeni ca nova e o masina buna...tocmai dupa ce am schimbat toata suspensia la masina si ma gandeam k nu mai apare nimic rau alta belea pe cap...nu se accelereaza normal pe la 4 mi de ture se zguduie toata masina si se opreste in mers cate odata.nici pe loc nu o pot accelera mai mult de 4 mi ca face urat tare.ce poate sa fie???a mai patit cineva?cineva de la un service mi`a zis ca poate sunt supapele...nuj ce sa zic.a`si vrea o parere.multumesc anticipat
smecheras
si nu inteleg ce treaba are cu suspensia
mie nova mi se pare cea mai reusita masina dacia cu motor romanesc
ca repari un lucru si se strica altul asta este DACIA
este ceva normal
cati km ai cu ea?
driverx
Inainte de supape io m-as gandi la aprindere....desi si supapele ar putea fi, dar aprinderea ar fi suspectul nr 1.
$$ilvviu
Daca iti face doar de pe la 4000 in sus poate e nivelul prea mic in CNC.
paulica
Ma Silviule, te uitasi bre ce masina are omu'? De unde CNC la el ?
$$ilvviu
UPS.......
Sorry blush.gif blush.gif blush.gif
anndi
vezi daca nu cumva ai pompa de benzina ametzita sau turul un pic infundat. vezi cum arata bujiile si in primul rand verifica fisele, adica turezi masina la 3000 de ture si pui pe ele testeru, s-ar putea ca la o anumita turatie sa nu mai dea scanteie cum trebuie.
verifica cititoru de pe volanta daca nu e imbacsit cu pilitura de fier sau mizerie excesiva. nu in ultima instanta vezi daca injecotrul lucreaza cum trebuie, adica desfaci capacul de la filtrul de aer sa vezi ce se intampla acolo si turezi progresiv masina, vezi cand incepe sa intrerupa daca mai iti vine benzina. bafta!
undertacker_ejay
am uitat sa mentionez ca am si GPlsi face la fel.sa va zic si ce am schimbat de atunci...
am facut chiuloasa am cumparat supape noi...am segmentat motorul...am schimbat pompa de benzina,filtrul de benzina,bujii,curatat injectorul si poate imi scapa cate ceva.tin sa mentionez k are momente cand se accelereaza cum trebuie si apoi revine la "boala" ei.poate ma poate ajuta cineva cu o idee ceva.va rog mult de tot ca nu stiu ce sa ii mai fac........ sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.