Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalatie GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
ANTIdacie
Salut!
Ce parere aveti se merita sa cumperi o instalatie gpl la mana a doua?Am gasit una la 350 ron si am inteles ca omologarea mai e inca 70 ron si montajul sa zic 100!
Ce parere aveti se merita sa pui o astfel de instalatie, mai este fiabila?

De fapt daca ma gandesc cat face cu totul face cam 550 si parca eu am vazut una in praktiker cu 750 ron parca si cu garantie si cu montaj!
brigada_diverse
nu se merita o instalatie GPL SH....mai bine ia una cu garantie, esti sigur ca functioneaza, nu e derregalta, desi mai bagi un ban dar merita
PaulT
Ti-ai raspuns singur.NU merita sub nici o forma.
julian_www
ANTIdacie, te sfatuiesc sa nu te mai iei dupa toti priceputii care vorbesc din auzite. Eu am montat o instalatie sh pe dacia mea si sunt super multumit. Am dat pe ea 200 ron, omologarea e 90 lei si montajul 100 lei. La 400 lei am o instalatie STEFANELLI originala, care nu prea se compara cu jafurile alea de MARINI si STargas care le monteaza atelierele la pretul de 750 lei. Totul e sa o verifici bine cand o cumperi (sa fie montata pe o masina), sa aiba 2 electrovalve(una pe butelie, una la vaporizator). Mai negociaza si tu la pret, si daca e o firma cunoscuta ca LANDI-RENZO, BRC, STEFANELLI eu zic ca-si face banii. Cu banii pe care ii economisesti faci altceva la masina, oricum e dacie si daca e sa te lase in drum se intampla oricum.
ANTIdacie
de unde ai luat tu instalatia aia de la o cunostinta sau ai fost undeva anume?
brigada_diverse
dar daca nimereste o instalatie decalibrata, si cu defecte care or sa apara in timp....
julian, sa foloseste cu placere instalatia gpl...vreau si eu sa imi montez una , ma gandeam si eu la varianta sh....totusi...mai urmaresc discutia de aici...ca timp am berechet sa ma hotarasc
julian_www
Instalatia am luat-o in decembrie 2006 din Vitan. Stiam modelul ca e fiabil (are un prieten) dar instalatia am luat-o fara sa o probez. De aia am zis ca inainte de cumparare trebuie sa o vezi mergand pe o masina, s-o testezi, sa vezi daca functioneaza corect electrovalvele, daca debitul de aer de pe plaman se poate regla. Daca va hotarati sa o luati vedeti sa va dea tot inclusiv priza de alimentare (costa vreo 50 lei), conducta de cupru(scumpa si ea), partea electrica cu tot cu butonul de comanda.
NU recomand nimanui sa cumpere fara proba, cum am facut-o eu, dat la mine a contat pretul mic. M-am gandit ca la banii aia o pot vinde mai departe rapid... dar nu a fost nevoie, slava Domnului...merge perfect. Oricum, un set de membrane costa in jur de 100 lei daca se strica(asta foarte rar).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.