Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LUMINA FARURI!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
bucluc2004
excl.gif salutare tuturor ! ! stie cineva daca in afara de becurile de far de 3 RON biggrin.gif exista si altceva mai puternic si mai bun? o lumina ceva mai puternica?! aveti exemple ceva? idei ?!poze?! wink.gif astept....
Iuliutz
da. exista. becuri osram cu 20 de ron bucata, dau o lumina alba-albastruie
bucluc2004
asa de scumpe smile.gif ?! merita?! mmm? are cineva vreo poza?sau si-a pus cineva?!

15 Sep 2007, 18:44:
eu am o berlina din `96 ! ce recomandati !?pt o mai buna vizibilitate?! am gasit..ceva..tot pe forum cu niste becuri PHILIPS?! ce v-ati mai pus pe berlina?!
argon
Halogene de 55/60 dau lumina suficienta, conditia e sa ai oglinda si sticla curate.

Degeaba pui becuri de 100 daca ai sticla varza si oglinda scorojita.
bucluc2004
wink.gif inteleg...! oglinda..la mine e okay...sticla..nu stiu cat de okay mai e!?! aveti idei cat costa!? o sticla noua?! tongue.gif sau tot faru..daca se poate cumpara?!
Mirciulik
In galati astazi am vazut farul cu totul costa 65 lei. (Nu mai tin minte daca farul e cu sau fara semnalizare inclusa)
bucluc2004
semnalizarea mea e buna... cred ca si farul..dar..sincer e cam vechi..si cine stie..oglinda aia..cum o mai fi?!si intr-adevar daca vrei sa se observe..puterea..noilor..becuri..ar trebui schimbat.... wacko.gif
alinushy
io am vision plus de la philips, vre-o 50 ron setu, si st ft multumit, le recomand.
CriSTI68
am luat 2 becuri tip xenon nu stiu cat costa, le am de la un sofer de TIR are transporta becuri si a facut vama la mine la firma biggrin.gif
bucluc2004
POZE..CAREVA...biggrin.gif
alinushy
pentru cei interesati, direct de de la sursa:
http://www.lighting.philips.com/automotive...visionplus.html
$$ilvviu
Vedeti ca daciile nu au relee pe faruri ca de... e scumpe domle.
Daca puneti halogene ati face bine sa va montati si relee, nu de alta da distrugeti blocul de lumini.
$$ilvviu
Vedeti ca daciile nu au relee pe faruri ca de... e scumpe domle.
Daca puneti halogene ati face bine sa va montati si relee, nu de alta da distrugeti blocul de lumini.
alinushy
daca becurile nu st mai puternice de 55/60w merg perfect fara relee. releele st obligatorii pt "smecherii" 022.gif care-si pun de 90/100w
CriSTI68
rolleyes.gif nu le am puse.... inca
Merced
Am de vreo 10 ani doua becuri cu halogen mai mult decat decente. Nu stiu sigur puterea lor, insa presupun ca sunt in limita suportabila a blocului de lumini, ca releu n-am pus. Are dreptate argon cand spune ce spune, ca daca farurile nu-s galbejite de ani lumina e suficienta. Mie-mi place mai mult cum lumineaza rabla decat Cielo-ul.
Apropos, aveam un coleg cu o Dacie 1310 de prin '89 care descoperise faza super-lunga. Avea nebunu' o pozitie a blocului de lumini la care se aprindeau ambele filamente ale becurilor. radmasa.gif Lumina in fata de ziceai ca e ziua. A mers omul ceva vreme in stilul asta si blocul de lumini n-a cedat. smile.gif
PaulT
Sunt suficiente halogene de 55w/60w.Cele de 90/100 sunt oricum ilegale.Vrei poze cu ce?Te duci,cumperi becuri H4 le scoti pe cele vechi,le pui pe cele noi si gata.
Merced
Cred ca vrea poze cu lumina pe care o fac becurile respective. radmasa.gif
disaster
La halogene, oricat de mici ar fi e indicat sa montezi si relee de protectie, asta nu e bine doar pentru blocul de lumini ci si pentru becuri. Alta conditie importanta sa ai lumina buna e sa ai farurile reglate bine, nu dupa antiaeriana, si cel mai important e sa pui becurile bine pe pozitie wink.gif. Partea fara piciorus pentru papuc sa fie in jos.
papamuntz991
@merced> Dacia 1300 are farul exact ca si modelele mai noi chiar ca supernova...de aceea lumineaza foarte bine...sunt bune...


becuri bune se gasesc pe la toate firmele de prestigiu...si chiar si alea din bazar am vazut la unii ca lumineaza foarte bine.
Merced
Am gasit prin dulapul din portbagaj cutia de la bec. E ceva nemtesc, cu halogen, insa nu scria pe ea puterea becului, si sa stau sa dau jos masca si farul ca sa vad, mi-e lene. Totusi in denumirea becului era bagat un 45 sau 55, deci ma gandesc ca aia e puterea. biggrin.gif
ydaniel
50w sunt suficienti:)
DoubleG
Releele se monteaza obligatoriu la orice masina moderna indiferent de cate becuri are si indiferent de puterea lor. Se evita astfel distrugerea blocului de lumini, distrugerea becurilor si asigura un contact perfect, o lumina mai buna. In blocul de lumini sunt contacte care o sa imi permit sa le compar cu contactele de platina. Consumul fiind mare surafata de contact trebuie sa fie si ea mare (adica sa calce bine contactele), altfel portiunea de metal prin care trece curentul se supraincalzeste, blocul de lumini incepe si se deformeaza la cald... apare fum si in scurt timp e bun de aruncat la gunoi. La drumurile scurte din oras nu se observa nimic, dar dupa ore de functionare isi da duhul desi nu e normal. Releul are contact bun si daca se cumpara de la inceput ceva de calitate nu se mai defecteaza nici in 100 de ani. In acelasi timp contactul e perfect iar becul e alimentat cu maxim de curent, rezultand o lumina constanta si suficienta. Un far curat, si cu oglinda buna in care e montat un banal halogen de 55/60W asigura lumina foarte buna. Vizibilitatea inseamna siguranta.
roland
QUOTE(Adrianno @ 16 Sep 2007, 17:06)
am luat 2 becuri tip xenon nu stiu cat costa, le am de la un sofer de TIR are transporta becuri si a facut vama la mine la firma biggrin.gif
*



Ai luat tu doua becuri tip teapa. O instalatie de xenon costa de la multe sute pana la una-doua mii de euro, becurile se bazeaza pe descarcare in gaz, parca si tensiunile sunt de ordinul a 10 mii de volti (exista o instalatie de ridicare de tensiune). Becurile xenon care se vand la 10 lei, 20 lei sunt teapa. Nu are nici o treaba cu instalatia xenon. Cauta pe internet ce inseamna instalatie xenon.

QUOTE(disaster @ 17 Sep 2007, 09:34)
La halogene, oricat de mici ar fi e indicat sa montezi si relee de protectie, asta nu e bine doar pentru blocul de lumini ci si pentru becuri. Alta conditie importanta sa ai lumina buna e sa ai farurile reglate bine, nu dupa antiaeriana, si cel mai important e sa pui becurile bine pe pozitie wink.gif. Partea fara piciorus pentru papuc sa fie in jos.
*


Oriunde e indicat se instalezi relee de protectie dar trebuie sa fie clar un lucru. La Daciile vechi erau becuri (nu halogene) de 40/45. La Daciile mai noi (alea cu zambetul lui Ilici) erau montate din fabrica halogene tot de 40/45. Si tot nu aveau relee. Halogenul de 40/45 nu consuma mai mult decat un bec de 40/45. Consuma fix la fel: 40/45. Instalatia (blocul de lumini) e proiectat pentru 40/45. Daca pui 55/60 risti sa-l arzi (unii au patit) sau nu (o gramada nu au patit). Dar e pe riscul tau.
ionutctn
Mai exista gama aia de la Philips incepand de la Blue Vision ajungand pana la NightGuide si Power2Gtt. Astea ultimele 2 sunt cele mai puternice dar si cele mai scumpe: 90 RON setul. Despre NightGuide stiu de la un tip care si-a pus pe SuperNova ca e diferenta mare fata de ce avea inainte; mai concret: incorporeaza toata tehnologia de la BlueVision si are o lumina mai puternica cu 30% fata de BlueVision la acelasi consum de energie. Din impresiile tipului cu DSN: diferenta fata de ce avea inainte: lumina alb-albastra clara care relaxeaza oarecum ochiul si bat mai mult decat alea pe care le avea inainte.
Deci daca am stabilit ca merita banii mai urmeaza sa si vrei sa te hotarasti sa le cumperi. Eu unul sincer mi-as lua dar deocamdata nu stau in loc de asa ceva.
ydaniel
daca pui becuri pune macar de calitate:) si cele de SELFI sunt bune;)
Uncle-Sam
Intrebare: cum puneti voi becurile din prima imagine pe 1310? In a doua poza sunt becurile "standard"
alinushy
pt alea cu 3 picioruse sunt niste inele de adaptare (1leu buc) si se potrivesc la fix, a trebuit sa-mi iau si eu cand am luat becuri vision plus
argon
ce folosesc eu, si sunt multe marci sunt ca si primul, dar cu baza de la al doilea, nu m-a sincurca cu reductii.


user posted image

roland
Da, exista halogene H4 cu soclu P43T si cu soclu P45T. Pentru berlina trebuie varianta a doua, P45T. Acela e soclul de la becurile standard. Nu trebuie folosesite adaptoare si se gasesc mai prin toate magazinele.
alinushy
am spus ca am luat pt becurile care le-am luat eu, pe soclul celalalt n-am gasit, incerc maine sa fac o poza sa vedeti despre ce e vorba mai exact
andreifigo69
dar ce trebuie la becurile xenon ca sa mearga?? eu mi-am pus si lumineaza foarte incet aproape CA nu se vede.stie cineva??
CriSTI68
instalatia oare ?
mad toz
Stie cineva unde se regleaza farurile?Si cam la ce pret icon_mrgreen.gif .De preferabil in buc.
SSilent
n-ai o surubelnita la indemana? unsure.gif
alinushy
nu cumva cu o cheie de 10 ???
sorin1983
fiecare vorbeste de modelul lui smile.gif) se pot regla si in spatele blocului smile.gif dar e de preferat sa te duci la un service poate scapi si mai ieftin asa intr`o pauza de masa.

@andreifigo69
si ce becuri cu xenon ai tu? d`alea la 20 de ron ? sau instalatie xenon?

daca sunt d`alea la 20 de ron si le`ai testat pe umezeala sau pe ploaie sunt degeaba smile.gif nu se vede nimic cu ele.
disaster
Daca cautati pe net o sa gasiti multe oferte de instalitii HID (high intensity discharge daca nu ma insel) care ( din nou daca nu ma insel) sunt xenoanele. Si-a montat un prieten pe oltcit si l-a costat ~600 ron. Pentru masinile cu fazele pe faruri diferite am inteles ca e in jur de 100 euro/ faza.
alinushy
nu stiu daca se merita xenon pe dacie, mai bine faruri curate, becuri de calitate si faruri bine reglate, ... na ca facui si rima smile.gif
B-34-SGM
Merita din plin xenon-ul daca vrei sa vezi pe unde mergi.E am de 6000k si sunt f multumit. Becurile alea chioare pe 45W nu fac treaba deloc.
CriSTI68
mad toz la vitan langa RIN GRAND HOTEL ( radmasa.gif ) pe colt unde este vulcanizarea acolo am reglat eu
ydaniel
QUOTE(B-34-SGM @ 19 Oct 2007, 17:10)
Merita din plin xenon-ul daca vrei sa vezi pe unde mergi.E am de 6000k si sunt f multumit. Becurile alea chioare pe 45W nu fac treaba deloc.
*


arata si bine;) icon_mrgreen.gif
sorynel
eu am cumparat becuri de 90/100w si nu am stiut ca imi topeste sigurantele.... de unde cumpar relee si unde anume le leg....
ionutctn
Legat de Xenon pe Dacie am gasit pe H4 (astea ar merge la dacia mea) urmatoarele kituri mai accesibile la cumparare:
http://www.booster.ro/instalatii-xenon/bec...non-moving.html
http://www.bluexenon.ro/H4.html
http://www.bluexenon.ro/H4MT.html
http://www.bluexenon.ro/becuri.html
Acum nefiind prea tehnic, vreau sa ma lamuresc. Merg astea puse pe dacie? In afara de instalatia completa pe care ti-o dau ei cand le cumperi, mai trebuie ceva facut pe la masina si ar costa mult eventualele modificari la instalatia electrica? Minunatiile alea montate pe dacie vor face intr-adevar raza? Am mers acum vreo 2 zile cu o masina care avea faruri cu decarcare in Bi-xenon. Sa nu mai imi zica mie cineva ca nu merita banii. E diferenta mare de tot intre becuri si Xenon. Pur si simplu face zi si face raza. Becul lumineaza puternic inainte si in rest pierdut.
Va astept cu lamuriri. Va multumesc.
1055
Am montat pe masina un spot de 12 v legat direct de la baterie si cu un buton separat la bord in urma unei defectiuni in plina noapte la sistemul de iluminare( sareau sigurantele la apridndere faza scurta)
Am desfacut cadoul de Craciun si am extras de acolo spotul.L-am prins cu banda adeziva in masca de protectie a radiatorului si uita asa am trecut Predealul fara sa simt deloc disconfort din cuaza lipsei farurilor.

B-34-SGM
Eu am H4, si merge beton. Am reglat farurile la maxim in jos sa nu deranjez lumea, sunt foarte puternice.
1055
Led-urile cred ca vor fi cele ce vor inlocuii toate neoanele sau becurile de pe masini.
kindeeru56
sunt din bucuresti aveti ideie inde se gasesc inele adaptoare pentru becuri halogen H4 de la P45T
kindeeru56
am auzit ca se gasesc flanse ceva de genu asta sau inele pe care se pot monta becuri de logan s bupaia se pot monta in socu cel vechi de dacie P45T pe unde se gasesc sau macar o poza ceva cum arata
MECCA
la magazine piese auto, arata ca o saiba de plastic mai mare si ca idee ia un bec H4 cu 3 picioruse la tine si o sa vezi cum calca.Cost max 2 lei bucata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.