Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Are cineva masina cumparata din Franta?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
george_moga
Am cumparat o laguna 2 de la un cetatean roman cu domiciliu francez...
Am primit de la el urmatoarele acte:
-talonul(cartea gri ii spunea el)
-asigurarea valabila pana in martie 2008
-act de vanzare-cumparare in franceza
-procura
Am facut si procura pentru ca eu vreau sa ma folosesc de asigurarea lui pana in martie 2008..ca poate scot magarii astia taxa de prima inmatriculare.

Intrebarea este...mai imi trebuie alte acte sa o inmatriculez???

Multumesc.
b06fcn
Este o problema aici :
- daca ti-a dat talonul, fara sa il bareze si sa scrie pe el "vendu le....." si fara sa ii rupa coltul, omul in cauza este inca proprietarul masinii. In caz de dauna, nu poti face decat ceea ce scrie in procura...
- pentru inmatriculare ai nevoie de autentificarea masinii la RAR si eliberarea CIV, dovada platii taxelor, inclusiv cea pe prima inmatriculare.
- daca ti-a barat insa talonul, se cheama ca masina nu este inmatriculata, procura nu este valabila si, pe cale de consecinta nici asigurarea aferenta...si risti gros daca te prinde un garcea si da documentele la verificat...
- conform legislatiei, o masina inmatriculata in strainatate nu poate sta in Romania mai mult de 90 de zile, deci, daca nu o inmatriculezi pana in martie, trebuie sa iesi cu ea din tara de vreo doua ori...
marksman
cu ultimul punct nu sunt de acord, am intrat in UE, Franta este si ea membra UE iar faza cu 'matricularea in strainatate si iesirea din tara nu mai e valabila. Cel putin asa mi-a zis un amic care sta in Franta si le-a lasat parintilor vechea lui masina.
ionutt daniel
Eu am masina luata din Franta, dar inmatriculata provizoriu, de fapt a fost ca acum au axpirat numerele provizorii. Daca este inca inmatriculata,poti circula fara probleme. Daca vrei sa o inmatriculezi trebuie sa traduci actele(contractul de vanzare-factura si certificatul de radiere-export -in cazul meu certificatul de inmatriculare provizorie), sa faci ITP in tara, sa mergi la RAR la identificare si sa iti dea cartea masinii, apoi platesi taxa de prima inmatriculare. De aici sunt pasii obisnuiti de inscriere.
Pentru inscriere provizorie-o luna-o singura data merg luate numere. Trebuiesc traduse/legalizate actele, platita asigurarea pe o luna, taxa de 7 ron la taxe si impozite pt. nr.13 ron la CEC pentru autorizatia de circulatie , iar restul te invata cei de la acte auto. Sa o stapanesti sanatos si sper ca din ianuarie sa se micsoreze taxele de inscriere!
han_1.6 mpi
cum adica sa iesi cu masina de cateva ori din romania ? cum faci dovada ca ai iesit ? ca la vama nu se mai pun stampile nicaieri.si nici inainte nu se puneau decat la pasaport.
dantes
Caz concret la cumnatul meu.
Cumparat masina din Italia, facut inscrierea pe numele lui acolo, itp, asigurare si circula cu ea bine merci. Masina are talonul si cartea pe numele lui cu numere de Italia si asigurare acolo. Poate circula fara probleme, l-a oprit si politia, totul e ok. Daca nu vrea sa o inmatriculeze in Ro, atunci itp-ul si rca-ul il face in Italia si gata...
Mentionez ca nu are rezidenta sau domiciliu sau altceva in It. E cetatean roman si membru ue si gata.
dizzy
Dantes, mai detaliaza treaba asta, te rog!
Adica, ma duc in Italia, unde am pe cineva, cu 5000 EUR in buzunar,
cumpar un Fiat Punto de exemplu, si imi face acte acolo cu nr de Italia.
Cat costa treaba asta, cat costa asigurarea acolo? dar ITP?
dantes
E destul de simplu...
S-a dus, a cumparat masina cu contract de V-C, s-a dus la itp-ul italian, i-a dat verificarea tehnica pe 2 ani, s-a dus la politie la ei, si-a facut inscrierea pe numele lui in cartea masinii, a incheiat un rca pe 1 an si a venit in tara si gata.
Rca-ul e ffff scump...e vorba de un porsche carrera iar rca-ul a fost 1100 euro. Pana in aprilie 2008 are rca iar pana in aprilie 2009 are verificare tehnica. In tara sa faci rca la ei e 100 euro pe luna. Oricum in aprilie vede cum face cu rca-ul in functie de taxa. Taxa la el e de 8200 euro.
A fost oprit de politie de spe mii de ori, dar cand au vazut aia numele lui in carte si rca valabil le-a zis pa din mers.
Cam asta e tot...
dizzy
Okay, multumesc Dantes.
Ai idee pt un Fiat Punto de 1200-1400 cmc sau echivalent cat costa asigurarea?
dantes
Sorry dar nu stiu... Eu am zis doar de un caz concret si cum a facut. Oricum rca-urile acolo sunt destul de scumpe si diferentiate pe capacitati cilindrice, asa ca nici macar sa fac analogie nu am cum...
chester_knoxville
sal. am cumparat o masina de la un roman . el a luat masina din franta de la propritar si mi-a vandut-o mie iar eu am vandut-o mai departe smile.gif. intrebare ? poate sa o inmatriculeze daca am facut contractu de V-C pe numele propritarului roman neavand procura ?
irinel_d
cine ma poate ajuta in legatura cu o masina cumparata din franta? mai exact ce trebuie sa scrie pe certificatul de inmatriculare daca masina este radiata in franta?

ga!nusha
In partea de jos a cartii scrie ca este pentru export
UTU2005
Salutare, maine vad o masina cu nr de franta si as vrea sa va rog sa-mi spuneti exact ce acte trebuie sa primesc de la om? pe langa cartea masinii si talon, mai trebuie si ceva certificat de autenticitate sau acela il da cei de la rar din romania ulterior pentru inmatriculare?

Contractul de vanzare-cumparare intre cumparator si vanzatorul francez trebuie??
Pot sa vin cu masina cu nr de franta din alt oras? sau trebuie sa scot nr rosii?

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.