Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: geamuri electrice pe nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
smecheras
As vrea si eu sa pun geamuri electrice pe fata la nova mea...
problema este cu macaralele...am tot cautat si toti iti zic depre macaralele lor ca sunt universale dar nimeni nu zice concret daca pe dacie nova merg puse...
am gasit aceste macarale si nu sunt sigur, seamana cu macaralele de nova insa nu sunt sigur...
fiind la capitolul geamuri electrice as mai avea cateva intrebari legate de acestea:
ca sa faci geamu sa se inchida tot sau doar partial treaba se face doar din butoane nu?...adica nu trebuie ca motorasul sa "stie" aceste comenzi
ce trebuie facut la incuietoarea din stanga pentru ca in momentul in care inchizi usa si ti un pic mai lung cheia in yala sa se inchida geamurile
daca atinge vreun "obstacol" geamul sa revina la pozitia deschis...trebuie atasat vreun modul ceva sau tot asa trebuie ca motorasul sa "stie" aceasta comanda
sper ca m-am facut inteles in ceea ce caut...
orice sfat este apreciat
multumesc aniticipat
apollo
QUOTE(smecheras @ 19 Sep 2007, 11:00)
As vrea si eu sa pun geamuri electrice pe fata la nova mea...
problema este cu macaralele...am tot cautat si toti iti zic depre macaralele lor ca sunt universale dar nimeni nu zice concret daca pe dacie nova merg puse...
am gasit aceste macarale si nu sunt sigur, seamana cu macaralele de nova insa nu sunt sigur...
fiind la capitolul geamuri electrice as mai avea cateva intrebari legate de acestea:
ca sa faci geamu sa se inchida tot sau doar partial treaba se face doar din butoane nu?...adica nu trebuie ca motorasul sa "stie" aceste comenzi
ce trebuie facut la incuietoarea din stanga pentru ca in momentul in care inchizi usa si ti un pic mai lung cheia in yala sa se inchida geamurile
daca atinge vreun "obstacol" geamul sa revina la pozitia deschis...trebuie atasat vreun modul ceva sau tot asa trebuie ca motorasul sa "stie" aceasta comanda
sper ca m-am facut inteles in ceea ce caut...
orice sfat este apreciat
multumesc aniticipat
*




sunt anumite functii care sunt facute de sistemul de inchidere centralizata sau/si alarma.

de exemplu daca inchizi masina , o armezi si pleci si uiti geamurile deschise, alarma le va ridica.
sau cum ai zis tu sa tii cheia in usa, e posibil dar aici intervine ceva genul , motoras(actuator)-UC inchidere - UC alarma - Actionare geamuri.

vezi scheme electrice la alarme.

restul nu stiu ce sa zic.

Bafta
paulica
Directore, hai s-o luam metodic.
1. Despre care macara e buna dintre alea din poza nu stiu. Eu am primit NOVA cu geamuri electrice de la fostul proprietar. Dar nu cred ca nu s-ar potrivi, eventual ceva adaptari. INSA cu grija ca o sa fie o groaza de reglaje si daca nu este bine, geamul o sa se "zgārie" in clemele alea care tin peria (cauciucul ala orizontal).
2. Da, comanda se da din buton. Aici sunt 2 variante
a.) tii apasat cu destu' continuu cāt vrei ca sa se deschida geamul.
b.) buton cu impuls care apesi si geamul merge pāna jos. Ca sa-l opresti undeva mai apesi o data, sau se poate si clasic ca la pct. a) cu acest buton.
3. Asta o stii de la vre-un Opel ceva. La nova trebuie sa pui inchdere centralizata (sau alarma cu IC) si care sa aiba si modul de inchdere a geamurilor. E un pic mai complicat, modulul asta este un traductor de curent, la capat de cursa motorasul electric forteaza, "suge" de 2-3 ori mai mult curent, si atunci asta traduce si taie alimentarea.
Din cāte am auzit butonul cu impuls ar avea aceasta functie incorporata. Nu stiu sigur, mai "sapa" pe forum. Deci totul se face din telecomanda, nu tine faza cu cheia in yala.
argon
vindea cineva la bursa modulele respective, 50 de lei parca bucata, se pun inainte de buton.
smecheras
pai de pe undeva de la bazar luasem poza....
insa nu vreau sa ma apuc acum sa stric usa si poate nici nu imi iese...daca nu stiu ceva concret
a mai montat cineva asa ceva?...daca are cunostinte si crede ca ar fi apt sa le instaleze il cinstesc...chestia e sa fie din buc smile.gif
deci nu conteaza ce macara ai...optiunile acelea sunt facute de alte artificii nu depind de motoras nu?
auzisem pe cineva ca si-ar fi pus la pitesti sau nu stiu unde la un service...aveti idee cam cat va costa?
dupa cum zice si paulica trebuie calculate calumea ca stric geamurile...mai ales ca voi opta pentru folie in viitor...si nu vreau sa o schimb zilnic
cristidb
Eu mi-am pus singur macarale electrice pe nova.
Iti recomand macarale de solenza si butoane cu impuls de logan. Le am de vreo 2-3 ani si merg perfect. Daca imi aduc bine aminte am dar 110Ron pe o macara si 20Ron pe un buton.
Macaralele se potrivesc aproape perfect, adica mai trebuie date 1 sau 2 gauri pe usa pentru suruburile de prindere.
Eu am montat butoanele in partea din dreapta a schimbatorului.
Daca nu ai doua maini stangi in cateva ore ar trebui sa fie gata treaba.
paulica
Din cāte mi-aduc aminte era pe la Tim o firma care face de SN. Cum GTi-ul tau e din 2000 sigur are usi de SN. Cica se pupa la fix, Dar va trubui sa sapi la greu pe forum.
smecheras
la timisoara??sad.gif
wof...poate este vreun user din timisoara paici sa imi zica si mie ceva concret...sa nu bat drumu pana acolo degeaba
dap am si ceasurile si bordu si usile smile.gif
am ramas surprins ca s-au scos cu bord de sn si ceasuri de nova
apollo
arunca un ochi pe aici.poate afli ceva.

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=26176
smecheras
multumesc apollo
am trimis un mail celor de la MARIS din bucuresti
sa vedem daca ma pot ajuta....
inca mai caut optiuni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.