Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masinile institutiilor de stat inscriptionate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
tribunul
Bre, cum stateam eu asa prin trafic, si ma cam plictiseam, contampland minunatele borduri chinezesti, si admirand meseriasii care o luau pe contrasens, zicand "Ce baieti destepti!" mi-a venit o idee:

Idee: Daca toate masinile institutiilor de stat, guvern, primarie, prefectura, muzee, etc, adica absolut toti care sunt platiti de la buget, sa aibe masinile de serviciu inscriptionate, cam cum sunt cele de politie.

Exemplu: Pe cele de la primarie sa scrie "Primaria Bucuresti" si sa fie numerotate.
Iar pe situl institutiei respective sa poti vedea cine anume foloseste masina cu nr. respectiv.

Asa am putea sa vedem, cam cum circula si cam pe unde circula.

Iar cand se face achizitia de masini, sa se ia in considerare urmatorul criteriu:
Maxim Logan, iar ca nivel de dotare, daca toate autobuzele si salvarile din orasul respectiv au AC atunci pot sa-si cumpere cu AC...daca autobuzele nu au AC atunci nici masinile lor nu merita sa aibe AC.
O sa ma intrebati dar ce legatura au cei de la circa financiara cu dotarea autobuzelor? nu au cu dotarea autobuzeler ci a institutiilor in care lucreaza, daca au Ac.

Ma gandesc ca cineva de pe site sa redacteze intr-o forma mai juridica si s-o trimitem tuturor partidelor politice, sa vedem care dintre ele isi ia angajamentul s-o sustina.
avathan
Ce idee extraordinara ... sunt curios oare ce or sa zica anumite parti din institutii... cum ar fi ofiterii de la filaj ... sau directorasii de prin ministere ... cu masini de la stat etc ...
Slider
ce treaba au cei de filaj.....cu directorii din ministere?
sinon
O idee buna, insa fara cele de la SRI, SIE, STS, SPP, si cate or mai fi. pe astea nu ai cum sa le inscriptionezi smile.gif
sebybv
Asta e o initiativa foarte corecta si eu o sustin.

Ideea ar fi sa o preia cateva ONG-uri care au o "portavoce" mai puternica.
avathan
QUOTE(Slider @ 26 Sep 2007, 09:09)
ce treaba au cei de filaj.....cu directorii din ministere?
*



sunt platiti din bani publici de exemplu ...
cpetru
Foarte bine, alea de la SRI vor ramane neinscriptionate.

Dar noile pasaturi si A4 full-option de la parlament ar putea fi inscriptionate.

Macar sa stiu ca ăl de depaseste coloana de la semafor isi face singur legea si daca loveste pe cineva, oricum nu va fi scos vinovat.

Sustin ideea.
2dor
Pai bre tribunul, militia are Logan-uri neinscriptionate si tu vrei sa fie restul...
tribunul
Bre, sa nu se inteleaga gresit, SRI, SRpul....ii si alti SRisti, care prin natura meseriei actioneaza sub acoperire ies din discutie.
2dor
Dusmanii imi poarta pica, dar nare valoarea mea...
radian
QUOTE(tribunul @ 26 Sep 2007, 08:50)
Bre, cum stateam eu asa prin trafic, si ma cam plictiseam, contampland minunatele borduri chinezesti, si admirand meseriasii care o luau pe contrasens, zicand "Ce baieti destepti!" mi-a venit o idee:

Idee: Daca toate masinile institutiilor de stat, guvern, primarie, prefectura, muzee, etc, adica absolut toti care sunt platiti de la buget, sa aibe masinile de serviciu inscriptionate, cam cum sunt cele de politie.

Exemplu: Pe cele de la primarie sa scrie "Primaria Bucuresti" si sa fie numerotate.
Iar pe situl institutiei respective sa poti vedea cine anume foloseste masina cu nr. respectiv.

Asa am putea sa vedem, cam cum circula si cam pe unde circula.

Iar cand se face achizitia de masini, sa se ia in considerare urmatorul criteriu:
Maxim Logan, iar ca nivel de dotare, daca toate autobuzele si salvarile din orasul respectiv au AC atunci pot sa-si cumpere cu AC...daca autobuzele nu au AC atunci nici masinile lor nu merita sa aibe AC.
O sa ma intrebati dar ce legatura au cei de la circa financiara cu dotarea autobuzelor? nu au cu dotarea autobuzeler ci a institutiilor in care lucreaza, daca au Ac.

Ma gandesc ca cineva de pe site sa redacteze intr-o forma mai juridica si s-o trimitem tuturor partidelor politice, sa vedem care dintre ele isi ia angajamentul s-o sustina.
*



Eventual dotarea masinilor pe care le primesc muzeele sa fie in functie de dotarea masinilor care fac curse de maxi-taxi pe traseele preorasenesti...

Bre, Tribunule, esti tu suparat rau de tot pe bugetari,dar nu tot ce zboara se mananca, si nu tot ce vezi la stiri e chiar adevarat...

Masini de lux au doar parlamentarii, cei din Guvern si cei care lucreaza in structurile bugetare la nivel sperior. Cu alte cuvinte cei din Bucuresti, si eventual pe ici pe colo vreu sef la nivel judetean.

De exemplu, primaria la care lucrez eu, are o singura masina, si aia este un Audi prapadit, are vreo 15 ani vechime, si a fost primit sub forma de donatie acum vreo 7, 8 ani... E drept, are aer conditionat... Poate ar trebui sa fie confiscat, si vandut la piata, iar banii folositi in scopuri mai bune... A, am uitat, acu vreo doua, trei luni, au mai cumparat si o Dacie 1310, second hand, evident, cu care a fost dotata Politia comunitara...
Slider
Eventual n'ar fi bine sa scrie si numele soferilor pe masini? ca la masinile alea de concurs...si grupa sanguina....seria/nr.de buletin
tribunul
Slider, eu zic ca ar trebui sa scrie mai degraba lungimea PENISULUI soferului si numarul de OO.

Radian, acolo unde nu este nici Dumnezeu nu cere.
Radian, parca erau niste bugetari care si-au luat Porche, chipurile sa poata merge prin teritoriu, ca si cum lor chiar le-ar pasa de comunele sau satucele inundate sau saracite de seceta, si nu erau parlamentari.
bion
Pe vremea lui ceasca erau numera galbene la toate masinile apartinand intrep. si institutiilor de stat.Sa le pun din nou sa vedem si noi cine se plimba pe banii poporului muncitor si sa luam o atitudine hotarata impotriva elementelor care.... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
Baa v-a lovit bolsevismul in cap mad.gif

bion
bulan
Toti cei care au masini de serviciu fie ca sunt bugetari sau din sectorul privat isi bat joc de masini la modul extrem.Deci bani aruncati pe fereastra!Plus ca sunt si agresivi in trafic nefiind masinile lor.Masina de serviciu inseamna un stimulent pe langa un salariu mic pentru salariati si ceva evaziune fiscala pentru patronii care isi cumpara masina pe firma(se deduce tva-UL).
vijelie
Nea bulan, ce naiba, unde e evaziunea fiscala?
bulan
Pai si atunci de ce nu cumpara masina pe numele lui?De ce o ia pe firma?
crintea1949
FOARTE BUNAAAAAAAAA IDEE, ABREVIAREA PMB 01- PRIMARIA MUNICIPIULUI BUCURESTI 01
CORECT SE VOTEAZA PENTRU
SA AUZIM NUMAI DE BINE
driverx
blink.gif blink.gif blink.gif

Totusi? Pentru ce? Ce urmeaza? Sa vopseaza cu pensula asa mare pe usi si capota seriile cum se faceau pentru birourile din institutii? Da' sa si curga putin vopseaua, ca altfel isi pierde farmecu'.

WTF? Asta is problemele voastre? unsure.gif
Slider
Numaru' de inventar....
tribunul
QUOTE(driverx @ 27 Sep 2007, 07:31)
blink.gif blink.gif blink.gif

Totusi? Pentru ce? Ce urmeaza? Sa vopseaza cu pensula asa mare pe usi si capota seriile cum se faceau pentru birourile din institutii? Da' sa si curga putin vopseaua, ca altfel isi pierde farmecu'.

WTF? Asta is problemele voastre? unsure.gif
*




Nu bre, sa puna cate un autocolant exact cum au masinile de politie, iar in loc de 112, sa puna un numar.


As fi si eu curios cate masini pe la Poiana Brasov, Predeal, Sinaia, Mamaia sunt in interes de serviciu, sau prin parcarile restaurantelor.
radian
Chiar ai avea timp sa le urmaresti si sa le tii evidenta? rolleyes.gif

Si apoi, in alta ordine de idei, exista si posiblitatea ca respectivul chiar sa fie in interes de serviciu acolo, un seminar, ceva...
lm
Doar doua fapte:
1- Sau cumparat 41 buc. Audi A6 pentru parlamentari in valoare de 1,5 milioane euro, full extra cu tapiterie de piele.
2- Unii oameni care toata viata si-au platit toate taxele mor din cauza lipsei unor medicamnete sau accesori medicale de cateva sute de lei.
kostyq
Vreau si eu 2 Audi de astea full la 36.500 bucata. De fapt ce inseamna full extra?
driverx
QUOTE(kostyq @ 27 Sep 2007, 15:18)
De fapt ce inseamna full extra?
*



Piele cu cutie manuala radmasa.gif radmasa.gif
radian
Si daca parlamentarii ar circula cu supernovele de acum 10 ani, ar curge lapte si miere in toata tara...
C@talin
Mai da e o solnitza prin braila de la primarie din buc,se joca fiu cuiva cu ea mereu,o forjeaza in draci laugh.gif
Andrul
QUOTE(bion @ 26 Sep 2007, 16:33)
Pe vremea lui ceasca erau numera galbene la toate masinile apartinand intrep. si institutiilor de stat.Sa le pun din nou sa vedem si noi cine se plimba pe banii poporului muncitor si sa luam o atitudine hotarata impotriva elementelor care.... icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif

Marile sume nu se duc pe deplasari cu masinile astea, se fura benzina in draci si se pune in masinile lor personale. Aici ma refer la ratia lunara de benzina a baietilor smecheri.
bion
Barbate foloseam la misto limbajul cretin din epoca masinilor cu numere galbene. Despre ce si cum e cu masinile bugetare mi se rupe`n 14 astea sunt reflexe de proletari cu creierul bolsevizat 251.gif

bion
han_1.6 mpi
si daca audi a 6 alea de la parlament ar fi inscriptionate ce ar fi asa rau ?

ps: mai frate da cu masini mai ieftine nu se putea merge ? bun nu logan sau cielo dar asa o skoda avea greata la asfaltul romanesc ?
Andrul
QUOTE(lm @ 27 Sep 2007, 14:14)
Doar doua fapte:
1- Sau cumparat 41 buc. Audi A6 pentru parlamentari in valoare de 1,5 milioane euro, full extra cu tapiterie de piele.

+passat
+touareg
si lista nu se termina aici

@han cum sa isi taraie burtile in logan? Isi cumpara din buget ce vor (bine la majoritatea fac licitatie), si daca nimeni nu le spune nimica ii doare fix intre degetele mari de la picioare.
Le merge, ne fraieresc, cateva articole la 6 luni in ziare nu rezolva nimic, de ce sa nu mearga mai departe?
Oricum A4 era prea de "saraci", A8 prea batator la ochi, A6 se potrivea. blink.gif
radian
Mai, clasa proletara (vorba lui nea Ion Ion...) dar totusi care-i problema? Ai vrea ca nenea sau tanti parlamentarul sa-si plimbe suncile intr-un logan, dar la o intalnire cu omologii europeni care coboara din limuzine de lux, sa aiba tupeul sa discute de la egal la egal...

Daca tot vreti sa faceti comparatii, atunci spuneti ce masini de serviciu au demnitarii de rang inalt de celalalte tari europene. Ca aveti motive sa contestati unul sau altul din cei care sed pe "fotolii inalte" e una, ca unii au oaresce frustrari ca nu-s in locul lor e alta, dar un lucru e sigur, cu pantalonii rupti in cur nu poti discuta de la egal la egal cu bogatii Europei!
tribunul
Radian, da-mi un parlamentar roman care poate sa discute de la egal la egal cu un omolog dintr-o tara europeana (mai putin bulgaria).

Astia nu stiu sa vorbeasca bine in romana, dar sa mai stie si o limba straina.

Habar nu au legile pe care le voteaza, nu au notiuni juridice, sunt oligofreni.

Atata stiu, sa-si foloseasca in interes personal pozitia.


Si inca un lucur Radian, daca vrei sa le compari masinile cacanarilor nostri cu cele ale demnitarilor din tarile straine, te rog compara si sitemul sanita, transportul in comun, salariile, asistenta sociala, coruptia, mai pe scurt nivelul de trai.

Nu a zis nimeni sa se duca cu pantalonii rupti in cur, dar care-i problema daca in loc sa dea 35k de euro pe o masina, sa dea 15k de euro.

Plus ca ar sustine industria romaneasca. Eu nu am vazut demnitari francezi care sa foloseasca masini germane.


Ok sa ziceam ca au A6, care-i problema daca este inscriptionata masina cu PARLAMENTUL ROMANIEI, si un steag frumusel?
Daca nu-i convine, foarte bine sa foloseasca masina personala, nu-l obliga nimeni sa foloseasca masina de serviciu.

Pe masinile de la Coca Cola, este un nr. de telefon unde esti invitat sa suni si sa-l reclami pe soferul respectiv daca te-a sicanat in trafic.
radian
Probabil or sa sustina industria romaneasca dupa ca va incepe Ford sa fabrice la Craiova modelul ala de 30k EURO. smile.gif

Topicul era despre masinile demnitarilor si nu despre calitatea parlamentarilor. Ar fi multe de spus (si nu cuvinte de lauda...) despre cea mai mare parte dintre ei, dar totusi, nu uita ca niciunul nu s-a dus in parlament si s-a autoproclamat "ales". Parlamentul este oglinda fidela a celor care i-au ales. Asta e, nu sunt nici mai buni nici mai rai, ca noi, astia multii...
diaconuliviu
QUOTE(radian @ 26 Sep 2007, 09:36)
[...]
De exemplu, primaria la care lucrez eu, are o singura masina, si aia este un Audi prapadit, are vreo 15 ani vechime, si a fost primit sub forma de donatie acum vreo 7, 8 ani... E drept, are aer conditionat... Poate ar trebui sa fie confiscat, si vandut la piata, iar banii folositi in scopuri mai bune... A, am uitat, acu vreo doua, trei luni, au mai cumparat si o Dacie 1310, second hand, evident, cu care a fost dotata Politia comunitara...


Iarta-mi eventuala ignoranta dar, din umilele mele cunostinte o institutie publica nu are voie sa cumpere bunuri SH. Poate ai tai au primit-o prin "redistribuire cu titlu gratuit" de la vreo alta bugetara care o scotea din circulatie/o casa. Altfel, nu se poate.

S-a modoficat legea administratiei publice locale intre timp?
bion
"Plus ca ar sustine industria romaneasca. Eu nu am vazut demnitari francezi care sa foloseasca masini germane. " biggrin.gif
Dac romanasii nostri ar cumpara lgn ar fi intr-adevar ca si demnitarii francezi=ar sustine economia franceza tongue.gif radmasa.gif

Cu stima bion

radian
QUOTE(diaconuliviu @ 28 Sep 2007, 11:20)
... Poate ai tai au primit-o prin "redistribuire cu titlu gratuit" de la vreo alta bugetara care o scotea din circulatie/o casa....


Probabil, nu stiu detalii, stiu doar ca a aparut acum vreo 2, 3 luni. Chiar o sa ma interesez luni. smile.gif

On topic... Chiar am auzit la stiri cum ca seful directiei logistica de la Inspectoratul de politie Hunedoara a fost trimis in judecata fiindca a folosit in mod abuziv masina de servicu. Cica, ar fi facut de vreo 150 de ori drumul Deva - Hunedoara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.