Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme tehnice de "sonorizare"...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
wild23
Buna seara!

M-am inscris pe acest forum deoarece, nefiind prea priceput (!!), am nevoie de niste sfaturi...
Adadar, am o Dacie 1310 fabricata in 1989... Pasiunea mea cea mai mare e "sunetul" in general... Asa ca, mi-am echipat masina cu un sistem audio performant (adica: casetofon, amplificator, 4 difuzoare (80 W - fiecare) si subwoofer). Problema este ca, anul acesta mi s-au busit, pe rand, alternatorul (de 2 ori), releul de tensiune...etc
Electricianul la care merg de fiecare data (un inginer in varsta de 45 de ani, alta generatie...daca intelegeti ce vreau sa spun tongue.gif), imi spune mereu aceleasi lucruri: consumatori prea multi, simultan... Bineinteles ca, el nu intelege de ce n-am putut sa-mi pun un simplu casetofon cu niste difuzoare normale!
Intrebarile mele sunt: pot face ceva ca sa nu mai am problemela astea?? pot inlocui sau adauga ceva la motor, de putere mai mare? de ex.: alt alternator (al meu e de 36 V), sau alta baterie mai mare?
Va rog, dati-mi niste sfaturi... nu vreau sa renunt nici la masina, nici la "sunet"... sad.gif De cand o am, nu am avut probleme de alta natura cu ea! Numai partea asta electrica se buseste...
O seara frumoasa tuturor!
[attachmentid=1627414538]
argon
alternatorul de 36 A abia face fata la faruri, cauta un alternator de straina, de 80-100 A, cauta pe forum sa vezi ce-i compatibil, ca si-au mai pus si altii.
CriSTI68
dezechipeaza praguri, capae si ELEREONUL ala cat coada de la un Boeing 747
Paca
Se gasesc in comert condensatori...special ca sa pot sustine un sistem audio de putere.E scump ce-i drept dar isi face treaba...e cam vreo 200 ron cel mai ieftin care l-am vazut.Ia de ala si n-o sa mai ai probleme...se gaseste cam la orice magazin gen dedeman,metro,domo etc.
diaconuliviu
@Paca: si crezi ca acei condensatori se incarca de la sfintul duh? Tot de la alternator preiau curentul. Aia se pun pentru a nu avea auditia intrerupta.
@wild23: tot un inginer din generatia aia pe care o cam hulesti iti spune acelasi lucru: cei 36 AMPERI (nu VOLTI cum ii scrii tu) nu-s de ajuns pentru a sustine consumul. Schimba alternatorul cu unul mai mare, cum ti s-a spus, regleaza relantiul mai mare sa aiba de unde scadea cind dai drumu la boxe la maxim la semafor si eventual vezi cablarea instalatiei de sunet. Si, pentru a nu-i deranja pe ceilalti tine geamurile inchise bine si insonorizeaza masina cit mai bine.
wild23
Nu credeam ca am sa citesc vreun reply intr-un timp atat de scurt... multumesc! am sa tin cont de sfaturile voastre (mai putin ala cu eleronul, capacele si pragurile- in topic nu era vb despre aspectul exterior, dar oricum multumesc pentru sugestie...tongue.gif )... mai astept idei, observatii... o zi buna tuturor! smile.gif

10 Oct 2007, 11:43:
adica, sa inteleg ca alternatorul "original", e mult prea slab... voi v-ati schimbat vreunul alternatorul (pe dacie 1310)?...
psihoursu
eleronul are un scop functional nu are cum sa il dea jos. Vreti sa nu mai aiba aderenta la niteze mari tongue.gif
wild23
in sfarsit un cunoscator... wink.gif multumesc psihoursu... biggrin.gif
CriSTI68
incearca un alternator de vw si incearca sa pui condesatori la consumatorii mari wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.