Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde cumpar un Proton?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
adso
Am tot vorbit cu taximetristii de Proton. Toti sunt extrem de multumit, mai ales ca sunt diesel.

Unul din ei zicea ca ar exista o firma care le vinde in Bucuresti, si ca ar fi pana in 10k euro cu totul. Stie cineva ceva?

BTW, se pare ca Proton sunt de fapt un model mai vechi de Mitsubishi.
Ake
cand a aperut primul Proton la noi - cred ca sunt vreo 3 ani de atunci, am facut sapaturi -telefoane, faxuri, interogat taximetristi, etc.
Iata ce am aflat: (informatiile sunt sub rezerva timpului scurs de atunci)
-masinile le videa o firma "sora" cu o firma de taxiuri. (una din astea doua: Autocobalcescu sau Cristaxi). Era afacerea unei doamne, am inteles ceva ruda cu unul din actionarii respectivi.
-Am aflat nr. de telefon al acelei doamne, care mi-a povestit ca era vorba despre un lot de vreo 200 de masini Proton 420 D ratacite printr-o tara ex-iugoslava (cica intr-un port, sau pe un vapor), lot produs cu peste doi ani inainte.
-Garantia si piesele erau asigurate de o firma care la vremea respectiva stiu ca videa Mitsubishi si ARO (MIT motors?). Piesele erau insa de la un model identic de Mitsubishi
-Pretul era de fix 7000$ dar nu stia daca cu TVA sau fara, a zis ca o sa ma sune. (Iti dai seama ce afacere serioasa era!)

Am sapat ulterior pe net sa aflu mai multe informatii. Singurele firme care aveau mai multe date tehnice, si preturi erau din UK.Dar acolo modelele aveau alta motorizare.
Home-Site- ul producatorului din Malaezia avea doar vreo 2-3 pagini, fara informatii utile, si tradus in engleza execrabil.
Pana la urma am renuntat, pentru ca mi s-a parut ca era prea multa ceata in afacerea asta, era pe vremea cand erau la moda tunurile si tepele, si mi-era ca raman cu banii dati si cu ochii-n soare asteptand cine stie ce rapciuga de masina. (Nu ca masina ar fi fost proasta, dar faza cu tinutul 2 ani pe vapor ma facut sa ma gandesc ca ar putea fi plina de rugina)
Cam asta e. Daca imi mai aduc aminte ceva o sa mai completez.
adso
merci ake.

m-am apucat si eu de sapaturi. va tin la curent. am mers cu un taximetrist care zicea ca in 300k km. nu a schimbat nimic la ea.
luxcor
hai mai adso ca ala era taximetrist ... astia fac parte dintr-o tagma speciala impreuna cu pescarii si vanatorii ... cum pana mea sa nu schimbi nimic la o masina in 300.000 km ??? mai ales daca o folosesti ca taxi in Bucuresti ... este practic imposibil !!! poate nu a schimbat nimic la motor excl.gif
adso
exact asta l-am intrebat si eu. masina batea intr-adevar ca 243.gif pe fata si trancanea pe spate, si mi-a dat cuvantul lui de onoare ca nu a schimbat absolut nimic - oricum urma sa o faca in curand. povestea ca primul lucru pe care l-a facut cand a luat masina a fost sa-i puna amortizoare pe gaz, pe care pe urma le-a schimbat cu cele originale, pentru ca masina este si asa rigida, si i-ar fi rupt tablaria.

ce mi-a spus el se coroboreaza cu ce mi-au spus ceilalti, care toti au fost de parere ca protonul este o masina excelenta, chiar daca e puturoasa si consuma relativ mult pentru un diesel.
luxcor
aaaaa nu a schimbat nimic ca nu a vrut ... sau poate nu a gasit piese de schimb ...

da daca e puturoasa si consuma mult nu vad unde e cioaca ??? ca nici prea ieftina nu e la 10000 EUR ...
van den plas
QUOTE(luxcor @ 5 Nov 2004, 12:56)
nici prea ieftina nu e la 10000 EUR ...
*


Care 7000 $ ? Acesta e pretul masinii (CIP) , care era afisat in showroom. Asta inseamna ca pretul cu toate taxele incluse (inclusiv taxele vamale calculate la valoarea reziduala de 20%) ar fi mai mic de 7000 E. Masina (Proton 420TD) a fost expusa mult timp intr-un showroom situat intre Piata Unirii si Casa Poporului, alaturi de modele Daihatsu. Din pacate masina expusa era deja vanduta si cei de acolo nu stiau daca si cand se vor mai importa alti Protoni. mad.gif
RIon
Puneti măi o poza cu masina asta, m-ati facut curios...
Ducu1
Hai ma fiti seriosi, nu le-ati vazut si voi cum arata pe starda: nu e nici o diferenta intre un Proton si o Berlina din acelasi an.( niste troace care au fost achizitionate in urma uni comision gras...).
Nici nu se compara cu Colt-ul dupa care a fost copiat.
Ake
Pai eu ce ziceam mai sus?
Dar de ce nu dati un telefon la Far East Auto? Ei aduc Daihatsu. 021.335.97.92
www.fareastauto.ro - dar nu merge de vreo cateva luni
Desi v-am zis, eu cred ca mai bine e de intrebat la dealerii Mitsubishi www.mitsubishimotors.ro

BTW. Ce site-uri de kko au dealerii din Romania! isi fac showroom-uri de milioane de dolari si nu pot da cateva sute pe site ca lumea! Sunt o multime de oameni in genul meu, care n-au timp sa umble pe coclauri dupa toti dealerii si isi iau informatiile numai de pe net. Ori daca nu vad ,nu cumpar. Si inca o chestie. Aproape nici un dealer nu are trecute promotiile in site, iar preturi DDP foarte putine.
van den plas
QUOTE(Ducu1 @ 22 Nov 2004, 16:51)
Hai ma fiti seriosi, nu le-ati vazut si voi cum arata pe starda: nu e nici o diferenta intre un Proton si o Berlina din acelasi an.( niste troace care au fost achizitionate in urma uni comision gras...).
Nici nu se compara cu Colt-ul dupa care a fost copiat.
*


E adevarat masina nu are un design revolutionar (a fost copiata dupa un model mai vechi de Lancer, nicidecum de Colt), dar nici nu poate fi comparata cu o berlina, sub nici un aspect. Mie mi se pare ca cel mai bine ar putea fi comparata cu Cielo. Iar ce spunea taximetristul acela ,se pare ca are acoperire. Majoritatea impresiilor despre aceasta masina (in special din Anglia) sunt foarte favorabile in ceea ce priveste fiabilitatea.
adso
multumesc tuturor.
am avut o saptamana ca la balamuc, si abia acum mi-am facut timp sa mai citesc ceva pe forum. btw, am avut si probleme cu masina, le-am postat pe www.reno.ro dar s-au rezolvat smile.gif

maine ii sun pe far east auto. va tin la curent.
litza
QUOTE(Ake @ 22 Nov 2004, 18:02)
Pai eu ce ziceam mai sus?
Dar de ce nu dati un telefon la Far East Auto? Ei aduc Daihatsu. 021.335.97.92
www.fareastauto.ro - dar nu merge de vreo cateva luni
Desi v-am zis, eu cred ca mai bine e de intrebat la dealerii Mitsubishi www.mitsubishimotors.ro

BTW. Ce site-uri de kko au dealerii din Romania! isi fac showroom-uri de milioane de dolari si nu pot da cateva sute pe site ca lumea! Sunt o multime de oameni in genul meu, care n-au timp sa umble pe coclauri dupa toti dealerii si isi iau informatiile numai de pe net.  Ori daca nu vad ,nu cumpar. Si inca o chestie. Aproape nici un dealer nu are trecute promotiile in site, iar preturi DDP foarte putine.
*



Depinde de dealer la site-uri.

www.procar-skoda.ro - super, toate ofertele la zi, preturi, masini SH
www.seat.ro - nu prea imi place. Dificila navigarea preturi/dotari/modele.

altele nu prea frecventez decat ocazional
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.