Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: solenza pe gpl, explozie toba esapament
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
gigibecalul
Mentionez ca am cautat pe forum mai mult de o ora inainte sa postez. Am cumparat de curand o solenza pe gpl. Toate bune si frumoase, insa pe drum spre casa am inceput sa aud la un moment dat un zgomot puternic din spatele masinii. Sun mecanicul..."stai linistit ca e supapa de la butelia de gaz, care se inchide la frana de motor"...Bine zis, mai ales ca zgomotul se auzea doar la decelerare. Pe masura ce trecea timpul, zgomotul se auzea tot mai tare si pana la urma am auzit o bubuitura puternica incat am si crezut ca am sarit in aer cu gpl cu tot!! Cobor si verific, fericit ca inca mai traiesc, constat ca a explodat toba de esapament. Sun mecanicul..."mda, se pare ca ai probleme cu debitul de gaz"... In fine mi-a explicat el ce sa fac si am mai miscat eu la robinetul acela dar am constatat ca daca il reglez in asa fel incat sa nu mai bubuie- pentru ca bubuiturile nu au disparut nici dupa explozia tobei -motorul nu mai trage ca inainte. Culmea ca odata trecuta pe benzina nu mai face. Ce ma sfatuiti? Poate e vreun mecanic bun pe forumul asta care sa ma poata indruma. Merci mult.
Aleks
Păi, măi fratele meu, nu spui (1) nici ce marcă de instalație ai, (2) nici ce tip de instalație ai, (3) nici cîți kilometri ai cu bujiile alea, (4) nici cîți kilometri ai cu fișele alea de bujii, (5) nici cîți kilometri sau de cînd ai filtrul de aer, (6) nici cîți kilometri ai de la ultimul reglaj al instalației, (7) nici cîți kilometri ai de cînd ai curățat filtrul de gaz, (8) nici cîți kilometri ai de cînd (dacă!) ai purjat vaporizatorul ...

Nu spui nimic, dar vrei răspunsuri... Ia mai încearcă o dată, să vezi că poate iese mai bine și poate capeți și niște răspunsuri. Facem așa?
Aleks
Păi, eu cred că ai avut și ai în continuare rateuri la greu pe evacuare. Astea vin de la: supapă(e) de evacuare "duse" sau "pe cale", ori de la amestec incorect, ori de la fișe/bujii/filtru de aer "duse". Meserie, nu? smile.gif

Btw, mai ai catalizator?

Acuma, ca să fie clar: nu numai că nu "mă dau", dar chiar nici nu sunt expert in treburile astea. Spun și eu ce mi s-a spus (pot da sursa pe pm, n-am chef să fac reclamă altor site-uri și forum-uri aici) de către cei care se pricep. În plus, am văzut "pe pielea mea" că au dreptate.

Deci smile.gif ... Ca să fii cu conștiința împăcată, cum s-ar spune, trebuie să ai instalația electrică și toată căblăraia aprinderii în stare - dacă nu perfectă - cît se poate de bună. Adică bujii, fișe bujii, sonda lambda (de aia era important să zici tipul instalației), apoi filtrul de aer, filtrul de gaz etc. etc. etc.

Dacă "ești sigur" pe treburile astea și tot îți face probleme, treci la reglaje pe instalație. Și astea se fac în funcție de marcă și tip. De la tot felul de șuruburi pe furtunuri și vaporizator, la setări pe calculatorul instalației cu ajutorul "laptoapelor", soft-uri, figuri, chestii.

Prin urmare, ia-o "băbește" și economicește, adică nu da buzna-n service pentru toate alea. Vezi ce și cum e mașina aia, bujiile, fișele, filtrele etc. Asta se poate face în weekend. Apoi ia-o la întrebări pe partea de reglaje, dar numai la oameni pricepuți. Dacă ești în apropierea localității Rm. Vâlcea, ești norocos. Tot pe pm îți pot spune de ce. smile.gif Dar și în zonele București și Buzău se pricep destui.

Mai vorbim.

@metrix4you: Tradiția populară spune că fișele ar cam trebui schimbate la 60.000 km sau 4 ani. Acuma, dacă-s flexibile și mașina funcționează impecabil, se poate să meargă și mai mult. Cum ți-e norocul și/sau fabricantul lor. Dacă ai avea "gaz" ai vedea că, la funcționarea pe GPL, motorul este incomparabil mai sensibil la starea fișelor și a bujiilor decît la funcționarea pe benzină.
gigibecalul
Merci, boierule! Inseamna ca tre sa o iau de la un capat si sa merg pana la sfarsit. Asta e!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.