Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata dreapta fata este mereu umeda pe interior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Edu
Salutare la toata lumea.

De ceva vreme am observat ca pe interior roata din dreapa fata este mereu umeda. Astazi m-am uitat mai atent si mi s-a parut ca curge de la ansamblul de franare, (pistonase, discuri de frana si ce-o mai fi acolo). Dar nu stiu sigur. Voi ce credeti, si ce sa-i fac? Este grav?

Mentionez ca nivelul lichidului de frana mai scade din pompa, dar putin. Ajunge la jumatate cam intr-o luna in conditiile in care merg aproape zi de zi cu masina.

Dacia 1300 e gagica tongue.gif

Multumesc!
argon
vezi in primul rand daca e strans aerisitorul si furtunul. Daca da, lichidul curge pe langa pistonasul din etrier, se scoate si se inlocuieste garnitura, dupa caz si pistonasul.
Edu
QUOTE(argon @ 10 Oct 2007, 19:18)
vezi in primul rand daca e strans aerisitorul si furtunul. Daca da, lichidul curge pe langa pistonasul din etrier, se scoate si se inlocuieste garnitura, dupa caz si pistonasul.
*



Si daca nu o fac acum e periculos? Momentan nu am timp, ma gandesc sa o mai las vreo 3 saptamani. Se poate intampla ceva?
driverx
Se poate. Se poate intampla ca un carlig al unei masini din fata sa iti violeze radiatorul.
Edu
QUOTE(driverx @ 10 Oct 2007, 19:26)
Se poate. Se poate intampla ca un carlig al unei masini din fata sa iti violeze radiatorul.
*


radmasa.gif

Mersi pentru post. O sa incerc sa ma uit la ea, numai ca-s paralel cu ale mecanicii, dar invat repede, poate cineva sa-mi explice ca la prosti pas cu pas cum se face? wink.gif
pastrama
Daca zici ca nu le ai cu surubareala mai bine te duci la un mecanic.
Edu
QUOTE(argon @ 10 Oct 2007, 19:18)
vezi in primul rand daca e strans aerisitorul si furtunul. Daca da, lichidul curge pe langa pistonasul din etrier, se scoate si se inlocuieste garnitura, dupa caz si pistonasul.
*



Am dat azi roata jos si am vazut ca etrierul joaca cum vrea el blink.gif , se pare ca nu mai e fixat, nu stiu cum de mai aveam frana si cum naiba de mai statea acolo, cred ca ii lipsesc niste pises, le-am pierdut pe undeva...
yo9hrb
S-or fi uzat penele.
diaconuliviu
Uzate sau sarite. Cumpara doua pene si sigurantele (4). Dar, dupa cum faci ochii aia mari, roaga pe cineva sa faca operatia de remontare.
Edu
QUOTE(diaconuliviu @ 12 Oct 2007, 08:16)
Uzate sau sarite. Cumpara doua pene si sigurantele (4). Dar, dupa cum faci ochii aia mari, roaga pe cineva sa faca operatia de remontare.
*



Necesita aerisire a instalatiei aceasta operatione de remontare?
cristu
QUOTE
QUOTE(diaconuliviu @ 12 Oct 2007, 08:16)
Uzate sau sarite. Cumpara doua pene si sigurantele (4). Dar, dupa cum faci ochii aia mari, roaga pe cineva sa faca operatia de remontare.
*



Necesita aerisire a instalatiei aceasta operatione de remontare?


Clar
Edu
QUOTE(cristu @ 12 Oct 2007, 12:13)
Clar
*



Acum am fost la un mecanic si mi-a pus penele alea 2, zicea ca a fost sarma prea subtire si s-a rupt, asa am pierdut penele. Dar nu mi-a facut nici o aerisire, le-a pus si gata. mellow.gif
psihoursu
nu este nevoie sa faci aerisirea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.