Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: termocupla nu mai functionaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
tibirk
nu se mai invarte ventiltorul si se incinge motorul in draci .... asta de cand i-am schimbat blocul de lumini..ce legatura are?
sukarmafia
am avut si eu aceias problema ...sad.gif vrerifica termocupla, sigurantele si releul d la ventilator :mrgre0.en:
Georginho
Daca zici ca e de atunci s-ar putea sa fie vreun scurt! Ai grija cu electrica!

Daca e doar coincidenta... e termocupla.
apollo
hhmmm..ar mai fi o varianta care sa o incerci.

in loc de electroventilator , pune un bec.legi becu la firele de la electroventilator.la mufa acolo.

scoti papucii din termocupla si ii atingi intre ei.daca se aprinde becul, e termocupla.daca becul nu se aprinde inseamna ca e electroventilatorul mort(asta doar daca te-ai asigurat ca siguranta si releul is bune.)
codrin_ando
..sau au oxidat papucii care intra in releu...sau poate a iesit un papuc din mufa releului
tibirk
acum, ca a venit frigul nu imi mai trece acul care indica temperatura de jumatate....e drept ca nici n-am mai mers mai mult de 10-15 km pe zi ....ventilatorul tot nu se invarte, apa din vasul de expansiune ramane rece...
Cristi25
Ca sa verifici termocupla...scoate cele doua fire care intra in ea...si uneste le, daca iti pleaca ventilatorul atunci e din termocupla, daca nu atunci ai ceva la instalatia electrica.
tibirk
nu-i suspect ca apa ramane rece in vas? din cate stiu eu este circuit inchis si ar trebui sa se incalzeasca
Cristi25
Pune mana pe furtune si verifica pana unde sunt calde....poate nu a ajuns la temperatura optima si nu a deschis termostatul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.